Görsel Kaynağı: nettenyazar
İstanbul

Prens Adaları: Kınalıada (Proti)

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 314

Anakaraya en yakın ada olması nedeniyle çoğunlukla Proti (birinci) adıyla anılır. Adanın yerleşim alanı yeşil alandan daha baskındır. Çınar Tepesi (115 m), Teşrifiye (kimi kaynaklarda Teşvikiye) Tepesi (110 m) ve Hristos (Manastır) Tepesi (Hristos Manastırı/Kurtarıcı İsa Manastırı bu tepe üzerinde) arasın yerleşimin yoğunluk gösterdiği alandır. Ayazma Plajı yine ada üzerinde görülebilecek yerlerden biri.

Bizans döneminde adada üç manastır olduğu, bunlardan ikisinin İstanbul’un fethinden önce yıkıldığı belirtilmektedir.

1071 Malazgirt savaşında Selçuklu hükümdarı Alpaslan’a tutsak düşen Romen Diyojen (IV. Romanos veya Romanos Diogenes) İstanbul’a dönünce tahttan indirilerek gözleri oyulmuş ve Yukarı Manastır’a kapatılmıştır. Yukarı Manastır, 820 yılında Aya İrini Kilisesi’nde öldürülen İmparator V. Leon’un oğulları tarafından getirilip gömüldüğü manastırdır. Romen Diyojen’in sürgün edildiği manastır da burasıdır. İstanbul’un fethinden sonra Fener Patrikhanesi’ne bağlanan manastır 20. yy. başında kız yetimhanesi olarak kullanılmıştır.

Adada varlığı bilinen yapılar şunlardır; Aşağı Manastır, Yukarı Manastır, Vartanios Manastır Kilisesi, Panaia, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Askitaria Keşişhanesi, Hristos tepesindeki Yukarı Manastır (Kurtarıcı İsa Manastırı veya Hristos Manastırı)

Yürüyüş & Bisiklet Rotası

Rotanın toplam uzunluğu 6.4 km. Yoğunlukla kıyı gezintisinden oluşan rota merkez yerleşim içerisinden tepelere doğru uzanmakta.

Önerilen Yazı

Kaynakça nedir?
  1. Kınalıada, istanbulgezgezbitmez
  2. Türkiye Adalar Atlası, Atlas Dergisi
  3. Prens Adaları, Adalar Turizm
  4. İstanbul’un Gözde Adalarından : Kınalı Ada
  5. İstanbul’un Semtleri, Kınalıada, Özhan Öztürk
  6. İstanbul’un Semtleri, Kınalıada
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Brompton

Prens Adaları: Heybeliada (Halki)

İkinci büyük adadır ve yoğunlukla Halki adıyla anılmaktadır. Bizans döneminde Demonisos ve Halki isimleriyle anılan ada ismini Çam...

Önerilen Yazılar