Beslenme

Arabica Kahve Çekirdeği ve Özellikleri

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 303

Robusta kahve çekirdeklerine nazaran Arabica kahve çekirdekleri %50 daha az kafein içermektedirler. Ancak bu durum yağ ve karbonhidrat için tersi bir orana sahiptir. Kıyaslama yapıldığında, Arabica çekirdeğinin Robusta’ya göre çok daha fazla yağ ve karbonhidrat içerdiği görülmektedir. Üretim hacmine bakıldığında ise, Arabica dünyada üretilen kahve çekirdeklerinin yaklaşık %80’ni oluşturmaktadır. Ancak bu üretim hacminin sadece %10’u nitelikli kahve olarak değerlendirilebilecek kalite standartlarını karşılamaktadır. Lezzet anlamında da Arabica Robusta’dan net bir şekilde ayrılmaktadır. Daha tatlı, umuşak içimli ve meyve aromalarının öne çıktığı, asiditesi yüksek çekirdeklerden oluşan Arabica kahve severlerin özellikle tercih ettikleri bir çekirdektir. Dünya üzerinde pek çok kahve türü (Variety) arasından özellikle Arabica’nın nitelikli kahve tüketiminde ağırlıkla terich edilmesinin nedeni olarak da bu özellikleri gösterilebilir. Satışa sunulan kahve paketleri üzerinde karışım oranlarına dair bilgiler kimi zaman ülkeler üzerinden kimi durumda da oranlara göre çekirdekler belirtilerek paylaşılır. Şayet %100 Arabica ibaresi yoksa muhtemelen satın aldığınız kahve bir karışım (blend) olacaktır.

Arabica çekirdekleri özellikle Afrika, Papua Yeni Gine ve Güney Amerika’da öne çıkan bir üretim hacmine sahiptir. Hatta, bazı ülkeler (Kolombiya) özellikle Arabica üretmeyi tercih etmektedirler.

Görüntü olarak da çekirdek türleri arasında farklılıklar mevcuttur. Örneğin, Arabica çekirdeklerinin görünümü daha çok oval yapıdadır.

Espresso içimlerinde tercihen Robusta çekirdeği de kullanılabilmektedir. Robusta güzel bir görünüme sahip olan bir köpük katmanı oluşturma yeteneğine sahiptir ve bu nedenle kalitesi yüksek olan Robusta çekirdekleri (çoğu zaman %10-15 oranında) Arabica’dan yapılan espresso içine dahil edilir.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!