Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Faralya (Hisar) – Kabak – Alınca – Gey

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 716

Ovacık – Kozağacı – Girme – Faralya (Hisar)‘a varışın ve güzelce dinlenmemizin ardından sabahın erken saatlerinde yola koyulduk. Bir süre araç yolundan ilerlememiz gerekti. Yol üzerindeki bir kaç çeşmeden sularımızı da yenileyip Karaağaç ve Alınca üzerinden devam etmeye başladık. Araç yolu çift şerit ve yürümek için pek alan bulunmuyor, bu nedenle yürürken ayrıca dikkat etmeniz gerekli.

Hareket Noktaları

Kabak

İrtifa: 7 metre
GPS: 36°27’40.279″ N / 29°07’30.84″ E

Alınca

İrtifa: 717 metre
GPS: 36°26’51.76″ N / 29°08’31.3″ E

Gey

İrtifa: 622 metre
GPS: 36°24’4.983″ N / 29°08’8.805″ E

Yol ortalara doğru çıkış olarak devam ediyor ve dinlenmek için pek bir mola alanı göremeyebilirsiniz. Bu nedenle biraz dişinizi sıkıp Kabak’a kadar yavaş bir şekilde ilerlemeniz daha uygun olacaktır. Yolda karşılaştığımız şahane çift ile sohbet ederek Kabak Koyu‘na inip biraz dinlendik. Yürüyüş rotası dışına çıktığımız ve geri dönerek enerji kaybetmemek adına yürüyüş rotasından çıktığımız noktaya ortalama yarım saat ara ile kalkan dolmuşlar ile geri döndük ve kalan yolda yine ortalama bir tempo ile ilerledik.

Çantamın ağırlığı dolayısıyla bu etapta epeyce zorlandım ve ara ara molalarla en azından yiyecek ağırlığını biraz hafifletmeye başladık. Yolda karşılaştığımız ingiliz çift ile sıklıkla selamlaşarak epeyce ilerledik. Dar çıkışların ağırlıkta olduğu bu etapta sırtınızdaki ağırlığın avantaj ve dezavantajını sonuna kadar yaşıyorsunuz. Yol üzerinde pek su kaynağı bulunmuyor, ancak çoğunlukla ağaçlar arasında ilerlediğiniz için dinlenecek gölgelik alan sıkıntınız pek olmayacaktır.

Önceki günün yorgunluğu, çanta ağırlığı derken sanırım en çok yorulduğum gün bugün oldu. Gey’e varır varmaz çantamdan neler eksiltmem gerektiğine karar vermeye başladım. Genel olarak keyifli olan parkur manzara yönünden de oldukça zengin. Özellikle yamaç geçişleri, kayalık yükseltiler, ara sıra üzerinizden geçen yırtıcı kuşların etkileyici çığlıkları, yol kenarından aşağı baktığınızda hissettikleriniz sizi tüm düşüncelerden uzaklaştırıyor; o anda ve oradasınız.

Likya Yolu: Faralya (Hisar) – Kabak – Alınca – Gey

Yol boyunca işaretlerle ve su ile ilgili bir sıkıntınız olmayacaktır. Yolculuğun en uzun tırmanışı Alınca’ya kadar olan kısımdı. Yolda size eşlik edecek dağ keçilerinin düşürdüğü taşlar, arada keçilerle göz göze gelmeniz ve ürpertici bir şekilde hareketsiz bir şekilde sizi izliyor olmaları, dar yollar ve ürpertici bir sessizlik içerisinde oldukça zorlayıcı bir çıkış yapacağınızı ve haliyle epeyce yorulacağınızı bilmelisiniz.

Gey’e varır varmaz köye girince solda yer alan markete uğramalısınız. Adını hatırlayamadığım, ancak onca sıkıntıya rağmen bu marketi bulmamızda yardımcı olanlara ne kadar teşekkür etsek az. Tahir ve Hatice’nin misafirperverliği, ardı kesilmeyen ikramlar, tamahkarlıkları ve dahası… Marketin üzerinde ve solundaki alanlarda çadırlarınız ile kalabiliyorsunuz. Aynı şekilde, marketin arkasında yeni yaptırdıkları odalar da konaklamak için seçenekleriniz arasında. Özellikle Ölüdeniz ve Kelebekler’deki işletmelerin kaba ve memnuniyetsiz tavırlarının yanında Gey’de yaşayacağınız yardımseverlik çok başka bir deneyim ve alınan hizmete karşı verilen her kuruş sonuna kadar hak ediliyor.

Gey’de geçirdiğimiz gece gerçekten dinlenme imkanımın olduğu ilk gece oldu. Çoğunluğu temizlik, bakım ve elektronik cihazlardan oluşan ağırlığımın yaklaşık 2 kilogramını burada bir sonraki yürüyüşçüler ve köyde ihtiyacı olanlar için bıraktım. Ertesi gün az da olsa hafifleyen çantam, güzelce dinlenme imkanına kavuşmuş bedenim ve yerinde keyfim ile oldukça zinde bir şekilde belirlediğimiz etaplara doğru ilerlemeye hazırdık ve yine günün ilk ışıkları ile çadırlarımızı toplayarak, hızlıca yaptığımız kahvaltıyla harekete geçtik.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu: Gey - Pydnai Etabı

Faralya (Hisar) – Kabak – Alınca – Gey yürüyüşü ardından şahane bir şekilde dinlenerek 3. güne başlıyoruz. Önceki gece Tahir ve...

Önerilen Yazılar