Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Kültür Rotası: İki Deniz Arası (Between Two Seas)

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1080

Organik Tur zamanında kenara not olarak iliştirdiğim, sonrasında planladığım etkinlikler arasına dahil ettiğim bir rota, İki Deniz Arası (Between Two Seas). Bir kaç ufak aksilik neticesinde yürümek için planladığım zamanda bir değişiklik olsa da en azından rotanın ilk etabı olan YeniköyBaklalı‘yı yürüyerek rotanın kalanı hakkında da fikir edinebildim. Rotanın başlangıcına ulaşımdan, ilk etapta işaretlenmiş alanlara, güvenlik sorunlarından ve su kaynaklarına değin notlarımı yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Bu Yazıda Neler Var?

İki Deniz Arası (Between Two Seas) Nedir?

İki Deniz Arası (Between Two Seas), Serkan Taycan tarafından oluşturulmuş, 13. İstanbul Bienali tarafından desteklenmiş ve Kültür Rotaları Derneği‘nin yaz için önerilen rotaları arasında yer almakta. Diğer kültür rotalarından ayrılan özelliği, İki Deniz Arası‘nın İstanbul’un doğal kaynaklarının aldığı hasarı, kültürel değişimlerinin nedenlerini ve sonuçlarını, yaşanan kirliliğin ve tüketim yoğunluğunun güncel durumunu görmenizi sağlıyor oluşu, kısaca görecekleriniz bir tutam güzelliğin ötesinde tüm duyularınızla tecrübe edeceğiniz, etrafınızı saracak çirkinliğin kendisi.

İstanbul’un yakın batısında, Karadeniz ile Marmara denizleri arasında, toplamda 60 kilometreden oluşan rota her biri ortalama 15 kilometrelik 4 parçadan oluşmakta. Rota ulaşım anlamında sağladığı kolaylık nedeniyle ayrı ayrı zamanlarda, 4 farklı günde de tamamlanabilecek bir özellikte.

Rota İstanbul’un en dışından, Karadeniz kıyısında yer alan Yeniköy’den Marmara kıyısında yer alan Küçükçekmece, Menekşe Plajı’na doğru katman katman ilerliyor. Deniz kıyılarından, eski madenlerden, şantiyelerden, orman ve kırsal alanlardan, otoyollardan, su havzalarından geçerek şehrin merkezine ulaşıyorsunuz. Güzergah İstanbul’un son yıllardaki ekolojik ve sosyal dengeleri gözetmeyen pervasız dönüşümü farklı açılardan görmenize olanak sunuyor. Linyit ocaklarının delik deşik ettiği, denize bulandığı, toz halinde havaya yayıldığı kıyı bölgesinden başlayan yolculuk, sonrasında uçsuz bucaksız bir katliama şahitlik sunuyor ve kendinizi yeni havalimanı bölgesinde buluyorsunuz. Sonraki adımlarınız 3. Köprü yoluna, hafriyat atıklarına, sanayi ve toplu konut alanlarına, alışveriş merkezlerine doğru ulaşıyor. Finali ise, İstanbul’un en eski, günümüzün kıymet görmemiş yerleşimi Yarımburgaz Mağarası ve kent içi bostanları gibi kültürel ve tarihi dokuları barındıran yerlerde yapıyorsunuz.

Yürüyüşe rehber haritası Robinson Crusoe ve torna (Kadıköy) kitabevlerinden edinebilirsiniz. Haritanın bir yüzünde detaylıca hazırlanmış harita, diğer yüzünde de etaplara dair bilgilerle zenginleştirilmiş durumda. Ancak, bilgilerin çok güncel olmadığını bilmelisiniz.

Rota planlarınız arasındaysa ayrıca şu yazıları da okumanızı öneririm.

İki Deniz Arası Etaplar

1. ETAP: Yeniköy (Karadeniz sahili) – Baklalı Köyü

Mesafe ve Zaman Ortalaması: 15 km / 3 saat
Mola: Durusu Köyü
Etap ile ilgili bilgiler: İki Deniz Arası Rotası 1. Etap: Yeniköy-Baklalı

Gidiş: Yeniköy’e Ulaşım

İki Deniz Arası harita ve ilgili web sayfalarında Edirnekapı’dan kalkan 336D, Yeniköy – Edirnekapı otobüsleri önerilmekte. Ancak, yürüyüş yapacağım gün Edirnekapı’da bu otobüslere denk gelemedim. Civardan da otobüse dair destek bulamayınca, aklıma daha evvel Arnavutköy’e ulaşım için kullandığım 336K geldi. Ayrıca, İETT hatları listesinde 336D’ye ulaşamadığımı da eklemeliyim. Edirnekapı‘dan Mescidiselam‘a geçerek Yeniköy‘e ulaşabilirsiniz. 60’ın üzerinde durak olduğunu da bilmenizde fayda var, toplam yolculuk 1,5 saate yakın sürüyor. Yeniköy’den son otobüs 21.50’de kalkıyor.

Kültür Rotası: İki Deniz Arası (Between Two Seas)

Dönüş: Baklalı’dan Ulaşım

İlk etap, yukarıda da belirttiğim gibi Baklalı Köyü‘nde sonlanıyor. 45-50 dk.’lık aralıklarla gelen otobüs, köy meydanındaki durakta beklemelisiniz. Yalnız, dikkat etmeniz gereken bir konu var ki o da Pazar günleri otobüs Baklalı Köyü’ne uğramıyor ve dönüş için 2 km’lik uzaklıkta, otoyol kenarındaki Germe’ye ulaşmanız gerekiyor. Bu nedenle, ilk etabı yürüyeceğiniz güne dikkat etmenizde fayda olacaktır.

2. ETAP: Baklalı Köyü – Sazlıbosna

Mesafe ve Zaman Ortalaması: 15 km / 3 saat
Mola: Dursunköy
Etap ile ilgili bilgiler: İki Deniz Arası Rotası 2. Etap: Baklalı-Sazlıbosna

Gidiş: Yeniköy’e Ulaşım

Edirnekapı’dan kalkan 336D Yeniköy – Edirnekapı otobüsleri önerilse de bu defa doğrudan Topkapı’dan Edirnekapı’ya ve oradan da 336K ile güne bağlı olarak Baklalı Köyü’ne veya Germe’ye varabilirsiniz.

Gidiş: Sazlıbosna’dan Ulaşım

Sazlıbosna‘dan Hadımköy Toki yönüne kalkan 336H ile dönüş yapabilirsiniz. Son aracın 19.00 sularında hareket ettiğini unutmayın.

3. ETAP: Sazlıbosna – Yarımburgaz Mağarası

Mesafe ve Zaman Ortalaması: 17 km / 4 saat
Mola: Şamlar Köyü
Etap ile ilgili bilgiler: İki Deniz Arası Rotası 3. Etap: Sazlıbosna-Yarımburgaz Mağarası

Gidiş: Yarımburgaz Mağarası’ndan Ulaşım

Bayrampaşa’dan 336H, Hadımköy Toki – Bayrampaşa Metro ile ulaşım sağlanmakta. Sabah, 06.00 itibariyle sefer başlayan otobüsler 15 dk.’lık aralıklarla hareket etmekte. Hadımköy’den sonra 15. durakta inerek yürüyüşe başlayabilirsiniz.

Gidiş: Sazlıbosna’dan Ulaşım

Güvercintepe Sapağı’ndan 36AY, Arnavutköy – Yenibosna Metro ile dönüş yapabilirsiniz.

4. ETAP: Yarımburgaz Mağarası – Küçükçekmece, Menekşe Plajı (Marmara sahili)

Mesafe ve Zaman Ortalaması: 14 km / 3 saat
Mola: Halkalı Gümrük/Kanarya
Etap ile ilgili bilgiler: İki Deniz Arası Rotası 4. Etap: Yarımburgaz Mağarası – Menekşe Plajı (Küçükçekmece)

Gidiş: Yarımburgaz Mağarası’ndan Ulaşım

Yenibosna’dan 336H, Hadımköy Toki – Bayrampaşa Metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gidiş: Menekşe Plajı’ndan Ulaşım

BN2, Küçükçekmece – Eminönü ile dönüş sağlanabilir.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!