İstanbul

Hacıllı Köyü Kamp ve Tırmanış Alanı, Şile

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 839

İstanbul sınırları içerisindeki son gezinin istikameti bir kaç günlük araştırma ile belirlediğimiz noktaların sonunda, Hacıllı Köyü sınırları içerisinde yer alan kamp alanı, şelalelerdi. Sahilköy, Şile başlıklı yazıda da konusu geçen Üsküdar-Şile/Ağva ulaşımı ortalama 2 saatlik bir sürede gerçekleşmekte.

Üsküdar, Şemsipaşa’dan kalkan 139 numaralı Üsküdar — Şile otobüsü ile 2 saatlik bir yolculukla (62 durak) ya da 139A numaralı Üsküdar — Şile / Ağva otobüsü ile hemen hemen yine aynı durak sayısı ve sürede Şile Merkez’e varmanız mümkün.

Bu arada 139A’nın normal bir toplu taşıma aracından ziyade lüks sınıf bir araç olduğunu da belirteyim. Ayrıca, hat ile ilgili ek değerlendirmeleri ekşi sözlük üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Hareket Planı

Sabah saatlerinde Kadıköy üzerinden 180° Coffee Bakery kahveleri eşliğinde güzergahın tekrar üzerinden geçerek güne başladık. Çekmeköy üzerinden ilerleyen gidiş yolunda Kadıköy’den Çekmeköy’e kadar sıkıntısız bir şekilde bize eşlik eden Radyo Eksen, sonrasında ise keyifli yolculuğa daha da keyif katan Adamlar’a, yolun her yanında oldukça hızlı ve güvensiz bir şekilde ilerleyen hafriyat araçları, toz, toprak ve daha bir çok olumsuzluk içerisinde dolaylı keyif kaynaklarımız oldukları için ne kadar teşekkür etsek az.

Çekmeköy sonrasında, D020 üzerinden ayrılarak İmrenli, Karakaköy, Bozgaca, Şuayipli, Kurfalı köyleri üzerinden ilerleyerek öncesinde Şile Merkez, sonrasında nihai noktamız Ağva Merkez’e varmamız toplamda 2 saate yakın bir zaman aldı. Şahane hava, temiz kumsal ve pırıl pırıl denize, bölgeyi ikiye bölen dereler ile tam bir tatil bölgesi haline gelmiş Ağva öğlene doğru oldukça hareketliydi. Bu arada, belediyenin zamanlama konusunda bu kadar mantıksız bir şekilde yürüttüğü “Ağva Sahil Rekreasyon Projesi“nin sonuçlarını oldukça merak ediyorum. Açık konuşmak gerekirse ortaya rant bezeli, estetik yoksunu bir çalışma çıkacağından neredeyse eminim.

Ağva üzerinden civar köylere hareket edecekseniz bilmeniz gerekir ki merkezden uzaklaştıkça alışveriş imkanınız da bir o kadar zorlaşacak. Bu nedenle elinizde bir alışveriş listesi ile civardaki marketlerden ihtiyaçlarınızı tedarik etmeniz sonrasında işinizi epey kolaylaştıracaktır. Hacıllı Köyü yolunu takip edip köy meydanına ulaştığınızda Şelale tabelasını takip ederek ilerleyebilirsiniz.

Yol üzerinde göreceğiniz dere hedefe yaklaştığınızın göstergesi olacaktır. Yolun sol alanından ilerleyerek kamp alanına ulaşabilir, araç ile ulaşmışsanız aracınızı buraya park ederek kurumuş dere yatağı üzerinden iç alanlara ve şelalelere doğru ilerleyebilirsiniz. Şelale bölgesinin ilerisinde mağara ve civarda minik göller olduğunu da ekleyeyim.

Uzun yolculuğun ardından artık olmazsa olmazımız haline gelen, Oya’nın leziz seitan döner, kurabiye ve pastalar ile gerekli enerjiyi toparlayıp şelalelere doğru yürüyüşe geçtik. İç alanlarda kamp kuranlar, mangal hazırlayanlar derken yol üzerinizde bir çok doğa tutkunu ile karşılaşmanız olası. Yalnız, iç alanlara ulaşanların bu bölgede gerilerinde bıraktıkları çöpleri görmenin de oldukça üzücü olduğu da bir gerçek. Yürüyüşte bize eşlik edecek Probador Colectiva kahvelerimizi, Niğde Gazoz’umuzu yine yanımızda eksik edemezdik.

Dönüş

Dönüş yolunda biraz daha köy görmek, güneşin batışını deniz üzerinden izlemek adına yolumuzu biraz değiştirip Koca Deresi üzerinden İsaköy’e ve oradan tekrar D020’ye bağlanarak günü sonlandırdık.

Sonraki Plan ve Ekipmanlar

İETT İle Organik Yolculuk yazısı ile başlayan İstanbul’un köyleri gezisi 5 haftada sonlanmış oldu. Özetle, ilgili yazıda da belirttiğim gibi “Organik Hatlar İstanbul’un Köylerine Götürüyor” duyurusu sadece şovdan ibaret. Organik alışveriş için önerim hem ulaşım hem de alternatif ürünler nedeniyle Buğday Derneği tarafından organize edilen %100 Ekolojik Pazarlar olacaktır. Özel aracınız, vaktiniz varsa, gezilecek görülecek alternatifler de güne sıkıştırmak istiyorsanız o zaman elbette seçenekleriniz daha da bollaşıyor. Tabi böyle bir durumda da İETT ile bir yere gitmek oldukça mantıksız olacaktır.

Sonraki planlamalarımı tek gün içerisinde yapılacak gezileri bir kaç günlük planlar ve oldukça ilginç konular etrafında topladım. Bu gezilerde artık yazı içerisinde bazı ekipmanlardan ve besin önerilerinden de bahsediyor olacağım.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!