Brompton

Brompton Vites Problemi

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 560

Yalova’dan Orhangazi’ye Mavi-Yeşil Yol yazımda başta zift olmak üzere bir kaç ufak aksiliktan bahsetmiştim. Epeyce bir kullanım yoğunluğunun sonucunda bisikletin genel bakım zamanı da gelmiş oldu. Önümüzdeki aylar itibariyle planladığım rotaları da hesaba katınca vakit kaybetmeden servisin yolunu tuttum.

Brompton Katlanır Bisiklet

Sayfanın alt bölümünde yer alan podcast içeriğinde ayrıca servis gününe dair bir anlatı mevcut. Ek olarak o yayını da oynatabilirsiniz. Bu yazının konusu olarak low-high gear değişiminde yaşadığım aksilikten bahsedeceğim. 6 vitesli Brompton‘da aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere sağ el bölümünde -+ vites kolu ile yüksek-düşük dişli geçişlerini (4-5-6) kontrol edersiniz.

Brompton Gidon Görünümü / Vites Kolu

İlk problem katlama esnasında sağ el vites kolunun kablosunda takılma olduğunu fark etmemizle ortaya çıktı. Dişliye uzanan tel gerginliği arttığı için vites geçişinde takılma yaşanıyordu. Sorunun bu kadar basit olduğunu fark etmemiş olmamdan dolayı 7 gün boyunca bisikleti 3 vitesli olarak kullanmak durumunda kalmıştım. Sorunu fark edip kabloyu yuvasına oturtuğumuzda vites geçişleri oldukça rahatladı. Ancak bu sorunu çözmek amacıyla ürettiğimiz varsayımlar sebebiyle vites ayarını da kaçırmış olduk. Bir kaç ek düzenlemeyle birlikte viteslerin sorunsuz işlediğinden emin olarak diğer kontrollere geçtik.

Brompton Gidon Görünümü / Vites Kolu

Sağ El Vites Yüksek-Düşük Dişli Geçiş Problemi

Gelelim asıl probleme. Bostancı’dan Bahariye’ye ulaştığım noktada tekrar vites problemi yaşamaya başladım. Önce kablo bağlantısını kontrol ettim, bir sorun yoktu. Ardından arka dişlileri kontrol ettim, burada da bir sorun görünmüyordu. Vites geçişlerini kontrol ettiğimde zincir geçişini sağlayan orta dişlinin (zincir gergisi) yüksek-alçak geçişinde dengesiz davrandığını gördüm. Metal aksam düşük geçişte zincirin bulunduğu dişliyi yanaktan ittirirken yüksek geçişinde yanağı es geçip doğrudan zincire temas etmekteydi. 2 milimlik bu kayma nedeniyle de zincir dişliye atlamamaktaydı.

Brompton Gidon Görünümü / Vites Dişlileri

Sorunu çözmek amacıyla tekerin pozisyonunu, vites telinin gerginliğini, araya sıkışması muhtemel taş parçalarını kontrol ettikten sonra dişli davranışına odaklandım. Bu aksam plastik olduğu için olası bir erime ya da yamulma problemin kaynağı olabilirdi.

Brompton Gidon Görünümü / Arka Dişliler

İlgili parçaya yakından bakacak olursanız bir kapakla sabitlendiğini görebilirsiniz. Kapağı kaldırdığınızda bu parçanın yerleşimini ayarlayabildiğinizi göreceksiniz. Evet, sorun bu parçanın vites mekanizmasının hareketine göre daha önde kalıp, bu nedenle de vites geçişinde metal yanağın parçayı es geçmesine neden olmasıydı.

Brompton Toolkit ile bu küçük dişliyi teker dışına doğru ittirip öne çıkan ucu sıkıştırdığınızda sabitlenecektir. Bu sayede metal parça plastik yanağı olması gereken alan içerisinde tutarak zincirin dişliler arasındaki geçişini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirecektir.

Hey! Bir dakika!

Brompton ile ilgili içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Ayazma Nedir?

Şifa verdiğine inanılan ve kutsal sayılan su kaynakları. Yalnız şifa da değildi aslında ayazmalardan, aziz ve azizelerden beklenen. Kimi...

Önerilen Yazılar