Yazının devamı var!
Doğa Turizm Rotaları

Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları: Tevfikiye – Keramet

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1590

Yalova Ekoturizminde Trekking Parkurları yazımda kısaca parkurların tarihçesi ve parkur rotalarının wikiloc paylaşımlarına değinmiştim. Hatta, birbirine yakın rotaları tek bir ana rota olacak şekilde birleştirip Aktoprak – Keramet – Sugören – Elmalık – Soğucak – Güneyköy – Hamzalı şeklinde paylaştım. Kısaca tekrar geçmek adına, Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yalova Şube Müdürlüğü‘nün Eylül 2011’de Yalova’nın öne çıkan güzelliklerini doğa yürüyüşçülerine sunmak ve bilinirlik kazandırmak amacıyla yürüttüğü bir proje. Yayınlanan kitapçık ve bilgilendirme için sunduğu web sayfasında vakti zamanında bir çok bilgiye yer verilmiş olması muhtemel. Ancak, güncel durumda, elimizde sadece online olarak ulaşılabilen bir pdf mevcut ve web sitesine erişilememekte. Döküman içerisindeki rotalara dair kayıtlara herhangi bir şekilde ulaşılamıyor. Güncel olarak yerleşim yerleri, su kaynakları, yeni yollar ve benzeri durumlarla ilgili güncellemeler de maalesef mevcut değil. Hal böyleyken, bunu bir fırsat bilip Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları‘nın ilki olan Aktoprak – Keramet Parkuru için yola düşüyorum.

İstanbul’dan Tevfikiye ve Aktoprak’a Ulaşım

Taksim’den Yenikapı’ya ilk sefer saati olan 06.00’da hareket edecek olan M2 (Yenikapı – Hacıosman) metrosu ile yaklaşık 15 dakika içerisinde ulaşıyorum. Ancak, İDO Yenikapı Terminali etrafı kilometrelerce uzunlukta dev bir şantiye olduğu için (Avrasya Tüneli ya da diğer ismiyle İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi nedeniyle) tamamen labirente dönmüş olan alanda bir süre yürümeniz gerekiyor.

İDO ile Yenikapı‘dan Yalova’ya ilk sefer saati olan 07.45 ile geçiyorum ve yaklaşık 75 dakikalık yolculuğun ardından 09.00’da Yalova’ya varıyor, Atilla ile buluşuyorum. İDO Yalova Terminali’nden çıktığında sağınızda büfeler, Yalova Polis Merkezi ve caddenin diğer tarafında Yalova Star AVM‘yi görebilirsiniz. Polis Merkezi’nin hemen arkasında bulunan dolmuş hareket alanını görebilirsiniz. Altınova dolmuşlarını bulmalısınız.

Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları: Tevfikiye – Keramet

Birer saat arayla hareket eden dolmuşlar genelde bölgenin denize yakın kısmında yer alıyorlar. 10.30 aracında yerlerimizi alıyor. Dolmuş Yalova’dan Altınova’ya 30 dakikada ulaşıyor ve Altınova’da yaklaşık 10 dakikalık bir mola veriyor, Altınova’dan hareketle birlikte köy içlerine doğru ilerliyoruz. Bu arada, Yalova’dan Aktoprak’a toplamda yol ortalama 1 saat sürüyor ve kişi başı yolcu ücreti 7.5 TL.

Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları: Tevfikiye – Keramet

Tevfikiye çıkışında yol çalışması dolayısıyla araç hareketi mümkün olmayınca buradan yürüyüşe başlıyoruz ve yaklaşık 1 kilometrelik bir çıkışın arından Aktoprak’a varıyoruz. Unutmadan ekleyeyim, Aktoprak’ta bakkal bulunmadığı için eğer alışveriş yapmanız gerekiyorsa son şansınız Tevfikiye Köyü’ndeki, köy girişindeki caminin hemen yanında küçük bakkal olacaktır. Sonrasında Çakırlı’ya kadar herhangi bir alışveriş imkanı söz konusu değil. Önerim alışverişinizi Yalova’da yapmanız yönünde.

Aktoprak – Keramet Parkuru

Aktoprak, paylaşılan bilgilerden öğrendiğim kadarıyla Kafkas kökenli bir köy ve buraya Yalova Terminal’den Altınova dolmuşlarına binerek ulaşabiliyorsunuz. Yol üzerinde Karadere, Fevziye, Tevfikiye köylerinden geçiyorsunuz. Yürüyüş için belirlediğimiz gün Aktoprak’ta yol çalışması olduğu için biz Tevfikiye‘de araçtan inip yürümeye başladık. Güncel rota bilgilerini Tevfikiye’den başlayıp Aktoprak ve oradan da Keramet Köyü’ne ulaşacak şekilde paylaşıyor olacağım.

Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları: Tevfikiye – Keramet

Tevfikiye – Keramet Parkuru

11.30’da Tevfikiye’den başladığımız yürüyüş, Aktoprak ve Keramet Köyü çıkışındaki Ilıca’ya kadar bolca yeşil alan ve zeytinlik göreceksiniz. Şu sıralar zeytinler toplandığı için yol üzerinde hasada gelmiş bir çok insanla karşılaşacaksınız. Ayrıca, rota boyunca yol üzerinde bolca çeşme mevcut, su sıkıntısı yaşama olasılığınız pek yok. Çeşmelerin bir çoğu arızalı ya da kurumuş olsa da o kadar çok çeşme varki endişe etmenize hiç gerek kalmıyor.

Aktoprak’ta rota başlangıcına geldiğimizde, havanın serin ve hafif yağışlı olması dolayısıyla keyiflenerek, yoldan çıktım klasiği haline gelen rotayı değişikliğinde karar kılıyoruz. Başlangıçta belirlediğimiz ve belediyenin de paylaştığı rotanın uzunluğu yaklaşık 12 kilometre ve çıkış maksimum 350-400 metre civarındaydı. Rota başında, kaba hatlarını çizdiğimiz ve yol boyunca tempomuza ve hava durumuna bağlı olarak detaylandırdığımız yeni rotamızın finalindeyse yoğun yağış ve sise aldırış etmeden 600-650 metreye kadar çıkıp 20 kilometre kadar yürümüş olduk.

Rota çoğu aşamada 1-2 derece zorluğa sahip olsada Mahmudiye’ye bir kaç kilometre kala başlayan çıkış ve bir ara tarlalardan geçmek epeyce yorucu olabilir. Bu nedenle rotayı 2 parça halinde paylaşıyorum, rotanın ikinci parçası 2-3 derece zorluğa sahip, özellikle Çakırlı öncesi oldukça dik bir iniş mevcut.

Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları: Tevfikiye – Keramet

Performansınıza ve zamanınıza bağlı olarak ayrı ayrı zamanlarda da yürümeyi tercih edebilirsiniz. Yağmurun şiddetini artırması ve sis yoğunluğunun oldukça artması nedeniyle tempomuzu biraz düşürmek zorunda kaldığımız için Mahmudiye’de, köy kahvesinde, kısa bir mola verdik. Köyden Çakırlı ve Keramet’e iki farklı yol üzerinden ulaşmak mümkün. Sisin görüş mesafesini oldukça daraltması nedeniyle biz görece daha uzun, ancak takibi daha kolay olan eski araç yolundan ilerledik.

Çakırlı’ya doğru ilerlerken tercih ettiğimiz dik iniş yürüyüşün en eğlenceli ve yorucu bölümünü oluşturdu. Patika olmayan, çalılık ve yer yer ağaçlık olan dik inişte oldukça dikkat etmekte fayda var. Bu inişe alternatif olarak inişin başladığı bölgedeki araç yolunu takip edebilirsiniz. Her iki iniş köy girişindeki zeytinliklerle sonuçlanıyor. Zeytinliklerin ardından Çakırlı’ya varmış oluyorsunuz. Köy içerisinde, camiye doğru bir süre ilerleyip köyün merkezine, burada yer alan kahvehanelere ve bakkallara ulaşabilirsiniz.

Bu arada, Mahmudiye Köyü’nden Çakırlı’ya, en zor iniş ve çıkışlarda, sağanak yağmura rağmen bize eşlik eden iki küçük arkadaşa sahip olduk. Çakırlı Köyü’nde sarı olan köpek her ne kadar bizi terk etse de, Çakırlı’dan Keramet ve oradan da Ilıca’ya kadar yanımızdan bir an olsun ayrılmayan minik dostumuzun sahibinin burada olduğunu ve haftalar önce sahibinin köpeği Orhangazi’de terk ettiğini öğrendik. Olanlara mı, minik dostların onca yolda yanımızda olmalarına mı şaşıracağımızı pek bilemediğimiz bir anıyı da paylaşmak isterim.

Keramet Köyü’nden Ilıca’ya zeytinlikler arasında ilerliyorsunuz. Tek yol bulunduğu ve yol üzerinde tabelalar yer aldığı için herhangi bir sorun yaşamanız olası değil. Yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüşün ardından Ilıca’nın ana tabelasının yer aldığı bir asfalt yola çıkıyorsunuz.

Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları: Tevfikiye – Keramet

Ilıca’ya giriş ve kamp ücretli. Giriş için kişi başı 3 TL, çadır kurmak için ise 25 TL ücret ödemek gerekiyor. İşletmenin sol tarafında, ılıcanın gider bölgesinin bulunduğu yeşillik alan çadır için ayrılmış durumda. Yaklaşık 10 kadar çadır kapasiteli bu alanda ayrıca bir çok çöp konteynırı yer alıyor. Akşam 19.00 gibi mekanda güvenlikler hariç kimse kalmadığı için oldukça sessiz bir ortam hakimdi. Gece yakılan soba ve demlenen çayla birlikte güzelce ısınıp çadırlara geçtik. Mekandaki soyunma kabinleri ve tuvalet oldukça bakımsız. Yemek ihtiyacınızı, işletmede pek bir seçenek olmadığı için, yanınızda getirdiğiniz malzemelerle gidermenizi tavsiye ederim.

Son Notlar

Çadırımın kırılan pollerini değiştirmiş ve etkinlik öncesinde yeni polleri deneyemediğim için çadırı kurarken biraz endişeliydim. Ancak, hiçbir sıkıntı olmadan çadırımı kurup keyifle uyudum. Pollerle birlikte yine Therm-a-Rest NeoAir All Season uyku matımı da ilk kullandığım etkinlik olduğu için biraz da heyecanlıydım. Mattan oldukça memnun kaldığımı belirtmeliyim. Etkinlik öncesi hava durumunu sıklıkla kontrol etsemde, kamp günü belirtilenden daha soğuk ve yağışlı bir havaya yakalandık. Bu nedenle bir çok eşyamız ıslandı ve ertesi güne pek kurumaları mümkün olmadı. Ertesi gün havanın kapalı olması ve yağmur ihtimali dolayısıyla mümkün olduğu kadar çadırları ve ekipmanları kurutup toplandık. Ilıcadan ayrılışta köy dolmuşlarını telefonla arayıp haber vermek gerekiyor. Saat başı hareket eden dolmuşlar bu şekilde ılıcaya uğrayıp yolcu alıyorlar. Dolmuşla Orhangazi Otobüs Terminali’ne yaklaşık 20 dakikada ulaşıyorsunuz, yolculuk ücreti kişi başı 4 TL. Yine terminalden Yalova’ya kalkan dolmuşlar 30 dakika arayla kalkmaktalar. Tabi, eğer dolmuş bu süreden erken dolarsa yine hareket ediyor. Orhangazi’den Yalova’ya ise yolculuk ücreti 5 TL.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Geziler

Sinop Rotası: Sinop Merkez'den Sarıkum Köyü'ne

Benim için Sinop, doğayı ve doğaya bağlı olan yaşantıyı ilk kez gözlemlediğim, deneyimlediğim, yüzmeyi öğrendiğim, dalından sebzeyi,...

Önerilen Yazılar