Beslenme

Demleme Yöntemleri: AeroPress

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 802

Kahveyi türk kahvesi nezdinde, kültür çerçevesinde cezve ile bildiğimizi söylemek çok da yanlış olmayacaktır, değil mi? Ardından, gelişen teknolojinin, farklı kültürlerle etkileşimlerin de getirisi olarak kahve makinesi ve moka pot gibi alternatiflerle hem kahve çekirdeğine hem de kahvenin tadına bakış açımızda farklılıklar yaşandı. Hazır kahve (instant) bir tarafta tutacak olursak, kahve çekirdeğinin kalitesi üzerine yürütülen tartışmaların neticesinde çekirdeğin farklı tekniklerle, isimlerle adlandırıldığı, hemen peşi sıra markaların kendi demleme reçetelerinin ortalarda gezdiği bir dönem içerisinde kendimizi buluverdik. Bu aralıksız değişimin sonunda 3. dalga kahve kültürü içerisinde daha özel bir alan ortaya çıktı; özelleştirme.

Kahve meyvesi yetiştirilmesinden dağıtımına, kavrulmasından öğütülmesine artık her aşamada takip edilmeye ve değerlendirilmeye başlanıyordu. Bu sürecin sonucunda, artık her kahve sever kendi tat aralığına uygun çekirdeği seçip, tarifleri karşılaştırabilmeye, suyun ısısından çekirdeğin kavrulma yoğunluğuna her aşamada denemeler yapıp etkilerini paylaşabilmeye başladı. Fikirler fikirleri doğurduğunda bir çok farklı ülkede, bir çok farklı ihtiyaç doğrultusunda hayatımıza bir çok yeni ve inovatif demleme yöntemi (bkz. chemex) giriverdi. Bunlardan biri de ilginç hikayesi ile AeroPress. Gelin, bu demleme yöntemine/ekipmanına biraz daha yakından bakalım.

AeroPress Nedir?

2005 yılında Aerobie başkanı ve aerodinamik oyuncaklar tasarlayan Alan Adler tarafından icat edilmiştir. AeroPress çekirdeğin nasıl öğütüldüğü ve uygulanan itme kuvvetine bağlı olarak 10 ile 50 saniye aralığında kahvenin demlenmesini ve uygulanan kuvvet ile birlikte posanın filtreden geçerek sıvıdan ayrılmasını sağlayan şırıngaya benzer bir tüp olarak ifade edilebilir.

Kahvenin filtre edilmesi aşamasında AeroPress haznesine uygun, disk şeklinde kağıt veya metal filtreler kullanılmaktadır. AeoPress espresso yoğunluğunda kahve demlenmesi amaçlanarak üretilmiş olsa da çoğunlukla filtre kahvenin biraz daha üzerinde bir yoğunluğa ulaşılabilmektedir. AeroPress, iki silindirden ve bir filtre alanından (Seal (3) ve Filter Cap (4)) oluşmakta. Silindirlerden biri diğerine göre daha dardır (Plunger (1)) ve esnek bir hava geçirmez contaya sahiptir. Bu silindir şırınga gibi diğer silindirin (Chamber (2)) içerisinde hava geçişine izin vermeyecek şekilde hareket etmektedir.

AeroPress, ilk üretiminden bu yana üründe renk, malzeme ve dayanıklılık değişiklikleri olmuş ve son haline 2015 yılında ulaşmıştır. 2009 yılından bu yana BPA-free olarak üretilmektedir. 2015, Şubat itibariyle polypropylene ile üretilen ürün açık gri üzerine altın sarısı baskıya sahiptir.

AeroPress Ekipman Seti

AeroPress lisanslı bir ürün olarak satılmaktadır. Alınan set içerisinde 8 parça ve filtre kağıtları (100 adet) yer almaktadır. Bu set içerisinde çoğunlukla kullanılan malzemeler aşağıdaki görselde yer alan 1, 2, 3, 4, 7 ve 8 numara ile belirtilmiştir. 1 ve 2 ana işlevi sağlayan ve şırınga benzeri işlemi gerçekleştiren silindirler, 3 ve 4 filtreleme işlemini gerçekleştiren ve 2 no’lu silindirin altına yerleştiren haznedir. Demleme işleminin ardından 3 ve 4 no’lu parçalar çıkarılır ve bloke ettikleri kahve posası kolaylıkla temizlenir.

6 no’lu parça kağıt filtrelerin tutulması, 5 no’lu parça ise öğütülmüş kahvenin 2 no’lu parça içerisine dökülmesi esnasında kahvenin etrafa dağılmamasını sağlamak için kullanılır. 7 no’lu parça kaşık görevi görmektedir ve yaklaşık olarak 15 gram öğütülmüş kahve almaktadır. 8 no’lu parça ise kahvenin demleme sürecinde karıştırılması için kullanılmaktadır.

AeroPress Demleme Yöntemi

Temelde ana silindir içerisine (Chamber (2)) içerisinde 1 kaşık (Scoop (7)) kahve koyulması ile demleme süreci başlamaktadır. Ardından Stirrer (8) ile karıştırılır. Diğer silindir (Plunger (1)) ile hava kesilir ve itme kuvveti ile oluşturulan basınçla kahvenin filtre edilmesi (Seal (3), Filter Cap (4), kağıt ya da metal filtreleme malzemesi) edilerek belirlenen alana (bardak, kupa vb.) akışı sağlanır. Kimi durumda demleme işleminde silindirler ters çevrilebilmekte ve demleme işlemi ekipmanın içerisinde akış olmaksızın gerçekleştirilebilmekte. Aşağıda bu anlamda uygulanan 2 farklı demleme yöntemini de görebilirsiniz.

Demleme Yöntemi 1

Demleme Yöntemi 2

Çeşitli tarifler:

Kaynakça
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!