Trekking (Uzun Yürüyüş)

İğneada, Longoz Ormanları Gezisi

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1398

Saat 06.08, T1 Kabataş – Bağcılar tramvayı ile Aksaray‘a, oradan aktarma yaparak M1 ile Esenler Otogarı‘na ulaşıyorum. 164 no’lu perona doğru ilerleyerek Berk Turizm‘den bilet alacak ve 07.15 aracı ile hedefim olan Kırklareli, İğneada‘ya varacağım. Kırklareli’ne bağlı olan İğneada ile İstanbul arası yaklaşık 250 km ve ulaşım oldukça kolay. İstanbul yönünden Edirne’ye doğru ilerleyip Lüleburgaz ayrımında otobandan çıkarak Pınarhisar, Demirköy ve Istranca Ormanları içerisinden toplamda 4-4.5 saatte İğneada’ya ulaşıyorsunuz.

İğneada Haritası

İlgili turizm acentesini bulduğumda ilk sürprizimi yaşıyorum. Bu acentenin ulaşım hizmeti Metro Turizm tarafından sağlanıyor. En son ne zaman şehirler arası yolculukta otobüs kullandım hatırlamıyorum, ancak hatırladığım bir şey varsa o da Metro Turizm’i tercih etmemek gerektiğidir. Maalesef, İğneada’ya Metro Turizm dışında herhangi bir firma hizmet vermiyor. Eğer vaktiniz bolsa, otostop çekerek ya da blablacar.com üzerinden ulaşım sorununu çözmenizi öneririm. Diğer alternatif ise “ne çıkarsa bahtımıza” diyerek ilgili firmanın “hizmet”inden faydalanmak. Yazının sonunda yaşananlara dair kısa bir eklemem var, okumanızı öneririm.

İğneada, Türkiye

İğneada’ya doğru yol alırken Demirköy’de, Dupnisa Mağarası tabelasını göreceksiniz. Tabelanın gösterdiği yönde, iç yoldan 30 km kadar devam edip Dupnisa Mağarası’na ulaşmak mümkün. Altlı üstlü iki mağaradan alttaki ismini içerisinden geçen Velika Nehri’nden almakta. Üst mağara ise oldukça kuru ve isminide bu nedenle kuru mağara olarak almış. Şimdilik kısıtlı zaman dolayısıyla mağaraya uğrama imkanım olmadı, ancak bir sonraki ziyaretim için notlarım şimdiden hazır.

Evet, bir şekilde İğneada’ya ulaştığınızda Demirköy Caddesi üzerindeki otogarda ineceksiniz. Otogar çıkışından sola dönerek meydana, az daha ilerleyerek lokanta ve marketlerin yer aldığı Liman Caddesi‘ne ulaşacaksınız. Yiyecek alışverişinizi burada halledebilirsiniz. Burada iki ana ayrım bulunuyor. Sola dönerek cadde boyu ilerlediğinizde basketbol sahası, açık bir toprak alan, devamında bir kaç işletme göreceksiniz. Bu yoldan devam ettiğinizde İğneada Yolu üzerinden İğneada Burnu’na doğru ve orada da Limanköy’e ulaşabilirsiniz. Kamp için yol üzerinde yer alan 5. alanda denize oldukça yakın bir özel işletme bulunuyor. Bakımsız bir yer olmasına karşın içerisinde çadır alanları ve karavan parkı bulundurmakta. Benim tanıştığım, işletme ile ilgilenen 2 kişi farklı zamanlarda farklı fiyatlar verdiler, burada kalmak isterseniz pazarlık etmenizde fayda var. Bu bölgeye ek olarak, işletmenin iletisindeki göl kenarında bir başka kamp alanı daha bulunuyor, çok iç kısımda, denize uzak ve dere kenarı olduğu için bu alanı es geçtim.

İğneada, Longoz Ormanları Gezisi

Liman Caddesi’nden sağa doğru ilerlediğinizde ise Longoz Ormanı‘na ulaşıyorsunuz. Evler arasında ilerleyerek kumsala ulaşabilirisiniz. Bir kaç çıkmaz sokak dışında neredeyse her yol kumsala inmekte. Kumsal boyunca ilerlediğinizde ara ara çadır kurabileceğiniz düzlüklere rastlayacaksınız. Genelde, Mert Gölü‘nün sahile yakın bölümünde ağaçlık alanda, uyarı tabelalarının altında çadır kurulmakta. Biraz ayaküstü olan bu alana alternatif olarak önerim ormana yakın bölgelerde, daha iç kısımlarda yer alan düzlükleri değerlendirmeniz. Kampçıların, araba ve atv’ler ile bu bölgeye gelenlerin çöplerini toplamadan gitmese çok daha iyi olurdu elbette.

Yerli halk kamp sonrasında bırakılan çöpler konusunda epey şikayetçi. Bir diğer şikayet ise yörede hızla çoğalmakta olan sokak köpekleri ile ilgili. Neredeyse her sokakta 2-3 köpek görmeniz mümkün. Herhangi bir tehlike arz etmeseler de kamp kurarken yiyecekler ile ilgili ekstra önlem almanızda fayda olacaktır.

İğneada, Longoz Ormanları Gezisi

Kamp alanları dışında kiralanabilecek bir çok pansiyon seçeneği mevcut.  Ayrıca yine bu bölgede yer alan oteller de tercih edilebilir, düzenledikleri at, atv gezilerinden ve yürüyüş etkinliklerinden faydalanabilirsiniz.

Orman bölümünü tek başınıza gezmek isterseniz yanınızda mutlaka bir pusula bulundurmanızı, açık renk kıyafet giymemenizi, sinek kovucuyu yanınızdan eksik etmemenizi, şort ve benzeri kısa giysiler yerine pantolon tercih etmenizi öneririm. Benim bulunduğum iki gün boyunca deniz oldukça temiz ancak dalgalıydı. Ormana yakın alanların oldukça yosunlu ve taşlı olduğunu eklemeliyim. Ayrıca, bu alan boyunca denize giriş tehlikeli ve yasak. Yerleşime epey uzak olan bu bölgede dikkatli olmakta fayda var. Bu bölgede yer alan ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz iki adet göl bulunuyor. Bunlardan ilki Mert Gölü ve göl etrafındaki mesire yerine yürümek oldukça kolay. Diğer göl ise liman yolunun solunda kalan Erikli Gölü. Bir köprü ile üzerinden geçiliyor ve bu köprünün olduğu yerden denize dökülüyor. Aşağıda yürüyüş için tercih edebileceğiniz bir rota iletiyorum.

İğneada, Longoz Ormanları Gezisi

Ben sabah 06.00 civarında geziye başladım. Fotoğraf çekimi ile birlikte akşama doğru, acele etmeden, turu tamamlayabilirsiniz.

Göl ve orman gezisine ek olarak, kasabaya yaklaşık 7.5km uzaklıktaki Limanköy’e uğrayabilirsiniz. Sahilden ilerlerken İl Özel İdare Kamp Alanı‘nın önünden sola dönerek ilerlemek mümkün. Dönüşte diğer yolu tercih ederek bölgede tam bir tur atmanız mümkün. Oldukça sık araçların geçtiği liman yolu üzerinde otostop çekerek, atv kiralayarak ya da özel araç ile ulaşım sağladıysanız aracınız ile Sislioba ve Beğendik köylerini de ziyaret edebilirsiniz. Hazır güzelliklerden konuşurken İğneada’ya yapılması düşünülen Nükleer Santral ile ilgili gelişmeleri de yakından takip etmenizi rica edeceğim.

Metro Turizm

Evet, ilgili paragrafa eklememi yapayım. Otobüse bindikten 1 saat kadar sonra, mola noktasından çıkarken bir ufak trafik kazası söz konusu oldu. Haklılık, haksızlık bir tarafa bırakıldığında 2 saate yakın bir gecikme ile İğneada’ya varmış olduk. Ertesi gün, dönüş için saat 13.00’a aldığım bilette yine aynı şoför ve araca denk geldim. Yola çıkmamızın 2 saat sonrasında otobüs ortalama 30km/h hızla seyretmeye başladı ve bu bu şekilde 1.5 saate kadar devam etti. Ta ki otobüs arıza sonucu otoban üzerinde ilerleyemez duruma gelene kadar… Bu süre zarfında hiçbir destek aracı istenmedi, alternatif çözüm yolu üretilmedi ve durum ile ilgili açıklamada bulunulmadı. Yoğun ısınma sonucu yolcuların bir kısmı halihazırda sıcak olan havada, ekstra otobüsün zorlanması sonucu ortaya çıkan yoğun ısıya maruz kaldı. Bu konuda da bir çözüm ya da yorum olmadı.

Aracın durması sonucunda, otoban kenarında 2 saate yakın kalındığında da bir bilgilendirme yapılmadı. İş işten geçtikten sonra destek aracı istenmesine karar verildi. Otoban kenarına sıfır mesafede ve 3-4 metrelik bir boşluğun tam dibinde duran aracın diğer araçların oluşturduğu rüzgar ile birlikte nasıl sallandığını ve olası bir diğer felaketin “an” uzağında olduğunu ise ayrıca belirtmeliyim. Ve inanın gram abartıda bulunmadan bu olayları paylaşıyorum. Destek talebi ile yapılan aramaya dair alınan cevap ise, boşta bir araç olmadığı, boş araç temin edildiğinde destek için gönderileceğiydi. Geçen süre içerisinde bir şekilde araca müdahale edildi ve araç çalışır hale getirildi. Elbette bu noktada da herhangi bir özür ve açıklama olmadı.

Konuyu neresinden değerlendirirseniz değerlendirin kalitesizlik söz konusu. Hal böyleyken, yıllar boyunca söz konusu olan olumsuzluklar azalmak bir yana katlanarak artmış durumda. Gerisi size kalmış. Dediğim gibi, alternatif bir ulaşım firması ya da yöntemi her zaman bu firmadan daha iyi bir seçenek olacaktır.

Alternatif İçerikler

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!