Ekoloji

TaTuTa Nedir?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1502

2013 yılından bu yana Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği üyesiyim. O yıldan bu yıla düzenlenen etkinlikler, yürütülen projelerle bir çok konuda örnek teşkil edecek bir vizyona sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle %100 Ekolojik Pazar sayesinde mevsimine göre sebze ve meyve tüketerek sağlıklı beslenebilir, evinizin balkonunda oluşturduğunuz küçük bahçeniz ya da kent bostanındaki küçük alanınız için tohuma ihtiyacınız varsa Tohum Takas Ağı‘ndaki kredinizle ata tohumları elde edebilirsiniz. Ayrıca, bu ağ üzerinden de elinizdeki tohumları paylaşabilirsiniz. TaTuTa yani “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” ise Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve bilgi desteği sağlamak, ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yürütülen bir diğer şahane Buğday Derneği projesi ve elbette bu yazının da konusu. Çünkü, 2016 yılının Aralık ayı itibariyle gerçekleştirdiğim doğa yürüyüşü etkinliklerinde rotaya yakın konumdaki çiftlikleri ziyaret edip ürettikleri, ürünler, dahil oldukları oluşumlar, çiftliklerle iletişim içerisinde olan ve ekolojik tüketimi yaygınlaştırmaya çalışan Gıda Toplulukları‘na dair de içerikler üretmeye başlayacağım. O halde, TaTuTa nedir, amacı, üyelik çeşitleri, tarihçesi nedir bir bakalım…

ekolojik-pazar-bugday-dernegi

TaTuTa Nedir?

ECEAT (European Center for Eco-AgroTourism / Avrupa Ekolojik Tarım Turizmi Merkezi) ve WWOOF (Willing Workers on Organic Farms / Ekolojik Çiftliklerde Gönüllü İşçiler) hareketleriyle organik bağları bulunan proje, güven ve takasa dayalı kültürel ve eğitsel deneyimleri teşvik etme amacı güdüyor. Sürdürülebilir, kolektif bilince sahip bir küresel toplum inşa etmek için gönüllülerle organik çiftlikleri birbirine bağlayan TaTuTa başlangıç aşamasında, sadece altyapı çalışmaları ın kurulması için fon alınmış, ancak devamında proje kendisini idame edebilir bir hale getirmiştir. 2004 yılının Şubat ayından beri aktif bir şekilde yürütülen projenin destekçileri arasında Ford Otosan (araç tahsisi), Atlas Dergisi (fotoğraflama ve kartoğrafya), Kutupayısı Belgesel Yapım (Belgesel yapımı), AD Vakfı, KEMAV, Pastoral Yaşam, Ekolojik Çiftçi Aileler (Türkiye’nin bir çok yöresinden, farklı üretim sistemlerine sahip ve farklı bilgi paylaşımları sağlayan), Adım Adım Oluşumu bulunmaktadır. Projenin ziyaretçi koordinasyon ortağı GENÇTUR ise kayıt işlemlerini yürütmektedir. GENÇTUR‘a ödenecek, kişi başı 60 TL olan kayıt ücretiyle 1 yıl boyunca gönüllü veya konuk olarak istediğiniz kadar çiftliği ziyaret etmeniz olanak sağlanmaktadır.

TaTuTa’nın Kısa Tarihi

 • 1993-2002 / Çiftliklerle temasa geçilmesi ve tüketicide ekolojik yaşam bilincinin geliştirilmesine yönelik farkındalık çalışmaları
 • 2003 / GEF SGP fonuyla proje geliştirme
 • 2004–2006 / GEF SGP altyapının kurulması, ECEAT ve WWOOF Türkiye temsilciliği
 • 2007 / GENÇTUR ile ortaklığın başlaması
 • 2011 / Yürütülen kampanya kapsamında Adım Adım Oluşumu koşucularının topladıkları bağışla sisteme 56 yeni çiftliğin eklenmesi.
 • 2012 – Projeye ait web sitesi üzerinden başvuruların başlanması.

tatuta-alternatif-tatil

TaTuTa’nın Amacı

Türkiye’de bir çok ekolojik tarım yapan çiftlik bulunmakta. Doğa ile bütün olan bu çiftliklerde, üretim gerçekleştiren çiftçi ailelerinin ihtiyacı olan mali, gönüllü işgücü desteğinin sağlanması çiftliğin ve ekolojik üretimin devamlılığı için oldukça kritik öneme sahip. Diğer yandan, çiftçilerin sahip olduğu bilgi birikimi (bitki yetiştirme, hayvancılık, ekolojik üretim, yoga, sanatsal ürün üretimi vb.) ayrı bir değer teşkil etmekte.

Proje başladığından bu güne sağladığı sosyal etkileşim, doğayla uyumlu yaşam biçimleri ve doğanın korunması için sağlanan eğitimler ve bilinçlendirme çalışmaları, sunduğu ek gelir ve insan gücü desteğiyle kırsal kalkınmaya model oluşturması, ekolojik alternatif pazar gibi diğer projelerle geliştirilmesi gibi bir çok sonuç ortaya koydu. Bununla birlikte, yine bu süreç içerisinde projeye dair tanıtım filmi (Kutup Ayısı Belgesel Yapım), TV ve radyo kanallarında, ulusal medyada çok sayıda kapsamlı yayın, ATLAS dergisi tarafından yapılan fotoğraf arşivi, hazırlanan yöre haritaları ve TaTuTa ziyaretçi rehberleri, Ekolojik Çiftçi Veri Tabanı ve İletişim Ağı (çiftçiler aralarında ürün, tohum vb. takas gerçekleştiriyor), 2006’da üçüncü gerçekleştirilen yıllık çiftçi bilgi tecrübe takası ve örgütlenme toplantıları gibi daha bir çok çalışma ile etkili bir farkındalık oluşturmaya devam etmekte.

tatuta-ev-sahibi

Bilgi Paylaşımı Nasıl İşliyor?

TaTuTa‘da, ekolojik üretimin teknik, pazarlama, sosyal, çevresel vs. boyutlarında bilgi/ilgi sahibi kişiler çiftlik ve işletmelerle bilgi, deneyim ve/veya işgüçlerini paylaşırken yiyecek, içecek ve barınma ihtiyaçları da çiftlik tarafından karşılanıyor. Diğer yandan, gönüllü ve konuklar yöresel olarak hem farklı kültürel edinimler sağlayabiliyor hem de yereldeki gerçek tecrübeye ve bu tecrübeye dayalı bilgiye ulaşabiliyorlar.

Buğday Derneği‘nin Türkiye örgütü ve tam üyesi olduğu ECEAT ve WWOOF sayesinde TaTuTa’nın yurt dışı tanıtım desteği de sağlanıyor. 2003 yılında portföyünde 25 çiftlik bulunan projede bugün 80’den fazla çiftlik yer alıyor. Her geçen gün artan farkındalık sayesinde çiftlik ve katılımcıların artması ile oluşan hareketlilikle birlikte, 2006 yılı içinde yapılan anlaşmayla GENÇTUR çiftliklerle ve ziyaretçiler/gönüllüler arasındaki eşleşmeyi sağlıyor.

TaTuTa Neden Önemli?

Çünkü,

 • Ekolojik hareket dahilindeki gruplar, bireyler ve farklı kültürler arasındaki iletişimi güçlendiriyor.
 • Ekolojik üretimin öncelikle kırsal nüfus içerisindeki yaygınlaştırılması sağlanmalı. Bu amaçla doğal döngülerle dost, sürekli bir yaşamsal kaynak oluşturması yönünde sağlıklı örneklerin oluşturulması ve çoğaltılmasını sağlıyor.
 • Kent yaşamı içerisinde uzak kalınan ekolojik yaşam ve beslenmeye karşılık, ekolojik çiftliklerdeki yaşamı deneyimleme imkanı sunuyor.
 • Ekolojik yöntem, deneyim ve bilgi paylaşımına zemin sağlıyor, geliştiriyor ve yaygınlaştırıyor.
 • Doğa dostu üretim ve tüketim modelleri destekleyerek, toprak, hava, su kalitesinin, biyolojik çeşitliliğin, iklimlerin ve diğer doğal döngülerin sağlıklı bir şekilde devamına katkı sağlıyor.

tatuta

Ev Sahibi, Gönüllü ve Konuk Nedir?

Ev Sahibi Nedir?

TaTuTa projesi Ekolojik Çiftçi Veri Tabanı ve İletişim Ağı’na dahil olmuş, bunun karşılığında ziyaretçi (konuk ve/veya gönüllü) kabul etmeye gönüllü olan çiftlikler ev sahibi olarak nitelendirilmektedirler. Kendilerini ekolojik üretimde yetkinleştirmeye çalışan ve geçimini bu yolla sağlamayan çiftlikler aynı zamanda çevresinde ekolojik üretim bilincini ve uygulanmasını yaygınlaştırmak için de çalışmaktadırlar. Ekolojik sertifika programına dahil olmayan fakat sertifika programına dahil olanlar gibi ekolojik yaşam bilinciyle üretim yapan ve yaşayan çiftçi aileleri de bu kapsamda yer almaktadır.

Gönüllü Nedir?

Çiftlikte gönüllü olarak çalışan kişidir. Sağladığı iş gücü karşılığında çiftlik tarafından konaklama ve yemek ihtiyaçları karşılanır.

Konuk Nedir?

Çiftlikle arasında, konaklama ve aldığı hizmetlere dair doğrudan mali destek söz konusudur (Buğday Derneği üyeleri TaTuTa’ya kayıt ücreti ödemezler) ve bu ücret kişi başı 60 TL olarak GENÇTUR‘a ödenmektedir. Gönüllülükteki gibi çalışma zorunluluğu yoktur, ancak isterlerse çiftlikteki çalışmalara yardımcı olabilirler. Ödenen ücret karşılığında, 1 sene boyunca gönüllü veya konuk olarak uygun olan tüm çiftlikleri ziyaret etmek mümkündür.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak daha kapsamlı bilgi, üyelik ve ziyarete uygun çiftliklerle ilgili aramalar için TaTuTa web sitesini inceleyebilirsiniz.

TaTuTa Gezileri

Aşağıda gerçekleştirdiğim TaTuTa ev sahibi ziyaretlerini ayrıca iletiyorum. Diğer yandan, bu gezilerime dair yerel ve ulusal basında yayınlanan haberlere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Balabanağa Çiftliği, Kastamonu

İstiklal Yolu sonrasında ziyaret ettiğim Balabanağa Çiftliği Kastamonu’nun Daday ilçesinde yer alıyor. Konak, çeşme ve hamam gibi tarihi değerleri barındıran çiftlik alanı içerisinde, çiftlikte üretilen ürünler ziyaretçilere sunuluyor.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Doğada Barınmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solo yürüyüş faaliyetlerinde, uğradığım köylerde en çok konaklama üzerine sorularla karşılaşıyorum. Misafirperverliklerine,...

Önerilen Yazılar