Aktüel

Gezi Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır? Neler Gereklidir?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 968

Sosyal medya gruplarında ve forumlarda, sıklıkla geziye çıkmak isteyenlerin planlama aşamasında sorunlar yaşadıklarını, kimi zaman bu sorunlar nedeniyle gezilerini iptal ettiklerini, kimi zaman da yanlış planlamalar nedeniyle sorunlar yaşadıklarını görüyorum. Elimden geldiği kadar, site üzerinden temasa geçenlere ve bahsi geçen gruplardan, forumlardan sorular yöneltenlere yardımcı olmaya çalışsam da, en azından temel alınacak bir yazının, örnek bir gezi planı oluşturmanın da bir o kadar yararlı olacağını düşünüyorum.

Peki, yola çıkmak istiyorsunuz, ancak ilk aşamaya, nereden başlayacağınıza dair en ufak bir fikriniz yok. İşte, ilk adımımız bu, başlamak.

Önerilen Yazı

İster doğa yürüyüşü olsun, ister ülke gezisi, kesinlikle basit de olsa bir plana ihtiyacınız olacaktır. Ancak, nerede durmanız gerektiğine, ne kadar ayrıntılı bir plan hazırlamanız gerektiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Her dakikayı planlamaya çalışmanın çoğu zaman vakit kaybı olacağını bilmelisiniz. Çoğu zaman, detaylı planlanan bir gezi, çıkan herhangi bir aksilikle çok can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Bu nedenle, önemli olan ana noktalar belirlemek ve bu noktalar için alternatif alt noktalar oluşturmak olmalı, en azından kişisel olarak edindiğim tecrübeler bu yöntemin daha kullanışlı olduğunu gösterdi. Farklı planlama yöntemleri olduğunu da gözlemledim elbette. Hatta, plansızca yollara düşenlerin kıskandırıcı hikayeleri hala hatırımdadır. Ancak, benim için plansızlık pek tercih edilebilir bir durum değil.

Gezi Planı Hazırlamak

Öncelikle, ilk aşamada gelişmiş bir planlama yapmanızın pek mümkün olmayacağını, en uygun şablonun zamanla oluşturulabileceğini, mümkün olduğu kadar plansız boşlukların da planlama içerisinde olması gerektiğini not edin. Diğer türlü sıkıcı bir gezi süreci içerisinde sadece belirli noktalar arasında hareket ediyor olursunuz. Diğer yandan, tek bir gezi planı şablonu oluşturmak tüm gezilerde size temel oluşturabilir, ancak her gezide aynı şablonu kullanabilmeniz mümkün olmayacaktır. Çünkü, ülkelerin kültürel, sosyal ve ekonomik durumları, sizin gezi bütçeniz, sağlık durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız, kaç kişi olduğunuz, orada kaç kişi olacağınız, konaklamayı gezi öncesinde ayarlamanız ya da gezi içerisinde karar vermeniz, hava değişimi, ulaşım araçlarının durumu gibi bir çok değişken söz konudu. Haliyle, tüm bu değişkenlerin en uygun durumları ve şartları size sunması şanstan biraz öte mucize olarak nitelendirilebilir. O halde, temel bir gezi planı şablonu oluşturmaya başlayalım. Bu şablonu, temel olarak kısa bir doğa yürüyüşü için oluşturuyorum. Ancak, geliştirerek ve kapsamlarını genişleterek bir çok gezi için kullanabilirsiniz.

Gezi Planı İçin Ön Hazırlık

Gezinin ön hazırlığı, gezinin nasıl gerçekleştirileceğine göre farklılıklar barındırabilir. Örneğin, paket bir programa dahil olabileceğiniz gibi, gezi sürecinde başkaları ile temas ederek harici planlamaları da gezinize dahil etmek isteyebilirsiniz. Yine, başkalarının geziye dahil olması ekstra değişkenlerin de sürece eklenmesi anlamına gelecektir. Böyle bir durumda gezi süresince birinin liderlik ediyor olması bir zorunluluk haline gelebilmekte. Solo olarak gerçekleştirilecek gezilerde de tecrübe gibi değişkenler gezi planının içeriğini etkileyebilmektedir. Eğer herhangi bir gezi programına dahil değilseniz, sıklıkla gezi düzenlenen bir noktaya seyahat etmek niyetinde değilseniz ve bu ilk solo geziniz, hatta belki de ilk geziniz olacaksa tüm adımlar üzerinde oldukça titiz değerlendirmelerde bulunmanız gerekmekte.

Gezi Nasıl Gerçekleştirilecek?

Hazır bir gezi programı tercih ettiyseniz ya da gerçekleşecek bir geziye dahil olduysanız, gezinin ana şablonu çoğunlukla sizin için hazırlanmış, gereklilikler size iletilmiş olacaktır. Böyle bir durumda kimliğiniz, yabancı bir ülkeye seyahat edecekseniz, ülkenin para birimi üzerinden plan dışı durumlar için bir miktar para, sürekli kullanmanız gereken ilaçlar ve acil bir durumda iletişim kurulacak kişilerin bir listesi ve kan grubunuzun yazılı olduğu bir not kağıdı pratik bir şekilde ulaşabileceğiniz bir noktada yer almalı.

Seyahat Planı

Genelde size iletilecek şablonda, gezi süresince gidilecek yerler, konaklama, beslenme ve alışveriş noktaları liste halinde yer alır. Eğer, beslenme alışkanlığınız ile ilgili farklı bir durum ve sürekli kullandığınız bir ilaç/önemli bir rahatsızlığınız varsa bunu gezi öncesinde ilgili firma ve grup liderine bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bazı durumlarda, gezi süresince hava durumu, acil telefon numaraları, kaybolma durumlarına karşı buluşma noktaları, serbest zaman çizelgesi, alternatif güzergah ve mekan önerileri, alışverişler için indirim kodları gibi detaylandırılmış bir listeler de sunulabilmekte.

Eğer, planlamayı kendiniz yapıyorsanız elbette aşama aşama ilerleyerek kendi listenizi, ihtiyaçlarınızı gözeterek ve kendinizi bilerek oluşturmak durumundasınız. Evet, o halde temel olarak kısa bir doğa gezisi için gerekli olan içerikleri barındıran, adım adım ilerleyebileceğiniz 10 maddelik bir şablon oluşturmaya başlayabiliriz. Diğer yandan, etkinlikle ilgili birimlerle temasa geçmeyi de ihmal etmemeniz önemli.

Formları Görüntüle!

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Çöpsüz Yaşam

Kompost Yığınına Koymamanız Gereken Atıklar

Kompost gelişmiş ülkelerde, hobi bahçesi ve balkon yetiştiriciliğinin neredeyse olmazsa olmazı durumunda ve evlerinde, ofislerinde kesinlikle...

Önerilen Yazılar