Walking (Yürüyüş)

Doğa Yürüyüşlerinde Rota ve Yol İşaretleri

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1408

Solo ve grup yürüyüşlerde, eğer ekip başıysanız işaretleri takip etmek için ekstra dikkatli olmanız ve gerektiğinde rotada değişiklikler yapmak için tereddüt etmemeniz gerekiyor. Genel olarak, Türkiye’deki Kültür Rotaları sıklıkla yüründüğü ve sponsorlar sayesinde işaretler belirli zaman aralıklarında kontrol edildiği için istisna olabilecek durumlar haricinde çok sorun yaşanmıyor. Likya Yolu‘nda aktif yol çalışmalarını, taşların fırtına ve dinamit patlamaları dolayısı ile kayma durumlarını, bazı yöre sakinlerinin kendi çıkarları için işaretleri değiştirmelerini saymazsak, yaşadığımız en büyük sorunu Pydnai – Kumluova – Kınık – Çavdır – Çayköy – Üzümlü – Akbel – Sarıbelen rotasında, İnpınar-Akbel ayrımında yaşadığımızı söyleyebilirim. Ancak, gerek eski ayak izleri, gerek babalar ve gerekse kırık dallar ve benzeri işaretlerle geçte olsa doğru işaretlere ulaşabildik. Bu yazıda, yürüyüşlerde oldukça işinize yarayacak ve sizinde sizden sonraki yürüyüşçülere yardımcı olmak amacıyla yapabileceğiniz yol işaretlerinde bahsedeceğim.

Tabelalar

Kültür Rotaları gibi aktif olarak yürüyüşlerin yapıldığı rotalarda, sponsorların desteği ile yön, mesafe, uyarılar, dinlenme yerleri, su kaynakları gibi bir çok duruma dair tabelalara rastlamak mümkün. Genel olarak yolun başında, ana rota ve alternatif rotaların uzunlukları ile birlikte listelendikleri tabelalar yer almaktadır. Ana bir haritanın da yer aldığı bu tabelalarda varsa sponsor markalara ait logolar, yolun kısa bir tarihçesi ve eğer söz konusu ise yola ve yürüyüşe dair önemli bildirimler yer almaktadır. Önemli olan, bu tabeladaki görsel dilin o yolun da standardı olduğudur. Tabelanın rengi, yürüyüş esnasında karşılaşacağınız yol ayrımı tabelalarından, güvenlik ve sağlık bildirimlerine kadar bir çok alanda da benzerlik taşıyacaktır. Bu nedenle, ana yol dışında eğer alternatif rotalara geçiş yapacak olursanız görsel dilin de farklılık (ton, boyut, şekil vb.) taşıyabileceği ihtimaline dikkat etmeniz gerekmekte.

Doğa Yürüyüşlerinde Rota ve Yol İşaretleri

Bu tabelaların yolun başlangıç ve bitişlerinde yer almasına karşın, yol boyunca yol ayrımları ve konaklama alanlarında yön ve mesafe gösteren, bölgelerin isimlerini barındıran işaretlemeler yer almaktadır. Tabelalarda genelde dikkat çekmesi amacıyla sarı renk tercih edilmektedir.

Likya Yolu üzerinde yer alan bu tabelalardaki mesafe bilgilerinin bir kaç kez fazla mesafe değeri taşıdığını görsekte, temelde aşağı yukarı fikir vermesi açısından dikkat edilebilir. Tabelanın gösterdiği yön, ilerlemeyi istediğiniz bölgeyi göstermektedir.

Önerilen Yazı

Boyalı İşaretler

Sponsorların desteği ve/ya gönüllü çalışmaları sonucu belirli renklerde boyaların tek veya çok renkli çizgiler halinde kullanılması ile işaretleme yapılmasıdır. Kırmızı-beyaz genel olarak kullanılan işaretleme renkleridir ve Türkiye’de Kültür Rotaları çalışmaları yürüten Kültür Rotaları Derneği tarafından yapılan işaretlemelerde kırmızı-beyaz boyalar kullanılarak işaretleme yapılmaktadır. Likya Yolu bu işaretleme için örnek olarak gösterilebilir. Yine, Likya Yolu üzerinde gönüllüler tarafından oluşturulan işaretlemelerde farklı renkli boyalarla rotalar belirtilmektedir. Genelde boyanın dikey olarak hizası ilerlemeniz gereken yönü göstermektedir. Özellikle köşeli olan işaretlemeleri bu şekilde değerlendirmelisiniz. Grande Randonnée İşaretleme Sistemi bu işaretlemelere en iyi örnektir.

Grande Randonnée İşaretleme Sistemi

Likya Yolu, Karia Yolu gibi ülkemizdeki kültür rotaları çoğunlukla Grande Randonnée sistemi ile işaretlenmektedir.

Grande Randonnée, boya ile boyanarak ya da reflektif malzeme yapıştırılması ile (çoğunlukla kırmız-beyaz renklerde) yürüyüş güzergahı boyunca, keskin dönemeçler ve yoğun bitkisel doku içeren noktalarda yer almaktadırlar.

Grande Randonnée

Kaynağının Fédération Française de la Randonnée Pédestre (French Hiking Federation) olduğu bu işaretleme ağı olan ve kısaca GR olarak da ifade edilebilen Grande Randonnée, Almanya’da Grote Routepaden or Lange-afstand-wandelpaden, Portekiz’de Grande Rota, İspanya’da da Gran Recorrido olarak anılmaktadır ve çoğunlukla Avrupa’daki (çoğunlukla Fransa, Belçika, İspanya) uzun yürüyüşleri ifade etmektedir. Sadece Fransa başlı başına 60,000 kilometrelik bir yürüyüş ağını barındırmaktadır. GR yanında belirtilen sayılarla uzunlukların ve bölgelerin de belirtildiği ağ içerisinde GR 5 Alplere, GR 10 ise Pyrenees‘a kadar uzanır.

Doğa Yürüyüşlerinde Rota ve Yol İşaretleri

Doğa yürüyüşlerinde ayrıca harita ve renklerle ilgili dikkat edilmesi gereken bir kaç konu daha bulunmakta. Özellikle yolun zorluk derecesine dair fikir sahibi olmanızı sağlayan bu işaretlemeler:

Açıklamalar Harita Sembol
Yürüme ve Hiking için uygun.
Başlangıç seviyesi (zorluk seviyesi 1-2), yeni başlayanlar tarafından tercih edilebilir.
Trekking için uygun.
Tecrübeliler için uygun (zorluk seviyesi 3-4), yeni başlayanlar için uygun değil, kondisyon gerekli.
Dağcılık ve Trekking için uygun.
Dağcılı faaliyetlerinde tercübeli, uzman yürüyüşçüler tarafından kullanılan rotalar. Özel ekipman gerekli. Oldukça zorlu ve tehlikeli rotaları tanımlar.

Baba / Taş Yığını (Cairn)

Babalar en çok karşılaşılan işaretlemeler arasında yer almakta. Özellikle belirgin işaretler (bayrak, boya ve benzeri) silinmesi durumunda aradaki boşlukları değerlendirmek amacıyla her yürüyüşçünün kolaylıkla katkıda bulunabileceği bu işaretleme ile yürüyüş rotasına dair bilgileri kolaylıkla sonraki yürüyüşçülerle paylaşmak mümkün olmakta.

Ancak, dikkat edilmesi gereken en önemli konu, araç, rüzgar ve hayvanların neden olabileceği sarsıntılarla bu taşların devrilebileceği. Taşlarla yapılan işaretlemeler oldukça sıklık göstereceği için etrafınıza dikkatlice bakarsanız mutlaka ayrıca bir taş yığını görmeniz mümkün olabilecektir. Taş yığınlarının dışında yine yine kolaylıkla tercih edilebilen ancak fark etmesi daha zor olan dallarla işaretleme yöntemi de söz konusudur. Ancak işaretlemeler arasında farkındalığı görece daha düşük olduğu için şimdilik es geçiyorum.

Taşlarla İşaretleme
 1. Doğru yoldasın
 2. Sağa dönüş yap
 3. Sola dönüş yap
 4. Dikkatli ol! Yardım!
 5. Ev yönü
 6. Yanlış yön, yol yok
 7. Bu yönden devam et
 8. Bu yoldan gidilmez
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Diğer / Trail Blazing (Bayraklar, Direkler, Ağaç Oyuntuları vb.)

Dallara, çıkıntılara bağlanan ve hemen göze çarpacak renkte tercih edilen bu bayraklar/kumaşların yanı sıra yine yürünen yolun doğruluğunu, başlangıç ve sonunu temsil eden direklerle de karşılaşılabilmektedir.

Diğer Yürüyüş İşaretleri

Ülkemizde pek denk gelinmesede ağaçların gövdelerinde, çok derin olmaması koşulu ile yapılan oyuntular da yolun devamlılığı, dönüşler ve uyarılar için tercih edilebilmektedir.

Ağaca Kazınan İşaretler

Ağaç üzerindeki oyuntulara ek olarak, yine ağaçlar üzerine sabitlenen ve gece ışıldayarak kendini belli eden işaretler de bulunmaktadır. Bu işaretler yine boyalarda olduğu gibi temel yön ve hareketleri ifade etmektedirler. Ayrıca, kayalar, duvarlar ve benzeri yürüyüş sırasında karşınıza çıkabilecek görünür alanlarda da aynı işaretleri fark edebilirsiniz.

Bu işaretleme beyaz renk ana yolu, mavi renk ise yan yolları temsil etmektedir. İşaretlerin rengi dışında şekiller her iki renk için de ortak anlam taşımaktadır.

white-trails-trekking
blue-trails-trekking

Yukarıdaki görsel üzeren şekillerin anlamlarını ilgili numaralarla birlikte aşağıda iletiyorum.

 • Doğruca devam et
 • İlk işaretten farkı belirginleştirilmesi; doğruca devam et
 • Sola dönüş yap
 • Sağa dönüş yap
 • Yolun sonu
 • Rota başlangıcı
 • Rota sonu
 • Bağlantı yolu, yol ayrımı
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Cycling (Bisiklet)

Kültür Rotası: İki Deniz Arası (Between Two Seas)

Organik Tur zamanında kenara not olarak iliştirdiğim, sonrasında planladığım etkinlikler arasına dahil ettiğim bir rota, İki Deniz Arası...

Önerilen Yazılar