İki Deniz Arası (Between Two Seas)

İki Deniz Arası Rotası: Yarımburgaz Mağarası-Menekşe Plajı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 496

İki Deniz Arası rotasının 3. etabı ile aynı gün aldığım 4. etap Yarımburgaz Mağarası‘ndan başlayıp Menekşe Plajı (Küçükçekmece)’nda son buluyordu. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, 4. etap tüm rota boyunca yürüdüğüm en keyifsiz etap oldu. Bunun nedeni elbette kişisel, bu anlamda rotaya dair tek eleştirim yine işaretler, kapanan, değişen yollar üzerine olur.

İstanbul, Yarımburgaz Mağaraları

Son Etap: Yarımburgaz Mağarası’ndan Menekşe Plajı’na

3. etapta da değindiğim üzere, kar yağışı ve ayaklarımın ıslanması nedeniyle mümkün olan en hızlı tempoda ilerlemeye çalıştığım bu yürüyüş ile İki Deniz Arası‘nı solo olarak tamamlamış ve karın da tadını çıkarmak adına kalan iki etabı aynı gün bitirmek istemiştim. İstanbul’un en eski yerleşim yeri olan Yarımburgaz Mağaraları‘nın olduğu noktada bir süre dinlendikten sonra Altınşehir Mahallesi‘nden geçerek Tem otobanı altından Küçükçekmece Gölü kenarlarındaki sazlıklara ve oradan göl kenarındaki kent bostanlara paralel olarak yürüdüm.

Tren yolu üzerinde yürümenin oldukça zor olduğu bölgede mecburen cadde üzerinden ilerleyince bölgeyi daha rahat gözlemleme imkanım da oldu. Diyebilirim ki, İstanbul’un gerçek ve makyajsız yüzünü tekrar görmüş ve doğrudan deneyimlemiş oldum. En azından kendi hayatımın geçtiği bir kaç noktanın ötesine geçtiğimde, perdenin ardına bir göz gezdirdiğimde ki İki Deniz Rotası’nın benim için anlamı da bu oldu.

Kanal İstanbul projesi için potansiyel alan niteliği taşıyan bölge nazarında Halkalı Çöplüğü arazisinde inşa edilen güvenlikli siteleri, Halkalı Tren İstasyonu ve Halkalı Gümrük Müdürlüğü‘nü geçip Küçükçekmece Gölü sahilindeki parktan ve tarihi Mimar Sinan Köprüsü‘nden ilerleyerek belirlediğim sürede Marmara Denizi kıyısındaki Menekşe Plajı‘na vardım.

O kadar doğa yürüyüşü yapmış olmamın yanıda, en zor yürüdüğüm yol bu park oldu diyebilirim. Alabildiğine kaygan malzemelerle kaplanan yollar kasıtlı olarak insanlar için hazırlanmış tuzaklar gibiydiler. Kayıp düşenlerin arasından elimde batonumla geçerken oldukça ilginç görünüyor olmalıydım…

17.10’da Menekşe Plajı’nda genel olarak zihnen değerlendirdiğim yolun, ıslak ayakların ve son iki etabın yorgunluğunun zirvesinde BN1 Halkalı-Eminönü Hattı ile Eminönü ve oradan da T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Kabataş’a ve buradan da neredeyse gelenekselleşen yorgunluk kahvesi içimi için Norm Coffee‘ye vararak günü sonlandırdım. İki Deniz Arası rotası notlarım üzerinden yine tüm rotayı değerlendirdiğim yazıyla birlikte yürüyüş listemden bir rotayı daha elemiş oldum.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Cycling (Bisiklet)

İki Deniz Arası (Between Two Seas) Rotası Notlarım

Kültür Rotaları Derneği tarafından yayınlanan, İstanbul‘daki tek, Türkiye’deki 21 kültür rotasından biri; İki Deniz Arası...

Önerilen Yazılar