Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Ovacık – Kozağacı – Girme – Faralya (Hisar)

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1091

Likya Yoluna Adım Adım ve Likya Yolu Notlarım başlıklı yazılarda da değindiğim üzere aldığım notlar, görsel-işitsek kayıtlarım ve aklımda kalanlardan oluşan yol notlarımı mümkün olduğu kadar size yardımcı olacak, Likya Yolu’na dait aklınızdaki soru işaretlerini cevaplandıracak ve mümkünse size yola çıkma motivasyonunu sağlayacak şeklinde yayınlamaya başlıyorum. Referans olduğum yazılardan da faydalanmanızı, notlarınızı geniş tutmanızı öneririm.

İlk Gün ve İlk Tempo

Uçak biletimi gidiş Dalaman, dönüş Antalya olarak almış olmamın bir hata olduğunu uçaktan indiğim ilk saatlerde anladım. Bunun yanı sıra bazı eşyalarımı önceden kargo ile Dalaman’daki bir kargo şubesine göndererek hataları bir seri haline getirmem de cabası… Eğer seyahat öncesinde göndermeniz gereken bir kargo varsa Fethiye’ye gönderim yapmanızı öneririm.

Dalaman‘a iniş yaptığınızda hemen dışarıda, sol tarafta tur otobüsleri ve MUTTAŞ araçlarını göreceksiniz. Bu araçlar ile Fethiye Otogar’a kadar ulaşabilirsiniz. Fethiye Otogar’a ulaştığınızda hemen çıkışta yer alan Carrefour alışverişleriniz için gayet uygun bir nokta. Buradan su, yiyecek ve temizlik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yine Carrefour önünden sıklıkla hareket eden dolmuşlar ile Likya Yolu başlangıcı olan Ovacık’a ulaşmanız mümkün. Ölüdeniz’e hemen varmadan ineceğiniz bu noktada sarı yönlendirme tabelaları ve genişçe bir harita gözünüze ilişecektir. Dolmuş şoförleri genelde aracı tıka basa doldurmanın derdinde olacaklarından arada kendinizi hatırlatmanızda fayda var. Aksi durumda sahile, dolmuşların son durağına kadar inmeniz pek olası. Ölüdeniz’de yoğun bir yabancı popülasyonu söz konusu ve bu popülasyonun çoğunluğu bu bölgede yaşamakta. Bu nedenle alışverişinizi bu bölgeye bırakırsanız normalden biraz daha fazla ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Hareket Noktaları

Ovacık

Başlangıç Noktası
İrtifa: 327 metre
GPS: 36°33’57.8″ N / 029°08’15.5″ E

Faralya

İrtifa: 277 metre
GPS: 36°29’44.5″ N / 029°08’03.7″ E

Ve İlk Etaplar: Ovacık – Kozağacı – Faralya

Dalaman’dan Fethiye’ye ve oradan da alışveriş ve bir kaç aksiliğin sonunda 12.30 sularında Ovacık’a ulaştım. Burada dolmuşun beni bıraktığı noktada bulunan harita üzerinden son defa planlarımı gözden geçirdim. Öğlen sıcağında ilerleyecek olmam biraz canımı sıkmadı değil. Bu esnada iki arkadaş girişi bulamadıklarını söyleyerek toprak yoldan bana doğru gelmeye başladılar. GPS noktasını kontrol edip, yoldan erkenden döndüklerini söyledim. Ancak, dolmuşa binip farklı bir noktadan yola başlayacaklarını belirtip Ölüdeniz’e, dolmuş hareket noktasına doğru hareket ettiler.

Likya Yolu: Ovacık – Kozağacı – Girme – Faralya (Hisar)

Biraz akıl karışıklığı ve biraz da başlangıç saatimin etkisi ile yavaş yavaş ilerleyip yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından başlangıç noktasına ulaştım. Nedenini bilmiyorum, ancak başlangıç noktasına dair aklımda kalan en ilginç konu, hemen yolun solundaki taksi durağı oldu.

Yola koyulduğunuz anda manzaranın sizi alıp kendisine tutsak edeceğinden emin olabilirsiniz. Bir kaç etap dışında genel olarak bu ruh hali ile yürüyeceğinizi bilmelisiniz. Bazı zamanlarda gerçekten zorlanıp sinirlendiğinizde, bir an gözünüze ilişen mavilik ya da uçsuz bucaksız yeşillik sizi sakinleştirmeye yetecek. Etabın ilk aşamalarında sırt çantamın planladığımdan daha ağır olmasının etkisini her adımda hissettim. Seyahat ve yol başlangıcına kadar kahvaltı yapamadığım için uygun bir nokta bulup yiyecekler arasından özellikle ağırlık yaratanları tükettim. Bu esnada yine yola koyulan bir kaç doğa yürüyüşçüsü ile tanıştım. Çantamdaki ağırlığı daha doğru bir şekilde düzenleyip yola koyulduğum sırada, benim gibi Likya Yolu‘nu solo olarak yürümek isteyen ve daha öncesinde de iki defa farklı etaplar ve başlangıç noktalarını boyunca yürümüş olan Serdar ile tanıştım. Ortak bir tempo tutturmamızla başlayan yol arkadaşlığı kalan etaplar boyunca da devam etti.

Likya Yolu: Ovacık – Kozağacı – Girme – Faralya (Hisar)

Etabın ilk aşamaları tempo tutturma, yola alışma ve fiziksel/ruhsal adaptasyon dolayısı ile biraz yavaş ilerlese de ilerleyen etaplarda bu açığı fazlasıyla kapatmaya başladık. Orta zorluktaki yürüyüş boyunca bir kaç iniş ve çıkış dışında genel olarak düz patika ve toprak yoldan ilerliyorsunuz. Yaklaşık 15 km’lik bir yürüyüşün ardından Faralya‘ya varılıyor. Çoğunlukla Faralya olarak anılmasına karşın bazı kaynaklarda köyün adını Uzunyurt olarak da görmeniz olası. Burada konaklanabilecek bir çok seçenek bulunmakta. Biz, geç bir saatte mahalleye varmamız ve çok erken bir saatte tekrar yola çıkacağımız için yol üzerinde solda kalan, camiye bitişik küçük araziye çadırlarımızı kurduk. Gece köy halkından yanımıza uğrayan bir kaç kişi oldu, kendilerine bir kaç saatlik uyku için konakladığımızı, ateş yakmayacağımızı ilettik ve sorunsuz bir şekilde konakladık.

Bu bölgede yer alan kamp alanları kişi başı ücret almaktalar. Konaklama için alınan ücrete çoğunlukla sabah kahvaltısı da dahil ediliyor. Farklı fiyat aralıkları söz konusu olsa da genelde duş ve wifi ücrete dahil sunuluyor. Görüştüğümüz işletmelerle ortak bir çözüm üretemediğimiz, kahvaltı saatinden çok daha önce yola çıkacağımız ve bu nedenle 3-4 saatlik uyku ihtiyacı için ücret ödemek istemediğimizden alternatif bir yol tercih etmek durumunda kaldık.

Likya Yolu: Ovacık – Kozağacı – Girme – Faralya (Hisar)

Mahallenin bulunduğu, yaklaşık 40 km’lik bir alan içinde tarihi Roma ve Likya kalıntılarına denk geliyorsunuz. Bunun yanı sıra bölgenin en ünlü doğa zenginliği olan Kelebekler Vadisi de tüm güzelliği ile sizi karşılıyor. Köy vadinin 300 metre kadar yüksekliğinde yer almakta ve etrafı dağlarla çevrili olduğu için iniş ve çıkışlar oldukça zorlu.

Sabah 05.00 sularında çadırlarımızı toplayıp hızlı bir kahvaltı ile birlikte tekrar yola koyulduk. Yol üzerinde karşılaştığımız çeşmelerden sularımızı tazeleyerek bir sonraki güne başlamış olduk.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu: Faralya (Hisar) – Kabak - Alınca - Gey

Ovacık – Kozağacı – Girme – Faralya (Hisar)‘a varışın ve güzelce dinlenmemizin ardından sabahın erken saatlerinde yola koyulduk....

Önerilen Yazılar