Cycling (Bisiklet)

Bisiklet Parçaları: Presta, Schrader ve Dunlop Supaplar

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 749

Teker patlaması uzun rotalarda her an tetikte olduğunuz bir konudur. Ciddi bir gerginlik hali olmasa da gözünüz her yeni günün sabahında tekerlere gider, elinizle bir yoklarsınız, bir sorun yoksa derin bir oh çeker ve yeni günün yolunu tutarsınız. Kimi zaman ise üzücü bir gerçekle yüzleşirsiniz, teker patlamıştır. Hele bir de arka teker ise yüzünüz ekşir, ince ince kederlenirsiniz. Son 4 ay içerisinde 1 defa arka tekerim patladı. Brompton bisikletler Schrader siboba (valve) sahipler, pratik pompası sayesinde sorunsuz bir şekilde kullanılan bu supap uygun olmayan pompalarda ayrıca bir adaptör yardımıyla kullanılabilmekte. Peki, bu supapları birbirlerinden ayıcan özellikler ve birbirleri arasındaki avantajları-dezavantajları nelerdir?

Presta, Schrader ve Dunlop Supaplar

Presta, Schrader ve Dunlop Supaplar

Bisiklet Supapları (Valve)

Bisiklet iç lastiklerinde Presta, Schrader ve Dunlop supaplara denk gelmeniz muhtemel. Özellikle öne çıkanlar ise Presta ve Schrader supaplar. Bu supaplar tasarım farklılıklarının yanı sıra tasarımla ilişkili olarak performans farklılıklarına da sahipler. Kısaca bu supapların özelliklerine değinecek olursak;

Presta Supap (Sclaverand valve, French valve, Racing bicycle valve)

FV47 numara sıklıkla karşınıza çıkacak presta supaplardan biridir. El pompası ile daha az güç sarf ederek daha yüksek basınçlara ulaşılabilmesini mümkün kılar. Yapısal olarak daha güvenli ve sağlamdır ancak presta supapların iç bölümleri daha narin bir yapıdadırlar.

Presta Supap

Presta Supap

Temkinli olunmadığı durumlarda ucu kolaylıkla eğilebilmektedir. Bu nedenle el pompasıyla teker şişirme işleminde ve adaptör ile schrader siboba uygun pompalar kullanılırken dikkat edilmesinde fayda olacaktır. Schrader supaplarla performans olarak karşılaştırma yapmak gerekirse, presta supaplar daha yüksek basınçlara dayanabilirler. Bu nedenle özellikle yol bisikletlerinde tercih edilmektedirler. İnce olmaları (6.5mm) aynı zamanda ince jantta açılan supap deliğinin de küçük olmasını sağlamaktadır. Orta ve üst sınıf yol/yarış bisikletlerinde sıklıkla tercih edilir. Hava boşaltmak gerektiğinde üst-iç somun çıkarılıp supapa bastırılır.

Schrader Supap (Auto/car valve, American-type valve)

AV40 yaygın olan schrader supap modelidir. Ağırlıkla otomobil ve motorsiklet lastiklerinde kullanılan bu supaplar otomobil tamircileri ve benzinliklerdeki pompalarla kullanılabilmektedirler. Yapısal olarak presta supaplardan daha geniştir (8.5mm) ve el pompası ile kullanımı biraz daha zordur. Elbette kalınlığı nedeniyle ince jantlar yerine daha kalın jantlarda kullanılırlar. Bu nedenle özellikle dağ bisikletlerinde tercih edilmektedirler. Hava indirme işlemi için supap içerisindeki iğne içe doğru ittirilir. Bu iğne hava basma ve indirme durumlarında kırılabilecek bir yapıda olduğu için dikkatli olunması gerekmektedir.

Schrader Supap

Schrader Supap

Farklı supaplara dahil iç lastik kullanımlarında -adaptörsüz- supap deliğinin de genişletilmesi gerekir. Aynı şekilde schrader yerine presta supaplu iç lastik kullanımında janttaki supap deliğinde de boşluk ortaya çıkacaktır. Brompton bisikletlerde Schrader valve tipi (Inner tube 37-349 ve Inner tube 28-349) tercih edilmektedir. Kendi pompası ile doğrudan ve kolayca hava basılabilmektedir. Hatta patlayan arka tekerin tamirinden sonra hava basma aşamasında supap iğnesini kırmam sebebiyle epey sorun yaşamış ve yedek iç lastik sayesinde bisikleti uzun rotada boyunca elde taşımaktan kurtulmuştum.

Dunlop Supap

Dunlop Supap

Dunlop Supap (Traditional bicycle valve, Easy pump valve “Blitzventill”, Woods)

Geniş yapılı (8.5mm) sıradan bisiklet supapıdır. Güvenilir bir yapısı vardır ancak yapısı sebebiyle hava basma işleminde ekstra efor gerektirir. Genişliği ve gerektirdiği ekstra güç nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Son olarak, tavsiyem yanınızda farklı supap adaptörleri ve elbette yedek iç lastik bulundurmanız yönünde. Hava basma işleminde de aceleci davranmaktan ziyade supapın sağlıklı bir şekilde pompaya iliştirildiğinden emin olmanız önemli. Janta uygun iç lastik ve supap kullanımını sürdürmeniz de yine dikkat etmeniz gereken durumlardan biri. Supap deliğinin genişletilmesi geri alınamayacak bir işlem olduğu için üzerine iyice düşündükten sonra jant genişliğini de dikkate alarak karar vermeniz uygun olacaktır. Aksi durumda adaptör kullanımı ile kolaylıkla farklı pompalar kullanmak daha etkili ve sürdürülebilir bir çözüm olacaktır.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

İç lastiklerdeki supaplar konusuna değindikten sonra PSI tanımından da bahsetmekte fayda var. Otomobil, motorsiklet ve bisiklet gibi tekerlekli...

Önerilen Yazılar