Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu: Bozburun Yarımadası

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1133

2016 yılında Kaş’a kadar olan bölümünü yürüdüğüm ve bu süre içerisinde de sonraki plan olarak ele aldığım Karia Yolu’nun nihayet Bozburun Yarımadası ve Datça Yarımadası rotalarını deneyimleyebildim. Zamanın uygunluğu ve yaz dönemi rotanın sunduğu zorlukları merak etmiş olmam nedeniyle planlamamı Ağustos sonu ve Eylül başı olarak gerçekleştirdim. Önceliğim planlama aşamasında 140 km’lik Bozburun Yarımadası rotasının tamamını yürümek olsa da süreç içerisinde bazı etapları yürümeden Datça’da ilerlemeye karar verdim. Aşağıda Bozburun Yarımadası’nda yürüdüğüm etaplar ve genel gözlemlerimi iletiyorum.

Karia Yolu: Bozburun Yarımadası Rotası

27 Ağustos, 09.00 itibariyle İçmeler üzerinden yürüyüşe başladım. Hedefim planladığım tempoyla Bayır’a varmaktı. Ancak, ilk defa planlarım kağıt üzerindekilerden çok farklı şekilde seyretti. Yürüyüşe hızlıca başlayabilmek için otobüsle Marmaris’e ulaştım ve buradan dolmuşla İçmeler’e geçtim. Yol yorgunluğunun üzerine daha ilk dakikalardan itibaren başlayan çıkış, dar geçişlerde uzun çantayla ilerlemenin zorluğu ve mevsim şartları nedeniyle yürüyüş tempomu düşürmek durumunda kaldım. Bu durumun sonucu olarak da varış noktalarımı yürüyüş esnasında yeniden planlamam gerekti.

İçmeler – Amos Antik Kenti

İçmeler – Amos: 10.3 km (Yürünen 11.36 km)

Amos Antik Kenti ve Kumlubük üzerinden Gerbe Kilise‘ye ulaştığımda yorgunluk iyice kendini göstermeye başlamıştı. Burada rota dışına çıkıp sakin bir koya iniş gerçekleştirdim. Doğrudan yol olmadığı ve boy hizasındaki duvarlar iniş ve ertesi gün koydan tekrar rotaya çıkışta epey enerji kaybetmeme neden oldu. Planlar dışında gelişen kritik sorunlar nedeniyle rotaya farklı şekilde devam etmeye karar verdim.

Önerilen Yazı

Bağlangıç için İçmeler – Amos oldukça uygun bir özellikte diyebilirim. İşaretlerde kritik herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Yol üzerinde de su kaynakları, yeme-içme mekanları, işletmeler, konaklanabilecek alanlar mevcut. Özellikle Turunç sonrasında, Amos Antik Kenti’ne vardığınızda sola doğru inerek deniz kıyısında konaklayabilirsiniz. Bir kaç saatlik ekstra yürüyüşle Kumlubük Yolu’ndan kumsala doğru inişte de oldukça uygun alanlar mevcut.

Bu noktadan sonra kumsal boyunca ilerleyeceksiniz. Kumsal bitiminde pazar alanı olarak kullanılan bir açık alandan geçeceksiniz. Burası civarda konaklayabileceğiniz son uygun alan. Sonrasında çıkışa geçip orman içerisinden ilerleyeceksiniz. Önerim çıkış öncesinde konaklamanız ve yiyecek-içecek hazırlığıyla Kumlubük – Bayır etabına devam etmeniz. Çünkü bu yorucu etap boyunca işletme ve su kaynağı bulunmamakta.

Aşağıda ilerlediğim rotayı Kumlubük de dahil olarak paylaşıyorum. Belirlenen etaplar halinde yürüdüğüm ve paylaşabileceğim en net kayıt bu oldu. Ayrı bir yazı içerisinde de çadır kurduğum noktaları paylaşacağım.

Taşlıca’dan Orhaniye’ye

Taşlıca – Orhaniye: 37.15 km

Kumlubük sonrasında özellikle koylar ağırlıklı ilerlemeye başladım. Aşağıda kaydı bulunan yürüyüş Taşlıca – Selimiye, Selimiye – Şelale, Şelale – Hisarönü rotalarının birleşimi gibi düşünülebilir. Şelale yakınlarına vardığımda bölgeye çok fazla araç gittiği için Şelale çıkışını gerçekleştirmeden devam ettim. Yol üzerinde Şelale ayrımını görebilirsiniz. Tavsiyem sabah mümkün olduğunca erken şelale çıkışı gerçekleştirmeniz yönünde.

Taşlıca merkezinde, köy kahvesinde dinlenip yola koyuldum. Taşlıca’dan Söğüt’e doğru etap 260 metrelik inişten ve sonrasında çoğunlukla deniz seviyesinde yürüşten oluşuyor. Söğüt’e vardığınızda sahilden devam ediyorsunuz. Sahil boyu konaklama mekanları önünden ilerleyip yol bitiminde kayalık noktadan çıkıp burnun diğer yanındaki açık alana geçiş yapabiliyorsunuz. Burnun hemen önünde çadır kurmanız mümkün, ancak benim tavsiyem burnu geçip diğer taraftaki açık alanda konaklamanız. Bu alan az ötede göreceğiniz balıkçı barınağının da olduğu yere bağlı. Arazi sahibi oldukça sıcak kanlı. Karia Yolu’nun diğer etaplarında da olduğu üzere ateş yakılmadığı sürece konaklama herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Söğüt sonrası tekrar deniz kıyısından iç alana girip Bozburun’a doğru ilerliyorsunuz. Sahil boyunca işletmeler devam ediyor. Kıyıdan giriş yapıp 4 km’lik yürüyüşün ardından Bozburun’da tekrar sahil boyu devam ediyorsunuz. Bozburun Limanı’nı geçip Tymnos’a varmadan sahil kenarında, pazar alanının girişinde, çam ağaçlarının altında çadır kurmanız mümkün.

Önerilen Yazı

Bozburun sonrasında Selimiye’ye yaklaşık 8 km kadar iç bölgelerden ilerleyeceksiniz. Selimiye sonrasında devam edip, Marmaris-Bozburun Yolu boyunca ilerleyip Halk Plajı civarında ya da Bayır’a varmadan Delikliyol bölgesinde çadır kurabilirsiniz. Bayır sonrasında, Turgutköy’e doğru ilerlerken Şelale ayrımını göreceksiniz. Bu ayrımdan yaklaşık 2-3 km içeride bulunan şelaleye doğru geçiş yapabilirsiniz. Turgutköy’den Orhaniye’ye doğru ilerleyip Kız Kumu Plajı’nda konaklamanız mümkün. Aynı şekilde varış saatinize bağlı olarak Hisarönü’ne doğru devam edebilirsiniz.

Bozburun Yarımadası Etaplarına Dair Notlar

Rota için önerdiğim zaman aralığı ekim sonu – nisan ortalarına kadar. Yaz döneminde oldukça zorlu olduğunu, iniş-çıkışların ve dar geçişlerin sıcakla beraber oldukça enerji gerektirdiğini bilmelisiniz. Genel olarak yanımda en az 3 litre su bulundurdum. Genel olarak su kaynakları sorun olmasa da bazı etaplarda oldukça su kaybedeceğinizi garanti edebilirim.

Önerilen Yazı

Konaklamalarla ilgili sorun yaşamıyorsunuz ancak ateş yakmamanızı tavsiye ederim. Bölge halkı bu konuda oldukça hassas.

Yürüyüş deneyimi olarak Datça’nın daha özel bir yeri olduğunu söylemem gerek. Karia Yolu’nu ilk kez yürüyecekseniz tavsiyem Datça Yarımadası’yla başlamanız. Sonrasında yeterli zamanınız ve enerjiniz varsa Bozburun etaplarına geçiş yapabilirsiniz. Rotayı yürüyeceklere şimdiden keyifli seyirler dilerim. Yardımcı olmamı istediğiniz bir konu olursa yorum olarak ekleyebilirsiniz. Aşağıya ayrıca yürüyüş boyunca gerçekleştirdiğim paylaşımları ekliyorum.

Karia Yolu

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!