Çadır

Çadır Polleriyle (Direç Çubukları) İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 986

Eylül’de Likya Yolu‘nu yürürken çadır pollerinden birinin kırılması sonucu acil olarak, idareten kullanmak üzere edindiğim bir diğer çadırla beraber hem taşıdığım ağırlık artmış hem de uzun bir değerlendirme sürecinin ardından edindiğim çadırıma karşı olan güvenim zedelenmişti. Kullandığım Husky, Falcon 2 çadırın extreme serisi olmasına karşın bu kadar kolay kırılan bir pole (direnç çubuğu) sahip oluşu (duraluminyum) oldukça ilginç geldi. Markanın Türkiye dağıtımını üstlenen Merkez Av‘ı arayıp teknik destek rica ettim. Farklı bir modelin uzunluğu uygun polleri ile çözüm üretmiş olsak da gerekli bir durumda alternatif bir tedbir olarak daha geçerli olabilecek bir çözüm yolu aramaya başladım.

Husky Falcon 2, Kırık Pole

Husky Falcon 2, Kırık Pole

Bir çok farklı marka altında çadır tamir kitleri mevcut. Bunlar içerisinde kırılan polleri sabitlemenizi sağlayan borulardan, pollerin içerisinde, kopma ihtimali taşıyan gerdirme iplerine bir çok farklı alternatifler söz konusu olabiliyor. Peki, öncelikle poller hakkında ne kadar bilgimiz bulunuyor? Çadır alırken pollere ne kadar dikkat ediyoruz? Tamir ekipmanları poller konusunda ne çözüm olabiliyor?

Öncelikle, bir çadırın olmazsa olmazı, en önemli aksesuarı polleridir, bunu dile getirmemin nedeni, poller kırıldığında çadırınızın sırtınızda taşıyacağınız sadece bir ağırlık olacağıdır. Bu nedenle, kesinlikle yanınızda bir tamir kiti, mümkünse ekstra pol ve gerdirme ipi bulundurmalısınız. Şimdi, pollerin üretildikleri malzemelerle ilgili alternatiflerimize bir bakalım.

Üretildikleri Malzemelere Göre Çadır Polleri

Üretildikleri malzemeye göre demir, fiberglass, Aluminyum, Duraluminyum, Karbon fiber, bambu, titanyum ve özel geliştirilen (Örn. DAC) poller olmak üzere bir çok pol çeşidi bulunmakta. Bu malzemeler ağırlıklarına, kalınlıklarına, patentli oluşlarına, çadırların türüne göre çadır markaları tarafından tercih edilmekte. Ancak, son kullanıcı için bu kıstas ekonomik şartlar içerisinde değerlendirilebilmektedir. Unutmamak gerekir ki, polün rüzgar dayanımı/kalitesi artıp, ağırlığı azaldıkça fiyatı da artacaktır. Bu yazıda bir çok çadır markası tarafında tercih edilen ve harici olarak da satın alınabilecek malzemelere değineceğim.

Demir Poller

Genelde uzun süre sabit kalması planlanan, büyük etkinlik ve aile çadırlarında kullanılan demir poller genelde ilkbahar ve yaz mevsimlerinde kullanılmaktadır. 15-25 kg arasında değişen ağırlıkları, boyutlarına göre değişen uzunluk ve kalınlıkları nedeniyle uzun süreli, taşıt ile ulaşımın sağlanacağı kamplarda ve kamping alanlarında tercih edilmektedirler.

Fiberglass Poller

Genel olarak ucuz ve sezonluk çadırlarda tercih edilen bu poller alışveriş merkezlerinde ve kısa dönem kullanımlar için tercih edilmektedir. 2-3 mevsimlik çadırlarda tercih edilen fiberglass pollerin rüzgar dayanımları oldukça düşüktür ve kurulum esnasında oldukça dikkatli olmak gerekir.

Aluminyum Poller

Yaygın olarak kullanılamaktadırlar ve dayanımları fiberglass pollere göre oldukça yüksektir. Rüzgara karşı dirençleri oldukça yüksek olan aluminyum poller alaşım durumlarına göre bir kaç seriye ayrılmaktadırlar. 6000 ve 7000 serileri çadırlarda tercih edilen seriler olup, 7000 serisi poller ayrıca uçaklarda da kullanılmaktadır.

Hafif ve oldukça sağlam olan aluminyum poller içerisinde 6000 serisinde alüminyum, magnezyum, silikon ile dayanım ve hafiflikleri geliştirilmektedir. 7000 serisi pollerde ise yaygınlıkla alüminyum ve çinko kullanılmaktadır.

Duraluminyum Poller

Çoğunlukla uçak malzemelerinde tercih edilen duraluminyum oldukça dayanıklı ve hafiftir. 1910 yılında Alman metalurjist Alfred Wilm tarafından bulunan aluminyum alaşım çoğunlukla %3-4 karbon, %1 manganez, %0,5-1,5 magnezyum ve nadiren de olsa az miktarda silisyum içermektedir.

Isıl işlemden geçirilen ve yaşlandırma yoluyla sertleş­tirilen, sertlik ve dayanım olarak yumuşak çelik değerlerine ulaşan duraluminyum oldukça hafif yapıdadır.

Karbon Fiber Poller

Özel üretim çadırlarda tercih edilen, üretimi oldukça pahalı ancak performans olarak oldukça dayanımı yüksek olan karbon fiber poller Everest, K2 oldukça extreme koşullarda kullanılmak üzere üretilmektedirler. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan karbon fiber çadır polleri özellikle değerlendirilmesi gereken pol çeşitlerinden biridir.

Özel Poller: DAC

Aluminyum alışımların firmalarca alternatifler halinde sunulduğu pollerden biridir ve yalnızca pol üretimi yapan DAC firması tarafından üretilmektedir. Özelliklerine göre bir çok çeşidi de olan ve MSR Fury, TNF Mountain 35, Mountain Hardwear Trango gibi oldukça kaliteli ve dayanımı yüksek çadırlarda tercih edilen DAC poller yine extreme koşullar göz önünde bulundurularak üretilmektedirler. Örneğin, DAC pollerinden biri olan Featherlite NSL standart aluminyum pollerden %15 daha güçlü ve hafiftir. 8.84mm, 9.35mm, 9.9mm gibi kalınlıklarda üretilmiştir.

Bambu ve Titanyum Poller

Özel üretim poller oldukları için çok yaygın değillerdir. Bu nedenle oldukça yüksek fiyatlarda ve özel üretim olarak satın alınabilmektedirler.

Çadır Polleri İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Poller çoğunlukla uç kısımlarından hasar görürler,
  • Pollerin orta bölümleri diğer parçalara göre daha kolay şekil kaybederler,
  • Gerdirme iplerinin esnekliklerinin kaybolmaması için polleri orta bölümden katlamak gerekir,
  • Her zaman yedek pol taşımanız faydanıza olacaktır,
  • Farklı bir marka pol kullanacaksanız uzunluğun orjinal polleriniz ile aynı boyda olması önemli, bu nedenle polleri kestirebilirsiniz,
  • Pollerin kalınlıklarına göre extreme koşullara göre daha kalın poller tercih edebilirsiniz.
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Doğa Yürüyüşü ve Su Tüketimi

Her gün düzenli olarak su tüketiminin sağlıklı bir yaşam için taşıdığı önem artık malumun ilanı olacaktır. “Günde ne kadar su...

Önerilen Yazılar