Görsel Kaynağı: Flickr @Joanne Cheung
Yazının devamı var!
Likya Yolu (Lycian Way)

Likya Yolu’na Adım Adım

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 561

Haziran ayından itibaren planlamaya başladığım, şimdiye kadar çıkacağım en uzun yürüyüş olması nedeniyle sorunsuz geçmesi için oldukça özen gösterdiğim bir yürüyüş rotası: Likya Yolu. Tabi, aşağı yukarı 540 km.’lik yol uzunluğunu da hesaba katarsak iyi düşünüp, gezinin tadını da sonuna kadar çıkarabilecek bir planlama da şart oluyor. Yolun tamamını bir kerede yürümek yerine öncelikle Kaş (Antalya)’a kadar olan kısmını tamamlamanın zaman olarak daha uygun olacağını, yolu farklı zamanlarda deneyimlemenin daha ilginç olacağını düşündüm ve 7-16 Eylül tarih aralığını tatil fırsatını değerlendirerek ilk 9 etabı tamamlamaya karar verdim.

7 Eylül tarihinde İstanbul’dan Dalaman’a inişimle başlayacak seyahatim, yürüyüşün ardından, 16 Eylül’de Antalya Havalimanı’ndan kalkacak İstanbul uçağına ulaşmamla tamamlanmış olacak. Yürüyüşün başlangıç bölümü Ovacık minibüsleri ile Likya Yolu’na ulaşmam, 1. etap olan Hisarönü – Faralya‘dan 8-9 günde 9. etap Gökçeören – Kaş’a ulaşmamla tamamlanacak.

likya-yolu-harita

Etaplar

İlk aşamada yürüyeceğim etaplara dair bilgiler şu şekilde:

  1. Hisarönü – Faralya
  2. Faralya – Kabak Koyu
  3. Kabak Koyu – Belceğiz
  4. Belceğiz – Letoon
  5. Letoon – İnpınar – Üzümlü
  6. Üzümlü – Patara
  7. Patara – Bezirgan
  8. Bezirgan – Gökçeören
  9. Gökçeören – Kaş

Mümkün olduğu kadar işaretlerin beni götürdüğü parkur dışına çıkmayacağım yürüyüş için hava durumu oldukça elverişli görünmekte. Sorunsuz bir yürüyüş olması durumunda ayrıca etap sayısını da duruma göre artırmam da olası olabilir elbette.

Bu arada, yürüyüşümü Hikefor üzerinden Water for People ve Vegan Outreach‘a katkı amacı ile destekleyebileceğinizin notunu da buraya iliştireyim.

Güncelleme

18 Eylül tarihinde yayınladığım Likya Yolu Notlarım ile takip ettiğim etaplar, yürüyüşe dair notlar ve dahası ile ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz.

Süreç İçerisinde İncelediğim Kaynaklar

LycianWayTrekking, Antalya üzerinden hareketle yola dair detayları görüntülemek için kullanılabilecek içeriklere sahip. Aynı şekilde, yürüyüş programlarını takip ederek dilerseniz organize bir şekilde gruplarla da hareket etmeniz mümkün.

TrekkinginTurkey, Likya ve daha pek çok yol ile ilgili detaylara, tur ve içeriklere ulaşabileceğiniz Kültür Rotaları Derneği‘na air bir web sitesi üzerinden güncellemeleri takip edebilirsiniz.

LycianTurkey, LycianWayWalking, AmberTravel, SelfGuided-tr, MithraTravel, MiddleEarthTravel ve BespokeTurkey, turlar ile belirli zamanlarda yolun farklı aşamalarını tamamlamak isteyenlere yönelik içerik ve yönlendirmeler barındıran web sitesileri olarak el altında tutulabilir. Özellikle güzergahlar ile ilgili fikir edinmek isteyenlerin oldukça işine yarayacaktır.

Gezimanya, SandaletliSeyyah, LykiaWay, Inflatable Kayaks & Packrafts gibi farklı zamanlarda yayınlanmış içeriklerin bulunduğu bloglarla da doğrudan yolu deneyimleyen doğa tutkunlarının paylaşımlarını inceleyebilir, Antalya Gezi Rehberi‘ndeki tarihi ve kültürel yerlere özel oluşturulmuş listeleri inceleyerek kolaylıkla gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

Gezinin ardından geziye dair tuttuğum notlar ve diğer medyalar ile yayınlayacağım yazılardan haberdar olmak için buradaki formu doldurabilirsiniz.

Güncelleme: 4 Ağustos 2016, 7 Ağustos 2016

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Geziler

Patates Kızartması Yenesi Mekanlar

Övülesi Patates başlıklı yazımda patates hakkında kısa bilgiler verip, evde ya da küçük bir bahçede nasıl patates yetiştirilebileceği...

Önerilen Yazılar