Dry Bag

Çanta: Dry Bag

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 588

Başta suyun önemli bir unsur olduğu kayak etkinlikleri olmak üzere kano, rafting, snowboard gibi ekstrem sporlar ve açık hava aktivitelerinde malzemelerin (yiyecekler, elektronik cihazlar gibi) sudan korunması ve koku yaymalarının engellenmesi amacıyla kullanılan, çoğunlukla roll-top olarak ifade edilebilen yöntemle ağzı kapatılabilen pratik saklama çantaları dry bag olarak nitelendirilmektedir. Tasarımları markadan markaya farklılık göstersede temel işlevi çanta içeriğini yalıtmaktır.

Dry bag Tipleri

Diğer yandan bu tür çantalar sıkıştırılarak daha az alan kaplamaktadırlar. Bu nedenle uyku tulumu, yedek giysiler için de oldukça ideal bir çözüm olarak değerlendirilebilirler. Çanta içeriğinin organize edilmesinde de farklı renk ve boyutlardaki çantalar kamp kurulum ve toplanması süreçlerini de oldukça kısaltmakta, aranılan bir malzemeye kolaylıkla ulaşmayı mümkün kılmaktadır.

Dry bag olarak nitelendirilen çantalarda genellikle suya dayanımı yüksek malzemeler kullanılmakta, kimi durumlarda dayanımın artırılması amacıyla malzemeler ekstra kaplanmaktadır.

Dry bag katlama ve kapatma

Çanta ağız bölümünden uç kısmı kullanılarak en az 3 defa katlanmaktadır. Katlanma çantanın kapladığı alanı daraltmak için daha fazla gerçekleştirilebilir. Bu mantık günümüzde sırt çantalarında da kullanılmaktadır. Uç kısmı kapatıldıktan sonra uç bölümlerinde veya orta alanda yer alan sabitleme bölümleri (bağcık, toka, kayış vb.) sabitlenir.

Dry bag fonksiyonlarına ve kullanılabilecekleri aktivitelere göre barrel, holdall, rucksack, kayak, motorcycle, dry bum, mobile phone, first aid gibi tipler altında tercih edilebilir. En yaygın tipi barrel olan çantaların dikişleri su geçirmeyecek şekilde kaynaklanmışlardır. Açık ucundan çanta içeriği eklenir ve malzemeler çantanın alt bölümüne doğru sıkıştırılırlar. Kapatma aşamasında uç kısım katlanır ve klips ile kapatılır.

Bu kapatma yöntemi çoğu durumda suyu çanta dışında tutacaktır. Yağmur ve dalgalara dayanmalı çanta suya düşerse hava ve su geçirmez yalıtım sayesinde bir süre çanta su üzerinde kalacaktır. Unutmadan, bazı dry bag türleri çanta içeriğinin görülebilmesi amacıyla yan tarafında şeffaf pencerelere sahiptirler. Bu şeffaf pencereler mobile phone dry bag olarak nitelendirilen, GPS cihazları, telefon gibi ekranlı cihazların ve harita gibi kağıt ürünlerin yağmur altında ve dalgalı su üzerinde de rahatlıkla kullanılabilmelerini sağlamaktadır.

Holdall çantaların yükleme alanı daha geniştir. Bu giriş torbanın içerisinde daha kolay erişmeyi mümkün kılmaktadır. Diğer çantalarla benzer şekilde kapatılan holdall çantalar ağız genişliği sebebiyle su altı basıncına karşı daha kısa süre koruma sağlayacaktır. Ek olarak bu çantaların çoğu omuz askısına da sahiptirler.

Rucksack çantalar ise farklı boyutlarda farklı amaçlarda kullanılırlar. Bazı yürüyüşçüler normal sırt çantaları (rucksack) yerine tüm malzemelerini bu çantalarda muhafaza etmektedirler. Diğer yandan ayarlanabilir sırt askılarına sahip rucksack çantalar şantiyelerde, feribotlar gibi deniz taşıtlarında ve su baskını gibi durumların sıklıkla söz konusu olduğu yerlerde de sıklıkla tercih edilmektedirler.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Kültürel Miras Nedir?

Kültür rotalarının oluşturulması, tarih araştırmaları ve kültür turizmi çalışmalarında sıklıkla bahsi geçen kültürel miras...

Önerilen Yazılar