Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Boğazcık – Apollonia – Aperlae – Kaleüçağız

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 384

Ufakdere‘den ayrıldıktan sonra Sısla Mevki‘nde kurduğumuz kamp nedeniyle su stoğumuz epey azalıyor. Güneşin doğuşu ile yola çıkıp, suyu idareli bir şekilde kullanarak Boğazcık üzerinden Apollonia ve oradan da Aperlae‘ye ulaşmayı hedefliyoruz. Boğazcık‘a vardığımızda suyumuz bitmiş ve gerilmiş durumdaydık. Yolda karşılaştığımız yaban domuzları, işaretlerin karışması, yolun bir süre toprak yoldan devam etmesi ancak sonrasında işaretlerin kaybolması bir çok defa fazladan yürümemize, enerji ve su kaybetmemize neden oldu.

Likya Yolu: Boğazcık – Apollonia – Aperlae – Kaleüçağız

Hareket Noktaları

Boğazcık

İrtifa: 311 metre
GPS: 36°11’37.414″ N / 29°45’6.946″ E

Apollonia

İrtifa: 345 metre
GPS: 36°11’42.13″ N / 29°44’57.664″ E

Aperlae

İrtifa: 6 metre
GPS: 36°09’32.918″ N / 29°47’8.384″ E

Kaleüçağız

İrtifa: 193 metre
GPS: 36°11’52.947″ N / 29°49’41.661″ E

Boğazcık‘a varır varmaz kendimizi ağaç altına atıp, hemen yanı başımızdaki çeşmeden suyumuzu tazeliyoruz. Hem köyün girişinde, hem pansiyonların olduğu noktada hem de camide su tazeleyebilirsiniz.

Köyde iki pansiyon bulunuyor. Burada bir çok yürüyüşçü ile karşılaşıyoruz, kimileri bizim aksimiz yönünde yürüyüşe başlamış ve geldiğimiz istikamette devam edenlerden oluşuyor. Yeterince dinlendiğimize karar verip Apollonia‘ya doğru ilerliyoruz. Suyumuzun bol ve yeterince dinlenmiş olmanın verdiği mutlulukla yaşadığımız olumsuzluklar uçup gidiyor. Yürüyüş çoğunlukla inişlerden oluşuyor ve sıkıntısız bir şekilde devam ediyor. Hatta son bir kaç kilometre boyunca artık düzlüklerden ilerlemeye başlıyorsunuz. Apollonia’ya vardığınızda kale duvarları ve kaya mezarlar sizi karşılıyor. Fazla oyalanmadan buradan geçip yine patika boyunca inişle Aperlae‘ye kadar tempomuzu biraz yükselterek ilerliyoruz. Artık yürüyüşümüzün son noktası olan koyda geçireceğimiz gün boyunca bolca denize girmek artık tek isteğimiz.

Ertesi gün, öğlen yola çıkarak önce Kaleüçağız’a geçiyor, buradan otostopla Kaş’a geri dönüyoruz. Biraz tatil tadında deneme dalışı yapıp, sokaklarda gezinip kalan günlerin tadını çıkarıyoruz.

Likya Yolu: Boğazcık – Apollonia – Aperlae – Kaleüçağız

Geri dönüş hazırlıklarına ufak ufak başlanması ile birlikte buradan Antalya Otogar, oradan da Havalimanı’na geçiyorum.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu Notlarım

Temmuz ayında planlamaya başladığım Likya Yolu yürüyüşü nihayetinde sonlandı. Beklediğimden çok daha farklı bir seyir sunan dolu dolu...

Önerilen Yazılar