Etkinlik Bildirim Formu

Herhangi bir doğa etkinlikleri kulübüne üye olduğunuzda ve etkinliklere katıldığınızda dernek/kulüp etkinliklerle ilgili olarak etkinliğin gerçekleştirileceğini bölgenin sorumlu güvenlik ve sağlık ekiplerine bilgilendirmelerde bulunur ve bu nedenle etkinlik öncesinde sizden bazı belgeleri doldurmanızı ve çeşitli izinler vermenizi isterler. Bu belgelerde (bkz. Gezi Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır? Neler Gereklidir?) çoğu zaman kimlik bilgilerinizin yanı sıra herhangi bir sağlık sorununa sahip olup olmadığınız, varsa düzenli kullandığınız ilaçlarınız, kan grubunuz, acil bir durumda sizinle ilgili kiminle iletişime geçileceği gibi doldurulacak alanlar yer almaktadır.

Etkinlik Bildirimi

Etkinlik Bildirimi

Kulüp ve dernekler katılımcılara ait bilgilerin yanı sıra etkinliğin başlangıç ve bitiş tarihleri, rotası, kamp noktaları, katılımcı sayısı gibi etkinlikle ilgili bilgileri de yine ilgili birimlerle paylaşmaktadırlar. Özellikle yurt dışında doğa turizmi ve doğa faaliyetleri alanlarında doğrudan hizmet veren birimler bulunmaktadır ve siz bu birimlerle iletişime geçerek hem faaliyetin gerçekleştirileceği bölgeye dair güncel ve detaylı bilgiler edinir hem de güvenlik/sağlık konularında bilgilerinizin ilgili diğer birimlere tek bir birim üzerinden iletilmesini sağlarsınız. Türkiye’de maalesef bu konuda büyük bir hukuki ve kültürel eksiklik söz konusudur. İlgili birimlerin dışında maalesef doğa severler de güvenlik önlemleri almadan, izinsiz faaliyetler gerçekleştirmekte, kimi zaman kaybolmalar ve kimi zamanda çeşitli sağlık ve güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek durumunda kalmaktadırlar.

Dosyaları Görüntüle!

Yukarıdaki butonu kullanarak dernek/kulüp faaliyetlerinden edindiğim bilgiler nezdinde kişisel faaliyetler için oluturduğum belge şablonlarına ulaşabilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet, kayak ve kamp etkinliklerime katılmak isteyen arkadaşların da bu belgeleri doldurmalarını rica etmekte ve ilgili birimlerle (jandarma, karakol, valilik, kimi durumda ilgili sivil toplum kuruluşu, muhtarlık vb.) etkinlik tarihinden önce paylaşıp kontrol etmelerini istemekteyim. Ayrıca ilgili faaliyet alanına geçişlerde bu birimlere uğrayıp (bkz. 10 Adımda Solo Doğa Yürüyüşü İçin Gezi Planı) kendilerine bilgi vermekte ve kayıt yaptırmaktayım. Bu gibi durumlar hem sizi yanlış anlaşılmalardan koruyacak hem de birimler nezdinde doğa faaliyetlerine dair farkındalık oluşturacaktır.

Şimdiden güvenli ve keyifli faaliyetler dilerim.


İlgili Sayfalar

Kategoriler

08-11-2018

Destekte Bulun!

04-09-2018

Instagram

A Gopher on the Two-Wheeler on Instagram