Yazının devamı var!
Doğa Turizm Rotaları

Yalova Ekoturizminde Trekking Parkurları

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 463

Doğa yürüyüşleri için oldukça zengin alanlar barındıran, doğal güzellikleri (Yalova Ormanları ayrıca Forest Stewardship Council tarafından sertifikalandırılmıştır), canlı türleri, farklı zorluk seviyelerindeki bölgeleri ve İstanbul’a olan yakınlığı dolayısıyla ilgimi çeken illerden biri Yalova. 2011 yılının Eylül ayında tamamlanan ve 10 adet parkur barındıran Yalova Ekoturizminde Trekking Parkurları projesi ile de ayrıca listemde yer etmişti. Zamanla, projenin detaylarına da erişmemle birlikte, yürüyüşün planlanmala aşamasına da geçmiş oldum.

Bu Yazıda Neler Var?

Yalova Ekoturizminde Trekking Parkurları

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yalova Şube Müdürlüğü‘nün 2011 Eylül’ünde yayınladığı kitapçıkta detaylıca değinilen rotalarla ilgili gps kayıtları olmaması, proje için açılan web sayfasının (yalovatrekkingparkurlari.com) aktif olmaması oldukça üzücü elbette. Ancak, kitapçıkta rotaya dair bir çok detay, hatta doğa yürüyüşüne dair bir çok kaynak bilgi sunulmakta. Ek olarak, Yalova Model Ormanı Derneği tarafından, yine parkurlarla ilgili hazırlanmış güzel bir listede “Yalova’da Niçin Trekking?” sorusuna da cevaplar sunulmakta.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Trekking Parkurları

Yerleşim yerleri, ihtiyaçlar ve konaklama ihtiyaçlarını daha net bir şekilde belirlemek ve bir kaç günlük bir gezi ayarlayabilmek için birbirine yakın rotaları birleştirip Aktoprak’tan Hamzalı’ya bir ana rota oluşturdum. Aşağıda bu ana rotayı ve sonrasında ayrı ayrı rotaları görüntüleyebilirsiniz.

Aktoprak – Keramet – Sugören – Elmalık – Soğucak – Güneyköy – Hamzalı

Aktoprak – Keramet Parkuru

Hafif yağmur ve sis altında, oldukça keyifli bir şekilde Aktoprak – Keramet arasını yürüyüp, kendimizi ılıcanın sıcak sularına bıraktık. Detaylara değindiğim Tevfikiye – Keramet başlıklı yazıyı okumanızı öneririm. Özellikle başlangıç rotası olarak alternatif bir rotayı da yazı içerisinde sunuyorum. Zamanınız ve enerjiniz bolsa, yol üzerinde şelalelere de uğramanızı öneririm.

Sugören – Keramet Parkuru

Şahinyurdu – Darıdere – Sarıkaya – Kurtköy Parkuru

Elmalık – Sugören – Elmalık Parkuru

Hamzalı – Beşpınar – Güneyköy Parkuru

Soğucak Kalıcı Konutları – Soğucak Tepesi Parkuru

Ferhat Yolu – Yedipınarlar – Ferhat Yolu Başlangıç Parkuru

Selimiye – Onno Tunç Anıtı – Aladere – Karlık – Delmece Parkuru

Teşvikiye – Erikli – Delmece Parkuru

Hayriye Köyü – Berkece Mezrası – Taz Dağı – Mecidiye Köyü Parkuru

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Orionid Meteor Yağmuru

Ağustos ayının ortalarında, her ne kadar bazı bölgelerde hava kapalı olsa da, keyifle 2016 yılının keyifli doğa olaylarından Perseid...

Önerilen Yazılar