Ekoloji

Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1061

2017 yılı içerisinde ilki Mayıs ayının son haftasında, diğeri Haziran ayı ortasında olmak üzere iki giriş eğitimine katılacağım. Şimdilik Tasarım Sertifikası eğitimiyle ilgili bir netlik sağlayamasam da bu yıl içerisinde ortaya çıkabilecek ekstra bir fırsatı değerlendirebilirim. Bu yazıda eğitimlere dahil, tarih sıralamasına göre bir kaç referans etkinlik duyurmamın yanı sıra, Yeryüzü Derneği‘nin özellikle “Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı” etkinliğine paralel yürüttüğü bir de fonlamadan bahsetmek istiyorum. Ayrıca, eğitimler ve eğitim sonrası deneyimlerimin yer alacağı yazılarla da sürece dahil edinimlerimi, eğitimlerin artıları ve eksilerini, fiyatlandırma konusundaki görüşlerimi de objektif bir şekilde paylaşacağım. Yaz döneminde bir çok etkinlik olacağı için, en azından değerlendirme ve karar verme süreçlerinizde yayınlayacağım içerikler yardımcı olabilecekse ne mutlu.

Yeryüzü Derneği, Sunum & Söyleşi: Permakültür Uygulamaları

Sunum & Söyleşi: Permakültür Uygulamaları

Çeşitli permakültür uygulamalarının konuşulacağı ve videoların izleneceği 6. etkinlik.

Ücret:

Ücretsiz. Ancak, yer konusunda mekanın sınırlı bir kapasitesi bulunuyor. Bu nedenle katılım için etkinlik detaylarında belirtilen form üzerinden kesit kayıt gerçekleştirilmesi gerekmekte.

Tarih:

6 Mayıs 2017, Cumartesi, Saat: 12:00-17.00

Yer:

Yeryüzü Derneği, Kadıköy, İstanbul

Etkinliğin İçeriği

Permakültüre giriş kapsamında doğaya, toprağa ve örüntülere dair bir çok konuya değinilecek olan etkinlik Yeryüzü Derneği ve 10-18 Haziran tarihleri arasında Yeryüzü Ekoköyü‘nde gerçekleştirilecek kampın hazırlıkları için de bir dayanışma niteliği taşımakta.

Bilgilendirme Sayfası

Facebook etkinlik sayfası üzerinden etkinlik detaylarına ve katılım formuna ulaşabilirsiniz.

Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı

Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı

Tarih:

10-18 Haziran 2017

Ücret:

Kamp ücreti: 1100 TL & Erken kayıt: 800 TL
Erken kayıt yapacakların 20 Mayıs tarihine kadar ücreti yatırmış ve kayıtlarını gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor. Gönüllülük ve burslu katılım gibi opsiyonlar da mevcut. Gönüllülük için Yeryüzü Derneği ile temasa geçebilirsiniz. Burslu katılımların ise fonlamadan elde edilen desteğe bağlı olarak sağlanacağı bilgisi paylaşılmakta. Her iki form için ayrı kayıtlar alınmakta. Etkinlik altında belirtilen uygun form üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Yer:

Yeryüzü Ekoköyü, Sakarya, Kadı Köyü

Bilgilendirme Sayfası:

Facebook etkinlik sayfası üzerinden etkinlik detaylarına ve katılım formuna ulaşabilirsiniz.

Etkinliğin İçeriği

Permakültür, sürdürülebilir bir sistem içerisinde insanların temel ihtiyaçlarından beslenme ve barınma üzerine odaklanmış, doğayla çatışmayan, aksine doğanın da parçası olduğu akış içerisinde doğayla uyum içerisinde hareket edilebileceğini gösteren bir tasarım bilimi olarak ifade edilebilir. Doğanın ve insanın sömürülmediği, mümkün olan en az enerji girdisi ve insan kaynağıyla sağlıklı, ekonomik ve paylaşılabilir çıktılar (ihtiyaç fazlası ürün, bilgi vb.) üreten bu sistem için etkinlik içerisinde her gün farklı bir sorun üzerinden teorik ve pratik paylaşımların yapılacağı belirtilmekte. Derslerin 45 dakikalık bölümler ve 15 dakikalık molalar halinde planlandığı, kamp sonunda derslere eksiksiz katılım gösterenlere permakültüre giriş sertifikası ve uygulamalara katılanlara topluluk madalyasının verileceği Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı etkinliği uygulamalarında ve teoride program saatleri katılımcı ve aktarımcıların ortak kararıyla değerlendirilebilmekte.

1. Gün (10 Haziran Cumartesi)
Saat İçerik
13:00 – 17:00 Tanışma ve Yaratıcı Drama ile Topluluk Oluşturma
2. Gün
09:30 – 12:00 Fermantasyon Atölyesi
13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (4 Saat)
3. Gün
09:30 – 12:00 Kerpiç Atölyesi, Kerpiç Tuğla Yapımı
13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (4 Saat)
4. Gün
09:30 – 10:30 Sıcak Kompost Uygulaması
11:00 – 12:00 Yükseltilmiş Yatak – 1 Aşama
13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (4 Saat)
5. Gün
09:30 – 11:00 Arazi Keşfi ve Mikroiklim Alanlarının Tespiti
11:00 – 12:00 Yükseltilmiş Yatak – 2 Aşama
13:00 – 18:00 Gıda Ormanı Uygulamaları (Teorik)
6. Gün
09:30 – 18:30 Şiddetsizliğe Giriş ve Şiddetsiz İletişim Atölyesi
Uygulayıcı: Şiddetsizlik Merkezi Şiddetsizlik Antrenörleri
7. Gün
09:30 – 12:00 Gıda Ormanı Uygulamaları (Uygulama)
09:30 – 12:00 Arazi Keşfi, Eş Yükselti Eğrilerini Anlamak
13:30 – 15:00 Yağmur Suyu Hendeği Uygulaması
8. Gün
09:30 – 10:30 Şebekesiz Yaşam
10:30 – 12:00 Anahtar Deliği Bahçesi Uygulaması
13:00 – 14:30 Tohum Topu Yapımı ve Gıda Ormanı Tohumlaması
14:30 – 17:30 Doğa Yürüyüşü, Ağaç ve Şifalı Otlarla Tanışma, Konuşma
17:30 – 18:00 Program Sonu – Erken Ayrılanlara Veda
9. Gün
09:30 – 12:00 Ekoloji Sohbetleri

Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu Dayanışma Fonu

10-18 Haziran tarihlerinde Sakarya/Pamukova’da Yeryüzü Ekoköyü çatısı altında düzenlenecek olan Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması etkinliği kapsamında verilecek Permakültüre giriş kursu, gıda ormanı, kompost, yükseltilmiş bostan, anahtar deliği bahçesi gibi permakültür uygulamaları ve topluluk olma deneyimiyle ilgili yukarıda ayrıca etkinlikle ilgili detayları ilettim. Etkinlikle birlikte Fongogo üzerinden paylaşılan fon ise Yeryüzü Ekoköyü’ndeki yaşamı desteklemek ve destek karşılığında küçük sürprizlerle ekolojik farkındalığı artırmak amacını taşımakta. Tüm bunların yanı sıra, verilecek destekle birlikte kampa burslu katılımın artması, gelecek kamplar için de ekoköydeki eksiklerin tamamlanması da mümkün olacak.

Link: Fongogo

Etkinliklere Dair Notlarım

Etkinliklerle ilgili katılım boyunca kendi derlememelerimi paylaşmaya özen göstereceğim. Şimdilik bu konuda bir sorun yok görünüyor. Ek olarak, katılım başvurusunda bulunduğum bir giriş eğitimi daha var, daha onay gelmediği için yazıya dahil etmedim. Bahsi geçen etkinlik benim için tasarım sertifikası eğitimi için de ayrıca bir değerlendirme niteliğinde. Bu nedenle ayrı bir yazı altında başvurudan etkinlik sonuna değin detaylıca paylaşmam daha uygun olacaktır.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Halkın İklim Yürüyüşü (People's Climate Movement / PCM)

21 Eylül 2014 tarihinde Halkın İklim Yürüyüşü Hareketi‘nin (PCM, Peoples Climate Movement) açık çağrısıyla birlikte hareketin de...

Önerilen Yazılar