Görsel Kaynağı: Brompton Junction
Brompton

Brompton Katlanır Bisiklet Parçaları ve Aksesuarları

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1771

Geçtiğimiz haftalar içerisinde Brompton katlanır bisiklet ile ilgili temel bir giriş yazısı yayınlamıştım. Önümüzdeki süreçte, derleyip toparlayacağım bisiklet rotaları, katlanır bisiklet ile kent içi ulaşımın nasıl sağlandığı, şehirler arası uzun rotalara dair artı ve eksileri gibi konularla da içerikleri genişleteceğim. Bu yazının içeriğinde ise Brompton katlanır bisiklet alırken veya aldıktan sonra süreç içerisinde ihtiyaçlarınıza uygun olarak değerlendirebileceğiniz parçalar ve belirli ihtiyaçlar doğrultusunda satışa yönelik hazırlanmış (renk seçimi ve daha detaylı özelleştirmelerin dışında) bisikletlerden bahsedeceğim.

Hey! Bir dakika!

Brompton ile ilgili içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Brompton Katlanır Bisiklet Ana ve Yedek Parçaları

Brompton bisiklet bir kaç temel değişikliğin dışında aynı tasarımı koruması nedeniyle pek çok aksesuar ve parça ile özelleştirilebilme imkanına sahip. Genel olarak kullanıcıların deneyimleri ışığında, şehir ve kırsal kullanımlarına yönelik başta İngiltere olmak üzere pek çok ülkede sadece bu parçalara odaklanan ve üretim gerçekleştiren pek çok girişim mevcut.

Bu yazıda Brompton tarafından sunulan parçalara değindikten sonra, özelleştirilebilir parçalara ayrıntılı bir şekilde bir başka yazı altında değinmek daha doğru olacaktır. O halde önce bisikletlerle başlayalım.

Önerilen Yazı

Bisikletler

2, 6 vitesli, çelik kadronun yanı sıra titanyum alternatifi de mevcut olan bisikletlere son dönemde bir de elektrikli model dahil oldu. Tasarım/renk seçiminde bir kaç yılda bir özel (edition) seriler (nickel, black, bwc, chpt3) de sunulmakta. En temel haliyle 10.5 kg ağırlığında olan bisikletler (S Type, 2 speed, bagajsız) özelleştirilmesi durumunda ağırlık olarak (gövde titanyum seçilirse) 9.8 kg’a kadar indirilebilmekte.

Özelleştirme aşamasında (build) şu seçimler düzenlenebilmekte;

 • Gidon (handlebar) tipleri: S, M, P ve H Type
 • Kadro (main frame): çelik veya titanyum
 • Kadro renkleri: black, grey, ivory, turkish green, racing green, tempest blue, red, lagoon blue, lime green, berry crush, raw lacquer
 • Çamurluk (mudguards) ve Bagaj (rack): Version E, L (ön-arka çamurluk) ve R (ön-arka çamurluk ve bagaj)
 • Maşa/Çatal (extremities): Gövdenin titanyum seçilmesi durumunda, eğer edition değilse, maşa kendi renginde sunulmakta. Diğer durumda gövde renkleriyle aynı veya farklı renk seçenekleri kullanılabilmekte.
 • Vites (speed): 1,2,3,6
 • Aynakol/dişli (gear): Standart dışında, 1 ve 2 vites için -7%, -18%, 3 vites için +8%, -12% ve -18%, 6 vites için ise +8% ve -12% seçenekleri mevcut.
 • Lastik (tyre): Schwalbe Marathon Racer, Schwalbe Kojak, Schwalbe Marathon
 • Sele Borusu (saddle height): Standart, Extended, Telescopic
 • Sele (saddle): Brompton ve Brooks modelleri
 • Işık (lighting): Reflektör, pilli ön ve arka ışıklar, Shimano hub dynamo, SON hub dynamo
 • Diğer seçenekler ise: toolkit (alet takımı), bagaj, ön bagaj, arka bagaj, sele altı bagaj

Peki, yukarıdaki özellikleri nasıl ve hangi amaçlara yönelik olarak değerlendirmemiz gerekir? Aşağıda yer alan modeller başlığı altında kullanım ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş derlemeleri inceleyebilirsiniz.

Modeller

Gidon stili Vites tercihleri Ek özellikler Materyal
S spor 1 Tek E minimal; çamurluksuz, pompasız -X İsteğe bağlı daha hafif titanyum maşa ve ek diğer özellikler
M geleneksel 2 2 vites L çamurluklar
P çift yükseklik 3 üç vites dahili göbek
H dik 6 6 vites dahili göbek R çamurluklar ve arka bagaj

Modeller üzerinden Brompton bisikleti şu şekilde ifade edebilirsiniz; M6R. Bu ifadenin karşılığı ise şu özellikler olacaktır: M gidon, 6 vites ve çamurluklar/arka bagaj var.

Renk

Nickel, Black, BWC, CHPT3 gibi özel edisyonlar dışında oldukça geniş ve karakteristik 10+ üzeri renk seçeneği mevcut. Renk seçimlerini ayrıca gidon, kadro ve maşalarda ayrı ayrı özelleştirmeniz de mümkün. Bu sayede oldukça farklı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. Elbette bu tür düzenlemeler Türkiye’de Brompton Junctions olmadığı için markanın web sayfasında yer alan Brompton > Build bölümünden yapılabilmektedir.

Accell Bisiklet‘in Brompton’ı topluluk olarak temsil ettiğini söylemek oldukça güç, bu nedenle yakın zamanda da Brompton Junctions açılacağını düşünmüyorum. Diğer yandan, Yeşil Bisiklet, Atek Bisiklet ile ellerindeki bisikletler konusunda temasa geçebilir, özel kombinasyonları onlar vasıtasıyla Brompton’a iletebilirsiniz.

Gidon ve Gidon Borusu

Gidon stili şehir içi günlük ulaşım ve/ya spor amacıyla kullanım, tura uygunluk gibi özellikler çerçevesinde değerlendirilebilir.

M Tipi: Tüm sürüş pozisyonları için sunulan (standart) gidon yapısıdır.
S Tipi: Kısa sürüş pozisyonu için sunulmaktadır.
H Tipi: Yüksek sürüş kabiliyetine uygun olarak tasarlanmıştır.
P Tipi: Kelebek gidon olarak da adlandırılır. Farklı sürüş pozisyonları için tasarlanmıştır.

Özellikle H ve P turlar için uygun pozisyonlara sahip gidon tipleridir.

Vites/Vites Oranı ve Aynakol (T)

1 vites: Hafif ve düz şehir sürüşü için uygundur.
2 vites: Çok açılı olmamak koşulu ile 1 vites tırmanmak ve 1 vites düz yol sürüşü için uygundur.
3 vites: Şehir içi günlük kullanım amacına yönelik, göbekten vitesli olarak sunulur.
6 vites: Uzun sürüş/tur yapan sürücüler için en uygun seçimdir.

Aynakolda viteslerle ilişkili olarak standart dışında 1 ve 2 vites için -7%, -18%, 3 vites için +8%, -12% ve -18%, 6 vites için ise +8% ve -12% alternatifleri de değerlendirilebilmektedir.

(-) seçimler engebeli alanlar, yokuşlar ve daha düşük hız sürme için faydalı iken, (+) seçimler daha düz alanlar ve daha yüksek hız sürme için uygundur. Örneğin -12% bir aynakol düzenlemesinde 44T (dişli/tooth) yer alacaktır ve bu düzenleme yokuş performansını olumlu etkileyecektir. +8% bir aynakolda ise 54T olacaktır ve düz yolda size hız sağlayacaktır.

1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
6 vites standart 33.1” 2.64m 40.7” 3.25m 51.9” 4.14m 63.8” 5.09m 81.3” 6.49m 100” 7.98m
6 vites -12% 29.1” 2.32m 35.8” 2.86m 45.6” 3.64m 56.2” 4.48m 71.5” 5.71m 88.0” 7.03m
6 vites +8% 35.7” 2.85m 44.0” 3.51m 56.0” 4.47m 68.9” 5.50m 87.8” 7.01m 108.0” 8.62m
3 vites standart 47.9” 3.82m 63.8” 5.09m 84.9” 6.78m
3 vites -12% 42.1” 3.36m 56.2” 4.48m 74.7” 5.96m
3 vites -18% 39.1” 3.12m 52.2” 4.16m 69.4” 5.54m
3 vites +8% 51.7” 4.13m 69.0” 5.50m 91.7” 7.32m
2 vites standart 56.0” 4.47m 74.7” 5.96m
2 vites -7% 51.9” 4.14m 69.2” 5.52m
2 vites -19% 45.7” 3.64m 60.9” 4.86m
1 vites standart 74.7” 5.96m
1 vites -7% 69.2” 5.52m
1 vites -19% 60.9” 4.86m

Çamurluk ve Arka Bagaj

Rear luggage ve front luggage seçenekleri toplam ağırlığa 900 gramlık bir ekleme yapmakta. Ön bagaj (front luggage) çıkıntısı çantaları konumlandırmanızı, arka bagaj (rear luggage) ise arkada raf görevi gören alanda eşyalar, çantalar taşıyabilmenizi mümkün kılmakta. Çamurluklar ise ön ve arka için set olarak dahil edilmekte.

Version E: Çamurluk olmayan
Version L: Çamurluklu
Version R: Çamurluk ve bagajlı

Yukarıdaki version değerleri üzerinden M6R, H3L şeklinde bisikletinizin özelliklerini ifade edebilmektesiniz.

Kadro Materyalleri

Brompton bisikletler çelik gövdeye sahiptir. Ancak, çelik/titanyum seçimi ile daha hafif bir bisiklet oluşturulabilir. Gövdede bu fark 800 gramlık bir hafiflik yaratmaktadır. Çelik/titanyum seçiminde yüksek mukavemetli titanyum alaşımı arka üçgen ve ön çatal/maşa değişimini gerektirmektedir. Sıklıkla bisikleti katlama halinde taşımak durumundaysanız oldukça cazip bir seçim olacaktır.

Renk seçimi de bu materyallerle ilişkili olarak sınırlı hale gelebilmektedir. Bu nedenle özel edisyonları da değerlendirmelere dahil etmek gerekebilir. Örneğin, Nickel M2L Titanium Superlight ve Nickel S6L Titanium gibi.

Sele ve Sele Borusu

Oldukça optimal bir tasarıma sahip olan Brompton katlanır bisikletlerde gidon tipi, gidon borusu ve sele borusunu boyunuza ve kullanım ihtiyaçlarınıza göre uygun şekilde seçebilirsiniz.

3 farklı boya sahip sele borusu ile boyunuza en uygun yüksekliği yakalayabilirsiniz.

Standart seat post: Standart sele borusudur.
Extended seat post: Uzun sele borusudur.
Telescopic seat post: Telescopik sele borusu ihtiyaca uygun şekilde ek bir yükseltilebilir bölüme sahiptir.

Dış Lastik

Schwalbe Kojak ve Schwalbe Marathon‘a ek olarak Schwalbe Marathon Racer seçeği de dış lastik tercihleri arasında yer almaktadır.

Schwalbe Kojak, hafif ve delinme mukavemeti yüksek (RaceGuard strip sayesinde), katlanabilirliği olan bir yapıya sahiptir. Yan yüzeylerde yansıtıcılar bulunmaktadır. Oldukça hafiftir (-201 gr).

Schwalbe Marathon, Brompton lastiğinden daha yoğun bir yapıya sahiptir. Yan duvarları daha kalındur ve yüksek delinme mukavemeti bulunur. Yine yan yüzeylerinde yansıtıcılar yer alır. Oldukça ağır bir yapıdadır (+160 gr).

Tamir Takımı ve Pompa

Tamir kiti içeriğinde kolaylıkla lastik değiştirmenizi sağlayacak malzemeler ve yamanın yanı sıra sıkıştırma işlemleri için anahtar ve uçlar yer almaktadır. Tasarımı itibariyle gidonun katlanması esnasında kadro bölümüne yerleştirilebilmektedir.

Pomba superlight özelleştirmeleri dışında pek çok modelde yer almaktadır ve arka çeki borusuna sabitlenebilmektedir.

Bagaj, Taşıma Sistemi ve Çantalar

Brompton sade ve tematik olarak tasarlanmış farklı desen ve boylardaki pek çok çanta modeline sahiptir. Diğer yandan, yapısı itibariyle alternatif olarak diğer bisiklet bagajlarını da monte etmek mümkündür. S, O, T, B ve C Bag modelleri ve mini alternatiflerinin yanı sıra Tote, Touring, Basket, Shoulder gibi pek çok model ihtiyaca uygun şekilde değerlendirilebilir.

Brompton Katlanır Bisiklet Aksesuarları

Türkiye’de maalesef aksesuar konusunda oldukça dar bir pazar var ve bu ürünlerin çoğu ithal edilmekte. Bisiklete dair farkındalığın ve pazarın gelişmesiyle birlikte ilerleyen yıllarda bu durumun düzeleceğini, özelleştirilmiş ürün üretimine dair girişimlerin ortaya çıkmasını umut ediyorum. Diğer yandan ışık, uçak ve otobüslerde muhafaza amacıyla kullanılabilecek korumalı çantalar, elcikler, seleler (Brooks bu anlamda değerlendirilebilir), süspansiyon blok, bagaj ve katlama sonrası hareket kolaylığı sağlayan tekerler (eazy wheel rollers), jantlar, dişliler, vites setleri gibi daha pek çok parça ve aksesuar alternatifleri arasından değerlendirilebilir.

Uzun turlarda özellikle elcik ve selenin değiştirilmesini tavsiye ederim. Diğer yandan tamir seti ve pompa da elbette olmazsa olmazlardan. Çanta tercihlerinizi rota uzunluğu ve zorluğuna uygun şekilde yapabilirsiniz.

Hey! Bir dakika!

Brompton ile ilgili içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Brompton

Chevrel Traher Çiftliği, Yalova

TaTuTa çiftliklerini gezmeye devam ediyorum. 20 Temmuz, Keramet – Sugören Etabı‘nda Chevrel Traher Çiftliği ile iletişime geçmiş,...

Önerilen Yazılar