Aktüel

IV. İstanbul Kent Sempozyumu

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 464

Kendini, türünü, çevreni, parçası olduğun topluluğu, topluluğun ilişki içerisinde olduğu alanı, alanın bürokratik olarak tanımlandığı bölgeyi (mahalle, ilçe, şehir, ülke) ve Dünya’yı tanı. EcoDiurnal‘ın temelindeki amaç bu tanıma sürecini paylaşmak. Bunu bir tüketimin parçası olarak değil, sorumluluklar içerisinde gerçekleştirmeye çalışmak ise sürecin kuralı. Bu nedenle eğlenceli, bolca gezmeli/tüketmeli söylemlerden uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü, günün başlangıcı ve bitişiyle sınırlı olmaksızın yanınızdaki sizin hayatınızı, siz bir ağacınkini, bir ağaç ise bir sincabın yaşamını etkiliyor. Bunun bilincinde olmak verdiğiniz her kararı tekrar tekrar sorgulamanızı gerektiriyor. İşte bu sorgulama çerçevesinde, ekolojik yaşam bilincini artırmak, karşılaşılan sorunların teşhis edilmesi, kent gereksinimlerini ve İstanbul’u yaşanabilir kılacak etkin çözümlerin tartışılması amacıyla IV. İstanbul Kent Sempozyumu 1 Aralık’ta başlıyor.

İstanbul Kent Sempozyumu

İlki 2007 (13-16 Eylül), ardından 2010 (21-15 Mayıs) ve üçüncüsü 2013 (22-24 Kasım) yıllarında düzenlenen etkinlik bu yıl 01-03 Aralık 2017 tarihlerinde Yaşanabilir bir İstanbul‘a odaklanıyor.

3 gün boyunca Harbiye Askeri Müzesi‘nde gerçekleştirilecek etkinlikte tartışmaya açılacak ve çözüm arayışında bulunulacak başlıklar şöyle:

 • Kent ve Adalet
 • Emek, Meslek Örgütlerinin Perspektifinden Kent ve Adalet
 • Kent Politikalarının Mekansal ve Toplumsal Etkileri
 • Göç Mekanları ve Kent Yurttaşlığı
 • Kentsel Yaşamda Adalet
 • İstanbul’da Doğal Yapının Dönüşümü
 • Kentsel ve İklimsel Dönüşüm
 • İstanbul’da Arazi ve Enerji Yönetimi
 • Mekan, Kimlik ve Kültür
 • Medya, Kent ve İletişim
 • İstanbul Kent Forumu

Diğer yandan İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından hazırlanan “Kentsel Dönüşen İstanbul” fotoğraf sergisi de etkinlik süresince fuaye alanında sergilenecek.

Kent sempozyumu hakkında daha detaylı bilgi için istanbulkentsempozyumu.org > Kent Sempozyumu sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sempozyum Programı

IV. İstanbul Kent Sempozyumu programını detaylı görüntülemek için gün gün ayrılmış görselleri tıklayarak ilgili sayfalara ulaşabilir ya da burayı tıklayarak pdf uzantılı broşürü bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Harbiye Askeri Müzesi Nerede?

İstanbul Avrupa Yakası’nda, Şişli’ye bağlı Mecidiyeköy Mahallesi, Valikonağı Caddesi’nde Harbiye Askeri Bölge Komutanlığı’na bağlı bulunan müze Taksim’den yürüyerek 10-15 dakika mesafede, Şişli/Beşiktaş/Beyoğlu arasında kalmakta.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

II. Gıda Toplulukları Çalıştayı

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında (5 Kasım) bir şekilde, rastlantı sonucu haberdar olduğum I. Gıda Toplulukları Çalıştayı‘nın benim...

Önerilen Yazılar