Temizlik & Bakım

Humble Brush Bambu Diş Fırçası

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 786

Ürünlerinde Naylon-6 kullanan ve kalınlığı değiştirilerek Yumuşak (Yetişkin), Orta (Yetişkin – Yalnızca Birleşik Krallık’ta mevcuttur) ve Ultra-yumuşak (Çocuk) seçenekleri bulunan fırça kıllarının BPA toksini içermediği kanıtlanmış bir diş fırçası olan Humble Brush Bambu bir süredir alternatif olarak aklımda yer etmişti. Nihayet, satın alarak kullanmaya başladım. Uzun bir süre Elektrikli Diş Fırçası kullanmış biri olarak başlangıçta ürüne çok şüpheyle yaklaşmadım değil… Ancak, geçen sürenin ardından, Humble Brush Bambu diş fırçasından oldukça memnun olduğumu belirtmeliyim.

Neden Humble Brush?

Öncelikle diş fırçamı ve macunumu sürekli çantamda taşıyorum. Bazı durumlarda gereksiz ağırlık ve ihtiyaç durumları gerçekten çok sinir bozucu olabiliyor. Şarjlı diş fırçasının ihtiyacı olan pili, kendi ağırlığı, kırılmaya meyilli uç kısmı derken zaten bir değişiklik gerektiğine karar vermiştim. Her yıl inovatif bir etiket adı altında aynı ürünleri süsleyip püsleyen standart diş fırçaları yerine karbon ayak izi bilinci ile yola çıkmış ve mümkün olan en çevreci ve sade ürünü sunmuş alternatiflere yönelim.

Oldukça dayanıklı ve çevreci olan bambu ile üretilen diş fırçası doğası itibariylede kaymaz bir yapıdadır ve doğada çözünür özelliktedir. Bambunun dünyanın en hızlı büyüyen (ayrıca yetiştirilişi de çok ilginç bir süreç teşkil etmektedir) bitkisi olmasının yanı sıra doğası itibariyle de antibakteriyeldir.

Ürünün Fırça Kıllarında Kullanılan Naylon 6 Nedir?

Polyamid lifleri içerisinde en çok üretilen ikinci tür olan Naylon 6, 1940 yılında Almanya’da Perlon L ticari adı ile üretilmiş ve üretilen bir diğer Naylon 6.6 lifleriyle birlikte tüm naylon lif ihtiyacını karşılamaya başlamıştır.

Naylon’nun başlangıç maddesi 6 karbonlu amino kaproik asittir; NH2(CH2)5COOH ve yüksek ısı ve basınç altında bir çok işlemden geçirilip (polimerleştirme, yumuşak eğirme, germe-çekme vb.) elbise, çorap, iç giyim, gömlek, çadır, balık ağı ve otomobil lastikleri gibi farklı kullanım alanlarına yönelik renklendirme ve şekillendirmeyle birlikte kullanıma sunulmakta.

BPA Toksini yani Bisphenol-A Nedir?

Bisphenol-A, en bilinen ismiyle BPA sert plastiklerin üretiminde kullanılan kimyasal bir bileşendir ve gıda/içecek ambalajlarında bulunur. Bir endokrin engelleyici olması nedeniyle, doğal hormonların fonksiyonuna, hareketine, transferine, salgısına ve üretimine müdahale etmektedir. Sağlığımız için oldukça tehlikeli olmasının nedeni BPA’nın vücudumuzdaki hormonlarımızın sahtesi gibi davranmaktadır.

Avantaj, Dezavantaj ve Öneriler

Humble Brush‘ın kullanımda olan diş fırçalarına kıyasla hiçbir dezavantajı bulunmamakta, en azından üretici firmanın savunduğu durum bu. Fırçanın yapısı tamamen bambu ile oluşturulmuş ve seri üretim plastik diş fırçası kadar uzun süre kullanılabilmekte.

Dezavantaj olarak belki Naylon 6’dan bahsedilebilir, ancak araştırdığım kadarıyla pek bir alternatif malzeme en azından şimdilik yok. Fiyatı da diğer diş fırçaları seviyesinde ve üzerine çevreci bir yaklaşım benimsenmesi ve ürünün sadeliği de ayrıca olumlu noktalar.

Unutmadan, diş sağlığı uzmanları diş fırçalarınızı her üç ayda bir değiştirmenizi tavsiye etmektedir.

Belki ürüne ek olarak, bir adet diş fırçası saklama kabı da satılabilir. Markanın Türkiye Distribütörlüğünün ilettiği bilgiye göre saklama kabı da artık satışta.

Merhaba Humble Brush ile ilgili yazınızı okudum. Markanın Türkiye distribütörüyüm. Makalenin sonunda ilettiğiniz diş fırçası saklama kabını ürettik. Üstelik BPA içermeyen plastikten ve içinde bakteri üremesini engelleyen bitkisel tableti var. Adı Steriball ve Haziranda piyasada olacak. Paylaşmak istedim.

Piyasada satılmakta olan, geri dönüştürülebilirliği bir yana, BPA içeren, kalite anlamında da pek umut vadetmeyen saklama kutularının durumu ortada. Benzer bir anlayış ve yaklaşımla, fırça ile tasarım bütünlüğü de sunan bir saklama kutusu ile oldukça şık bir ürün ortaya çıkacağından eminim.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Ekipman

Karrimor Panther 65+5 Rucksack - Trekking Sırt Çantası

Yürüyüş için olmazsa olmazlardan biridir sırt çantası. Yürüyüşün uzunluğuna, zorluğuna bağlı olarak kapasitesi değişkenlik...

Önerilen Yazılar