Görsel Kaynağı: Quechua - Bâton Forclaz 300
Baton

Quechua – Forclaz 300

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 936

İlk olarak köy gezilerimde kullandığım Forclaz 300 batonları tercih etmemin nedeni fiyat/performans olarak oldukça cazip olmalarıydı. Alüminyum üretimli olmaları dolayısıyla oldukça hafif olan batonlar en azından değerlendirme yaptığım süreç içerisinde, aldıkları olumlu yorumların etkisiyle ekipmanlarım arasında yer edindiler. Köy gezilerinin ardından Likya Yolu için de yanımda götürdüğüm baton ile ilgili sorunları da bu yol içerisinde yaşadım. Bunun nedeni olara, yürütüş yollarının sert kayalık ve baton ucunu sıkıştıran özellikler gösteriyor olması diyebilirim. Tabi bu bir ürünün kalitesini de net bir şekilde anlamak için güzel bir fırsat özelliği de gösteren bir durum oldu. Toplamda 300 km. yolda bana eşlik eden batonlar hala sapasağlam olsa da, samimiyetle söyleyebilirimki her an beni yarı yolda bırakabilecekleri hissi de bir o kadar canlı. Başlangıç ve orta seviye rotalar için tercih edilebilir.

Baton 3 bölümden oluşuyor ve bu bölümler 2 kilitle sabitlenmekte. Daha öncesinde kullandığım batonlarla kıyaslandığında oldukça pratik bir kilitleme yapısı söz konusu. Ancak, bu kilitleme yapısının belki benim sahip olduğum batonlardan, belki de mekanizmanın olumsuzluğu olarak bir kaç defa kilitleme görevini sağlayamadığına tanık oldum. Bunun yanı sıra, sapı (kauçuk) özellikle sıcak günlerde elinizi oldukça terletmekte. Herhangi bir olumsuzluklar (parmak kenarlarında ufak tefek su toplamalarını saymazsak) dışında bu sertlik ve terletme durumu benim için problem değildi.

Quechua – Forclaz 300 – 3 Parçalı Alüminyum Baton

Sahip olduğum ucuz, hafif (280 g.), şimdiye kadar çok sorun olacak bir sorun yaşatmamış, haliyle artık kullanılamaz duruma gelene kadar kullanmaya devam edeceğim bir kaç üründen biri; Forclaz 300. Decathlon‘da tek olarak satılan ürün sağ-sol ayrımı olmaksızın kullanılabilmekte. Markanın bilgi olarak da sunduğu gibi, yaz ve kış aylarında yapılacak doğa yürüyüşleri için gayet uygun bir ürün. 3 parçalı yapısı sayesinde az yer kaplıyor (Katlı boyut: 61cm, açık boyut, maks: 134cm.), kolayca toplanıp çantanıza kaldırabilirsiniz. Ben, yürüyüşlerde sürekli kullandığım için pek toplamak durumunda kalmadım ancak uçağa binişlerde batonların ikisini matın içerisine kolaylıkla yerleştirebildim.

Ürünün fiyatı bir diğer önemli husus. Fiyatını dolayısıyla başlangıç seviyesi yürüyüşçüler için oldukça cazip olan Forclaz 300 batonlar, performans olarak 1-3 arası zorluk derecesine sahip rotalarda güvenle kullanılabilir. En azından tecrübelerim bu yönde oldu. Ancak, şunu da eklemem gerekir ki, batonun sahip olduğu kilitleme mekanizması bir kaç defa sorun oluşturmadı değil. Özellikle kayalık çıkışlarda ağırlığı dağıtmak amacıyla batondan kuvvet aldığım bir kaç durumda kilitleme mekanizması kendiliğinden gevşeyerek kilitli tutması gereken alanın içe geçmesini sağladı. Tekrar kilitlemek istediğim durumda da kilitleme alanı görevini gerçekleştiremediği için batonları bir süre tekli kullanmak durumunda kaldım.

Peki,bu kilit sistemi nasıl işliyor? Kilitleme-açma işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

Kilitleme yapmak istediğiniz seviyedeki işareti kilitleme alanı sınırına kadar getirip burada aşağıdaki görselde de görebileceğiniz şekilde alanları çeviriyorsunuz. İçteki uç açılarak bulunduğu noktada kendini sabitliyor ve bu şekilde kilitleme işlemini gerçekleştirmiş oluyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu, bu uç kısmı kendi içerisinde bir vida özelliği gösterdiği için bulunduğu noktaya tam oturacak şekilde açılmalı, aksi durumda kilitleme işlevini gerçekleştiremiyor.

Kilitleme olmadığında sorunu nasıl çözebilirim?

Kilitleme işleminin gerçekleşmediği bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken, en azından ben sorunu bu şekilde çözdüm, ilgili parçayı tamamen çıkarıp ucunu için geçmesi gerekecek alana göre açmanız ve ilgili bölmeye o şekilde sokup tekrar kilitlemeyi denemeniz. Aşağıdaki görselde de örneklendirmeye çalıştığım gibi, uçtaki açılır vida kısmı normalden daha küçük kaldığında -buna ne neden olabilir bilmiyorum, neticede bir şekilde oluyor- ne kadar döndürürseniz döndürün kilitleme sağlamıyor. Dolayısıyla bu uç kısmını biraz açmanız gerekiyor.

Özetle, fiyat/performans olarak başlangıç seviyesi yürüyüşlerde tercih edebilirsiniz. Ufak tefek sorunlar (karşılaştığım sorunu çözebilmemin verdiği rahatlıkla bunu söylüyorum) yaşayabilirsiniz, ancak en azından ürün sizi yarı yolda bırakmıyor.

Önemli yürüyüşlerde tercih eder miyim? Emin değilim. Emin olduğum, Forclaz 300’ün artık ömrünü tamamladığı noktada, bir sonraki tercihimin kalite konusunda oldukça öne çıkan Leki Micro Vario Carbon veya Black Diamond Alpine Carbon Z olacağıdır.

Teknik Özellikler

Gelelim Forclaz 300 – 3 parçalı alüminyum batonun özelliklerine;

  1. Sap – Tutma Alanı: Kauçuk
  2. Ağırlık: 280 gr.
  3. Kilitleme Mekanizması: Vida ile içten ayarlama sistemi.
  4. Kapladığı Alan: 3 parça. Katlı boyut: 61cm, açık boyut, maks: 134cm.

Not: Satın aldığınızda ürünün yanında bir de yaz rondelası (küçük çap) geliyor.

Baton ile ilgili teknik bilgileri ve uyarıları ürünün satış sayfasından detaylıca inceleyebilirsiniz

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Bursa

Keramet - Sugören Etabı

Tevfikiye – Keramet rotasının ardından kaldığım yerden devam ederek Keramet‘teki etabın bitiş noktasından, köy meydanından...

Önerilen Yazılar