İki Deniz Arası (Between Two Seas)

İki Deniz Arası (Between Two Seas) Rotası Notlarım

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 687

Kültür Rotaları Derneği tarafından yayınlanan, İstanbul‘daki tek, Türkiye’deki 21 kültür rotasından biri; İki Deniz Arası (Between Two Seas). Rotanın, benim için sembolik bir önemi olmasının yanı sıra, İstanbul üzerine de çokça fikir pratiği geliştirmeniz için de adeta bir davet niteliği var. Peki, bu davetin icabeti ne oldu? Sanırım, toplamda 65 km’lik yürüyüşün ardından cevabım alabildiğine çirkinlik, olabildiğine rant, görebildiğinizce uyumsuzluk.

Sürekli aynı noktalar arasında zaman geçirip duruyor, sevmek, hoşnut olmak gibi eylemleri bize yaşatan mekanlar ve insanların ötesine ne kadar sıklıkla göz atıyoruz? Ya da, ayağımızın ucuyla dahi olsa ne kadar temas ediyoruz?

İki Deniz Arası Kültür Rotası

Yanılgı işte tam bu noktada başlıyor. Sanıyoruz ki, perdenin arkası da hep önü gibi, güzel, hoş, bize göre… İstanbul’a dair görev aldığım projelerde öne çıkarılması istenen de hep bu makyajlı İstanbul. Peki, bunun masal anlatmaktan farkı nedir? Perdenin ardında kontamine olmuş bir kültür mirası, kırılmış bir medeniyetlerin beşiği, taşmış bir mega kent var. İstanbul’u İstanbul yaptığını düşündüğümüz sembollerin geneline kıyasla kapladığı alan (hem kültürel hem de m2 cinsinden) o kadar az ve bir o kadar kırılganki…

Evet, tamamlanan rotanın ardından yürüyüş deneyiminin, gözlemlerin tamamına dair düşünce ve hislerimi paylaşmanın da zamanı geldi.

İki Deniz Arası Haritası

İki Deniz Arası’na Dair Düşüncelerim

Yol, Yön, İşaretler

İki Deniz Arası (Between Two Seas), diğer kültür rotaları ile ortak olan işlevselliğine ek olarak bir kent gözlemciliği fırsatı da sunuyor. Serkan Taycan‘ı bu anlamda, gerçekleştirdiği ve parçası olma özelliği sunduğu çalışma için tebrik etmek gerekiyor.

Rota dinamik bir kentin sınırları içerisinde yer aldığı için sürekli bir değişim niteliği taşıyor. Yollar, geçişler, mekanlar derken sürekli bir farklılık söz konusu. Farklılık ifadesi burada kentin, kültürün ve doğanın tüketilmesi hallerine karşılık geliyor. Edineceğiniz harita genel anlamda işlevini gerçekleştirse de deneyim kısmında çözüm üretmek size kalıyor. Tek günlük yürüyüşlerle, farklı zamanlarda ve farklı mevsimlerde yürümenizi tavsiye edeceğim rota özellikle doğa yürüyüşlerine yeni başlayanlar için oldukça uygun bir yapı barındırıyor. Diğer yandan, belki de İstanbul’a dair görebileceğiniz son doğal ve tarihi alanları da bu rota sayesinde görebileceksiniz… Yol işaretleri de bu değişimden nasibini alıyor. Kısmi şekilde takip edebileceğiniz işaretlerden ziyade sanıyorum etaplara dair bilgiler eşliğinde paylaştığım GPS kayıtları daha fazla işinize yarayacaktır. Aşağıda yine etap bazında linklere yer verdim.

ETAP: Yeniköy-Baklalı

İlgili Yazı: İki Deniz Arası Rotası 1. Etap: Yeniköy-Baklalı

ETAP: Baklalı-Sazlıbosna

İlgili Yazı: İki Deniz Arası Rotası 2. Etap: Baklalı-Sazlıbosna

ETAP: Sazlıbosna-Yarımburgaz Mağarası

İlgili Yazı: İki Deniz Arası Rotası 3. Etap: Sazlıbosna-Yarımburgaz Mağarası

ETAP: Yarımburgaz Mağarası-Küçükçekmece

İlgili Yazı: İki Deniz Arası Rotası 4. Etap: Yarımburgaz Mağarası – Menekşe Plajı (Küçükçekmece)

Özellikle 3. etapta, yöre sakinleri arasında doğa yürüyüşçülüğüne dair bir farkındalık söz konusu. Ancak, diğer etaplarda, en azından şahsım nazarında bu tür bir farkındalık oluşmadığını gözlemledim. Son etap kalabalık ve merkezi yerleşim alanları arasında gerçekleştiği için bir hafta sonu gezisi tadına sahip. Etaplara ulaşım oldukça kolay sağlanabiliyor ve etaplar içerisinde güvenlik riski yok denecek kadar az. Bu nedenle, aile yürüyüşleri için de gayet uygun.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Geziler

İstiklal Yolu - İnebolu'dan Kastamonu'ya!

2017 planlarımdan biri, elbette mümkün olduğu kadar, Kültür Rotaları Derneği tarafından paylaşılan Kültür Rotaları‘nı solo...

Önerilen Yazılar