Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Pydnai’den Sarıbelen’e

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 577

Yürüyüşe başladığımız zamandan bu yana uyandığımız en serin gündü. Likya Yolu: Gey – Bel – Belceğiz – Gavurağılı – Pydnai rotasının ardından ayaklarımızın epeyce su toplamış, ağrılarımız artmış olmasına rağmen gece deniz, sabah ise buz gibi suyu bizi epeyce kendimize getirdi. Güzel bir kahvaltının da ardından tekrar yola koyulduk. Bölgeden kalkan dolmuşlar ile Kınık‘a ilerledik ve burada bulunan ve Likya’ya başkentlik yapmış Xanthos (Ksantos, Likya dilinde: ARNNA)‘u ziyaret ettik.

Çantamdaki bir çok eşyayı burada tatil öncesi son kez gelecek kargo görevlisine teslim edilmek üzere bıraktığımda sanırım dünyanın en mutlu insanıydım.

Likya Yolu: Pydnai – Kumluova – Kınık – Çavdır – Çayköy – Üzümlü – Akbel – Sarıbelen

Hareket Noktaları

Pydnai

İrtifa: 12 metre
GPS: 36°20’1.039″ N / 29°13’54.764″ E

Kumluova

İrtifa: 11 metre
GPS: 36°20’12.048″ N / 29°18’6.545″ E

Kınık

İrtifa: 15 metre
GPS: 36°21’12.87″ N / 29°18’42.405″ E

Çavdır

İrtifa: 107 metre
GPS: 36°21’56.912″ N / 29°21’0.987″ E

Çayköy

İrtifa: 106 metre
GPS: 36°20’38.3″ N 29°22’46.0″ E

Üzümlü

İrtifa: 279 metre
GPS: 36°18’19.6″ N 29°23’47.7″ E

Akbel

İrtifa: 242 metre
GPS: 36°16’45.9″ N 29°24’32.2″ E

Sarıbelen

İrtifa: 735 metre
GPS: 36°16’1.896″ N / 29°29’13.142″ E

Burada tanıştığımız İngiliz ve Japon iki arkadaş sayesinde kendimizi bir anda Çavdır‘da bulduk ve otoyol boyunca yürüyerek ilerledik. Yol üzerindeki bakkallarda gazoz-soda molaları vermemiz, bölgenin yerlilerinin çay-börek-su ikramları ile hızlı bir tempo takip ederek Çayköy ve oradan Üzümlü’ye ulaştık.

Likya Yolu: Pydnai – Kumluova – Kınık – Çavdır – Çayköy – Üzümlü – Akbel – Sarıbelen

Üzümlü’de dinlenmeye koyulduğumuz köy kahvesinde, yürüyüş yapanların sırt çantalarını köy kahvelerinde sonraki etapta yer alan köy kahvelerine teslim edilmek üzere bıraktıklarını, böylelikle yol boyunca çanta taşımadan hızlıca ilerleyebildiklerini öğrendik.

Üzümlü-Akbel-Kalkan arası oldukça kolay bir etaptı. Ancak, İslamlar-Üzümlü yolunun birleştiği, Akbel’de köy kahvesinin karşısından girdiğiniz ormanlık alanda işaretlerle ilgili çok büyük karışıklık söz konusu. Yokuş aşağı indikten sonra ikiye ayrılan işaretlerin bazıları ansızın sonlanmakta ve yine bazı işaretler yine çatallanarak devam etmekte. Tavsiyem, bu bölgede, ormanlık alana hiç girmeden araç yolundan devam etmeniz, bölgeye gireceksiniz dere yatağına paralel olan işaretleri takip etmeniz. Yolun sonunda yine araç yoluna çıkacağınızı bilmelisiniz. Bu araç yolundan indiğinizde yine dola doğru işaretler patika yola doğru devam edecekler. Alan içerisinde bir pınar bulunuyor. Dinlenmek ve suyunuzu tazelemek için değerlendirebilirsiniz. Yine yol boyunca bir kaç evin bahçesinden geçeceksiniz.

Likya Yolu: Pydnai – Kumluova – Kınık – Çavdır – Çayköy – Üzümlü – Akbel – Sarıbelen

Akbel’den Sarıbelen‘e doğru ilerleyip, Serdar’ın bir önceki yürüyüşünde tanıştığı Akif abinin evinde 2 gün kalacak, Kaş’tan itibaren bize katılacak Gözde ile yola 3 kişi devam edeceğiz. Sarıbelen’e epey geç bir saatte ulaşabiliyoruz.

Sarıbelen’de kaldığımız 2 gün boyunca oldukça dinlendik. Ancak, bir ara yürüyemememizden o kadar mutsuz oldukki köyün sağ tarafında bulunan Alacaambar tepesine doğru ilerleyip bir süre burada manzaranın tadını çıkarıp geri döndük. Bu arada, Sarıbelen’den sularınız dolu olarak yola çıkmanızda fayda var. Köyde bakkal ve marketin yanı sıra köy girişinde pansiyon da bulunuyor. Köyün yerlileri de yürüyüşçüleri ağırlamaktan memnunlar.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu: Sarıbelen - Kalkan (Merkez) - Kaputaş Plajı

Epey dinlenmiş bir şekilde Sarıbelen’den Kalkan’a doğru ilerliyoruz. Epey bir süre araç yolundan ilerlemeniz gerekiyor, ancak...

Önerilen Yazılar