Geziler

10 Adımda Solo Doğa Yürüyüşü İçin Gezi Planı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 2556

Gezi planı nedir, nasıl hazırlanır ve neler gereklidir? sorularına değindiğim yazının ardından, kendi deneyimlerimi baz alarak nasıl bir şablon çıkardığım, nelere dikkat ettiğime dair bir listeleme yapmak istiyorum. Bu anlamda, iletişim formu üzerinden benimle iletişime geçen, fikir alışverişinde bulunan, beraber yürüdüğümüz ve/ya yürüme planı yaptığımız arkadaşlarla paylaşmak üzere bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Doğa Yürüyüşü İçin Gezi Planı Şablonu

Sıklıkla belirttiğim gibi, bu şablon kendi kişisel deneyimlerimi baz alarak oluşturduğum bir liste. Bu nedenle, süreç içerisinde sizin de kendinize uygun özelleştirmeler yapmanız, kullanışlı bir şablon oluşturmanız oldukça önemli. Bu nedenle, yaşadığınız her aksiliği not edip, çözüm yollarını değerlendirmeniz ve her türlü deneyimi bilgi haline dönüştürmeniz gerekiyor.

Zaman Planı

Gezi planı yaparken benim için her zaman, en öncelikli konu zaman yönetimi oluyor. Gezileri solo olarak yapıyor olmamın nedenlerinden biri de bu aslında. Kendi performansımı bildiğim, takip edebildiğim ve objektif bir şekilde değerlendirebildiğim için aşağı yukarı bir rotanın bitme süresi, tahmini yiyecek ihtiyacım, olası riskler gibi konularda daha hızlı çözümler üretebiliyorum. Bu durum özellikle çanta ağırlığı konusunda da sistemli olarak hareket etmeme olanak sağlıyor. Özellikle ultralight backpacking kategorisinde doğa yürüyüşleri yaptığım için tükeceğim besinleri, su ihtiyacımı, konaklama gerekliliğini ayrı ayrı değerlendirmem gerekiyor. Yine zamana bağlı olarak, özellikle yurt dışı seyahatlerde vize kapsamında izin verilen sürenin aşımı gibi konular da önem teşkil ediyor. Ulaşım araçlarının temini, hesaplı ulaşım gibi noktaları da dahil ettiğimizde, zaman planı ilk ve en öncelikli konu haline geliyor.

Bürokratik İşlemler

Zaman planına bağlı olarak yurt içi ve dışı gezilerde bazı gereklilikler söz konusu olabiliyor. Vize alımı (kapıda ya da geziden belirli bir süre önce), yürüyüş için özel izin gereklilikleri, güvenlik amacıyla bölgede sorumlu ilgili kişi veya kuruma önceden haber verilmesi, yürüyüş sonunda haber verilmesi, konaklama noktalarının paylaşılması, olası siyasi bir gerginlik durumuna karşın ilgili birimlerle iletişim halinde olunması gibi daha bir çok bürokratik konu da yine gezi öncesinde değerlendirilmek ve her ihtimale karşı alternatif planlar oluşturulmak durumunda.

Önerilen Yazı

Örnek olarak, yürüyüşlerde eşlik eden arkadaşlardan, bu tür konulara ayrıca bir titizlik gösterdiğim ve olası bir aksilik durumuna karşın tedbiri öncelikli tuttuğum için her zaman Etkinlik Öncesi Raporu ve Katılım Raporu doldurmalarını rica ediyorum. Yine yürüyüş öncesinde bu belgeleri bölge güvenlik kuvvetlerine, valilik ve muhtarlıkla paylaşıyorum. Özellikle yurt dışı rotalarda bu konuda çalışmalar yürüten ayrıca departmanlar bulunuyor, ancak ülkemizde genelde kulüpler bu tür isteklerde bulunuyor ve bildirimleri gerçekleştiriyor. Bu ve benzeri konularda ayrıca dikkat edilmesi gerektiğinin tekrar tekrar altını çizmek isterim.

Ulaşım

Zaman planlamanızı yaptınız, bürokratik gereklilikleri yerine getirdiğiniz, olası aksilikleri ön görerek alternatif planlar oluşturdunuz. Sıra geldi ulaşım planlamasına. Varış noktanız, yol süresi gibi ortalama süreler üzerinden hesaplama yaparken aşağı yukarı sürenin %20’si kadar ekstra bir zaman esneme payı bırakmanız uygun olacaktır. Aksi durumda, herhangi bir arıza ya da sınır/güvenlik kontrolü, aktarma ya da rötar durumunda zincirleme olarak sorunlar yumağı içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Bu nedenle, mümkünse aktarmasız yolculuk yapmaya, alternatif ulaşım planları oluşturmaya, otostop ile seyahat ederken ulaşım planını aşamalar halinde sürekli göz önünde bulundurmaya özen göstermelisiniz. Eğer sabit zamanlı bir ulaşım planı varsa mümkünse son hareket saatinden önce ilgili noktada olmaya özen göstermelisiniz. Sürekli ulaşım olmayan noktalarda en yakın yerleşim noktasından alternatif ulaşım sağlayabileceğiniz birilerini bulup iletişim bilgilerini alabilirsiniz.

Köylük noktalarda toplu taşıma genelde önceden haber verilerek bildiriliyor ve bekleme noktasına buna uygun olarak araç uğruyor. Bu ve benzeri konuları yöre sakinlerine sorarak öğrenmelisiniz. Yurt dışı gezilerde ulaşım araçları, güzergahlar, ulaşım ücretleri, varsa günlük kartların temini içinde önceden bilgi derlemesi yapmanız avantaj olacaktır. Sakın ha riske girip toplu taşıma araçlarına kaçak binip şansınızı zorlamayın. Aksi durumda planladığınızdan daha fazla ücret harcama, kaynak tüketme sorunları ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Diğer yandan, bu gibi durumlar yabancı ülkelerde, kültür alışverişinde her zaman negatif tarafa not edilecek ve sizden sonraki insanların da seyir hallerini etkileyecektir.

Olası bir kaybolma halinde ise, kesinlikle panik yapamalısınız. Şu kuralı aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın; Dur/Panik Yapma – Düşün – Gözlemle – Planla. Kimi zaman geri dönmek, kimi zaman ise hislerinize güvenerek ilerlemek çözüm olabilmekte. Bu nedenle, içinde bulunduğunuz durumu sağlıklı bir şekilde analiz etmeniz bir zorunluluk.

Hava Durumu

Zaman planı ve ulaşım aşamalarına bağlı olarak hava durumunu kontrol etmeli, gerekli kıyafetler, ekipmanlar, konaklama ihtiyacı ve buna bağlı olarak bulundurmanız gereken minimum para miktarı da değişkenlik gösterebilmekte. Olası aksiliklere karşı hava ne kadar güneşli olursa olsun, bir panço yağmurluk çantanızın bir kenarında bulunmalı. Günlük, haftalık hava durumuna dair notlarınızı ve bu notlara uygun hareket noktalarını da planlamalısınız. Özellikle tüm gün sürecek hareketlilik halinde hava durumu konaklama noktanızdan, molalarına kadar tüm gününüzü sekteye uğratabilir, performanızı düşürebilir, kaybolmanıza neden olabilir ve zincirleme bir şekilde hedef noktanıza belirli zamanda veya hiçbir şekilde ulaşamamanıza, hatta gezinizi iptal etmenize neden olabilir.

Giyim

Zaman planlamanızı yaptınız, biletleriniz hazır, süreç içerisinde ekstra zaman aralıklarınız var, gerekli belgeler hazır, işlemler yapılmış, ulaşım sorunları çözülmüş veya notlandırılmış ve hava durumu da kontrol edilmiş… Sıra geldi, gezi süresince tüm bu sürecin gerekliliklerine uygun şekilde kıyafetleri ayarlamaya. Giyim en plansız şekilde çözümlenen başlıklardan biri maalesef. Ya gereksiz bir çok kıyafet alınır ya da ağırlıktan kaçınılarak üşünür ya da terlenir ve neticesinde hastalanılır. Benim önerim ve genelde tercihim, mümkün olduğu kadar pamuklu kıyafetler yerine çabuk kuruyan, kir tutmayan, termal ve gore-tex özellikli kıyafetler. Ayrıca, tek ve kalın bir giyecek yerine kat kat ince katmalı bir şekilde giyinilmek değişken hava şartlarında da havaya bağlı olarak uygun vücut ısısını sağlamak konusunda da etkili olabiliyor. Ani yağmurlara karşı her zaman, oldukça az yer kaplayan bir panço yağmurluk çantanızda olmalı. Çantanızın da elbette su geçirmez özellikte olması gerekiyor.

Gezi Ekipmanları

Making A Name in The Trekking Equipment Business

Araç-Gereç ve Ekipman

Gezinin kapsamına bağlı olarak yanınıza almanız gereken araç-gereç ve teknik ekipmanlar varsa bunları da önceden hazırlamalı ve kontrollerini yapmalısınız. Kesici ve delici aletlerin işlevselliklerini kaybedip kaybetmediklerini, çakmakların ve tüplerin dolu olması, tırmanış ekipmanları gibi özel ekipmanların dayanıklılıkları ve yeterliliklerini gözden geçirmelisiniz. Aksi durumda gereksiz ağırlık haline gelebileceklerini unutmamalısınız. Eğer, doğa yürüyüşlerinde ağırlık sizin için ayrıca bir değerlendime konusuysa buna uygun hareket etmelisiniz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Diğer yandan akıllı telefon, pusula, temel ilk yardım malzemeleri, offline harita/navigasyon uygulamaları, power bank ve mümkünse alternatif enerji gereçleri de yanınızda sıklıkla bulundurmanız gereken ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Aşağıda doğa yürüyüşlerinde söz konusu olan, ağırlığa bağlı olarak ortaya çıkmış kategorileri iletiyorum.

  • 30 Libre* ve üzeri ağırlık Plush/Deluxe Backpacking
  • 20-30 Libre* aralığı (20 pounds / 9.1 kg) Lightweight Backpacking
  • 20-10 Libre* aralığı Ultralight Backpacking
  • 10-12 Libre* ve altı ağırlık (10 pounds / 4.5 kg) hafif Minimalist Backpacking

* 1 Libre (lbs) = 0.454 kg ve 1 kg = 2.20462 pound

Yiyecek & İçecek

Geziniz süresince performansınıza, taşıdığınız ağırlığa, zorluğa, gezi süresine ve hava durumuna bağlı olarak yanınızda yiyecek ve içecek (su) bulundurmanız bazen zorunluluk haline gelebiliyor. Enerji ve terlemeye bağlı olarak su ihtiyacınızın sağlığınız için oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız. Sağlığınızı ihmal ettiğiniz durumda, aniden maruz kalabileceğiniz olası bir sağlık sorunu gezinizi çok can sıkıcı bir hale getirebilmekte. Ben, genelde zaman planlamasına ve tahmini performansıma bağlı olarak molalarda ve konaklamada tüketmek üzere yiyecekleri kalorilerinin ve günlerinin üzerinde yazılı olduğu etiketlerle ayırmayı tercih ediyor ve çantama da buna göre bir düzenlemeyle yerleştiriyorum. Hem molalarda gereksiz zaman kaybını hem de konaklama sürecinde yabani hayvanların yemek kokularını takip etmesini önlemiş oluyorum. Su ihtiyacında ise aksilik yaşama ihtimaline karşı ekstra 1 lt suyu stok olarak tutuyor, bu stoğun dışındaki su kapasitesini etkili bir şekilde değerlendiriyorum. Yine suya kattığım bir miktar tuz ve fermante edilmiş meyve ve sebzelerden elde ettiğim sulardan da konaklamada tüketmek üzere bir miktar çantamda bulundurmaya özen gösteriyorum.

Konaklama

Konfor anlayışınıza, özgürlük tutkunuza, bulunduğunuz bölgeye, ülkeye, şartlara bağlı olarak farklı bütçe ve kapsamlarda bir çok konaklama alternatifi mevcut. Backpacker Hostel, günlük daire kiralama, airbnb, couchsurfing, bungalov, çadır kiralama ya da çadırınızı yanınızda taşımanızdan, tarp ile konaklamaya ve hatta bivak kullanmaya kadar bir çok barınma seçimi değerlendirilebilir. Önerim, eğer serbest bir gezi yapıyorsanız, planlarınız esnekse ve belirli bir zamanda belirli bir noktaya ulaşmak durumunda değilseniz, yanınızda en azından bivak ve şişme mat bulundurmanızın faydalı olacağıdır.

Sağlık

Özellikle yurt dışı gezilerde sağlık sigortası neredeyse bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Bunun yanı sıra, yine çantanızda temle ilk yardım seti bulundurmanız normal bir alışkanlığınız olmalı. Sizin ihtiyacınız olması ihtimalinin yanı sıra, bir başkasının da ihtiyacı olabileceğini unutmamalısınız. Ek olarak, yine temel ilk yardım kursu almanızı tavsiye ederim. Bunların yanı sıra, gezilerde sürekli kullandığınız ilaçları, bu ilaçların isimlerinin ve kullanım şekillerinin ve kan grubunuzun da olduğu notlarla birlikte, bir arada ilk yardım setiniz içerisinde bulundurmalısınız. Bazı reçeteli ilaçlar için ayrıca belge taşıma zorunluluğu bulunuyor. Bu gibi durumlar için işlemlerinizi yapmış olmanız gerekli. Aksi durumda ulaşım ve bürokrasi başlıklarına bağlı olarak sorunlar yaşamanız oldukça muhtemel. Kimi zaman, özellikle farklı coğrafyalarda gerçekleştirilen gezilerde kolaylıkla hasta olma, alerjik reaksiyon gösterme ihtimali söz konusu olabiliyor, bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak bir ön araştırma ve varsa aşı gibi çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Güvenlik & Haberleşme

Bürokrasi başlığıyla ilişkili olarak, yürüyüş/gezi öncesinde bildirim geçilmesi durumlarını gerçekleştirdiğinizi var sayarak, acil durumlar için telefonunuzun numaralarına tanımlı kişiler oluşturabilirsiniz. Ek olarak, bu kişilerin isim ve telefonlarının olduğu bir not kağıdını da yanınızdan eksik etmemelisiniz. Acil durumda, bulunduğunuz bölgeye yakın yerleşim noktalarına ait telefon numaraları, yardım düdüğü de yanınızdan eksik olmamalı. Bir yakınınızla belirli zaman aralıklarında haberleşebilir, konum bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Don't get lost! How to plan out your trip ahead of time.

Don’t Get Lost! How To Plan Out Your Trip Ahead Of Time

İki Deniz Arası Rotası Planlaması

Güncel olarak hazırladığım, Sazlıbosna‘dan başlayacak Kocabayır Tepesi üzerinden Yarımburgaz Mağarası ve son olarak Küçükçekmece (Menekşe Plajı)‘ye ulaşarak tamamlanacak planımı aşağıda görebilirsiniz.

Zaman Planı

08.01.2017, 06.00 itibariyle ulaşım araçları ile başlangıç noktası Sazlıbosna’ya ulaşacağım. Ortalama saatte 5 km/sa hızla 20 km yol yürümeyi ve varış noktası olan Küçükçekmece (Menekşe Plajı)’na molalarla birlikte en geç 17.00’da ulaşacağım.

Bürokratik İşlemler

Bölgede yürüyüş gerçekleştirmek için herhangi bir izin almak gerekmiyor.

Ulaşım

Ulaşımı toplu taşıma araçları ile İstanbulKart kullanarak gerçekleştireceğim.

Gidiş

  • 06.00‘da Kabataş’tan T1 Bağcılar – Kabataş ile Topkapı
  • Topkapı’dan T4 ile Mescidi Selam
  • Mescidi Selam’dan 336H Hadımköy Toki – Bayrampaşa Metro ile Sazlıbosna

Dönüş

  • 17.15’te BN2 Küçükçekmece – Eminönü
  • Eminönü’nden T1 ile Kabataş

Hava Durumu

Karlı, karla karışık yağmurlu. En düşük: -3, En Yüksek -2 derece. Rüzgar 26 km/sa.

Giyim

Kar ve yağmur yağışı dolayısıyla su ve rüzgar geçirmez, çabuk kuruyan kıyafetler tercih edeceğim.

Araç-Gereç ve Ekipman

Rota çok fazla iniş-çıkış barındırmasa da çamurluk alanların yoğun olması ihtimaline karşın baton kullanacağım. Power bank, fotoğraf makinesi ve akıllı telefon bulunduracağım.

Yiyecek ve İçecek

2 lt su, 0.7 lt kendi hazırladığım zencefil gazozu ve kahve/kuru üzüm ile hazırladığım ekşi maya ekmek, avakado/patlıcan karışımından oluşan sos ve atıştırmalık yemişlerden ve kuru meyve karışımından 500 gr. paket taşıyacağım.

Konaklama

Konaklama olmayacak.

Sağlık

Temel ilk yardım malzemeleri.

Güvenlik ve Haberleşme

Başlangıç ve varış sürelerini, mola noktaları listelendi. Gün içerisinde bu noktalarda sms gönderimi yapacağım. Ek olarak, konum paylaşımını akıllı telefon üzerindne paylaşıyor olacağım. Rota boyunca telefon iletişiminde sorun olmayacak görünüyor.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Soft Shell ve Hard Shell Nedir?

Kabuk veya vücut zırhı olarak ifade edebileceğimiz bu Soft Shell ve Hard Shell kıyafetler, bu kıyafetleri giyen kişiyi çeşitli durumlara...

Önerilen Yazılar