Aktüel

Avrupa Kuş Gözlem Günü ve “Dünya Kalp Günü” Bisiklet Turu

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 611

Ekim ayı ile ilgili e-bültende de dile getirdiğim gibi (evet, yazıların dışında e-bülten üzerinden de ayrıca içerikler paylaşıyorum) ay içerisinde pek çok şahane etkinlik mevcut. Alternatif Sanat Kültür Etkinlikleri ve Kütüphaneler başlıklı yazıda takip ettiğim mekanlara dair kısa bir liste oluşturmuştum. Mekan etkinliklerinin yanı sıra Doğa Derneği‘nin de desteği ile pek çok noktada 6-7 Ekim Avrupa Kuş Gözlem Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi. Bunlardan biri de Validebağ Korusu‘nda düzenlenen kuş gözlem etkinliğiydi.

Diğer yandan Meteoroloji Bölge Müdürülüğü’nün açıklaması sebebiyle 1 hafta ertelenen Kalbin İçin Pedalla Grubu 6.Geleneksel “Dünya Kalp Günü” Turu da kuş gözlem etkinliğiyle aynı güne ve güzergaha denk gelmiş oldu. Bu sayede deniz kayağının ardından çok zamandır istediğim bisikletle köprü üzeriden kıta geçişini de fırsat doğdu.

Kalbin İçin Pedalla Grubu “Dünya Kalp Günü” Turu

Bu yıl 6.sı düzenlenen Kalbin İçin Pedalla grubu “Dünya Kalp Günü” Bisiklet Turu Harbiye Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı‘ndan 11.00 gibi başladı ve bisikletlerle Avrupa kıtasından Asya kıtasına geçişle birlikte Üsküdar’da tamamlandı. Etkinlikte pek çok yaştan katılımcı mevcuttu.

Bu kadar çok bisikleti bir arada görmek mutluluk vericiydi. Ancak, etkinlikte herhangi bir ön bilgilendirme olmaması, kasksız bisiklet kullanıcılarının da harekete dahil edilmesi, güzergahın paylaşılmaması, kontrollü ilerlenecek rotada (araç trafiği kontrollü olarak gerçekleştirildi) nasıl hareket edileceği gibi hiçbir konuda bilgi aktarılmaması, hareket esnasında hareket halindeyken telefon kullanımına ve diğer tehlikeli hareketlere göz yumulması üzücüydü.

Esasında, pek de faklı bir şey beklemediğimi de söylemeliyim. Köprü geçişi olmasa bu etkinliğe katılmayı düşünmezdim. Neticede Altunizade tarafında rotadan çıkış yapıp Validebağ Korusu‘na doğru ilerledim. Organizasyondaki arkadaşlar bir şekilde bu yazıya ulatıysanız, emekleriniz için teşekkür ederim; lakin, umarım bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu tekrar hatırlayabilir ve işin eğlence-şov bölümünün dışında bisiklet farkındalığı ve sürüş güvenliği gibi hususlara yönelik de çalışmalar yürütürsünüz.

6-7 Ekim Avrupa Kuş Gözlem Günü

Heyecanla beklediğim etkinliklerden biri olan Avrupa Kuş Gözlem Günü‘nü değerlendirmek için Validebağ oldukça isabetli noktalardan biri durumundaydı. Dolayısıyla vakit kaybetmeden kaydımı gerçekleştirdim. Etkinlik Doğa Derneği‘nden arkadaşların kuş gözlemine dair ön bilgilendirmesi ile başladı. Koru içerisinde turlar, denk gelinen kuşlar ve incelenebilecek kaynakların yanı sıra Validebağ nezdinde söz konusu olan doğal zenginliklerin (kelebek türleri, kuş türleri, bitkiler vb.) paylaşılmasıyla devam etti.

Diğer yandan Validebağ Gönüllüleri‘nin son dönemde artan belediye ve işletme tacizlerine dair de imza kampnayası başlatıldığı bilgisi paylaşıldı. Buradan change.org üzerinden başlatılan Validebağ Korusu’na Dokunmayın başlıklı imza kampanyasına ulaşabilirsiniz.

Etkinlik sürecinde gözlemlenen ve kayıt edilen kuş türleri şöyle oldu.

3 Şehir Güvercini 3 Ak Karınlı Ebabil 9 Boz Ebabil
20 Gümüş Martı 7 Yılan Kartalı 1 Atmaca
12 Şahin 5 Yeşil Papağan 15 Saksağan
10 Leş Kargası 7 Büyük Baştankara 2 Söğütbülbülü
2 İspinoz
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!