Görsel Kaynağı: Karia Yolu
Yazının devamı var!
Karia Yolu (Carian Way)

Karia Yolu: Bozburun Yarımadası ve Sonrası

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 609

Karia Yolu Bozburun Yarımadası, Datça Yarımadası, Gökova Körfezi ve İç karia olarak 4 ana bölümden oluşuyor. Muğla Çevresi ve Dalyan olmak üzere 2 ek bölümün daha rota dahilinde olduğu, Türkiye’nin en uzun mesafeli (820 km) trekking rotası olan Karia Yolu’nun başlangıcı kabul edilen Bozburun Yarımadası sıradaki etkinlikler arasında yerini alıyor. Karia’ya dair detaylı bir yazı yayınlayacağım sırası geldiğinde, şimdilik planlama sürecine değinmek istiyorum.

Karia Yolu

141.2 kilometre uzunluğundaki Bozburun Yarımadası yani İçmeler-Hisarönü etabı gerek koyları ve gerekse sakinliği ile öncelikli tercihim. 12 günlük bir plan dahilinde başlangıç olarak tamamlayacağım bu etap sonrasında zaman ve yorgunluğuma bağlı olarak Datça rotasına geçiş yapacağım. Datça etabı Eski Datça-Akyaka olarak 240.7 kilometre uzunluğa sahip. Amacım aşağıdan yukarı bir şekilde Karia Yolu etaplarını tamamlamak. Dalyan’daki kısa rotayı Likya Yolu‘nu tekrar yürüyeceğim zamana bırakacağım. Aşağıda toplam 141.2 km uzunluğundaki yolun detaylarını görebilirsiniz.

The ECO Trails

Dalyan’daki Karia Yolu etabı şu an çalışmaları devam eden The ECO Trails içerisinde de kısmen yer almakta. Hatta aldığım habere göre;

The ECO Trails coğrafyası Köyceğiz-Ortaca-Dalaman ilçelerini kapsadığından, doğal olarak Ekincik-Dalyan bölgesini de içeriyor ve bu sebeple biz Ekincik-Dalyan rotasını, Karia Yolu ile karışıklık yaratmayacak ve büyük bir bölümü farklı bir yol izleyecek şekilde yeniden çizdik; bir kısmı kaçınılmaz olarak aynı güzergahı izlemek zorunda kalsa da, yürüyüşçüler açısından çok güzel bir rota daha çıkmış oldu.

Kafka Tur, 27 Nisan – 01 Mayıs Karia Yolu

İçmeler-Hisarönü

 1. İçmeler – Amos: 10.3 km
 2. Amos – Bayır: 15.1 km
 3. Bayır – Taşlıca: 18 km
 4. Taşlıca – Tola: 18.4 km
 5. Tola – Taşlıca: 20.3 km
 6. Taşlıca – Selimiye: 20.7 km
 7. Selimiye – Şelale: 19.5 km
 8. Şelale – Hisarönü: 18.9 km

Hisarönü’nde tamamlanan yol Eski Datça-Akyaka bölümünde yer alan Balıkaşıran’a oldukça yakın. Planladığım tempoda ilerleyebilirsem buradan alternatif plan olarak Datça Yarımadasına geçiş yapabilirim. Önceliğim Dalaman’dan İstanbul’a dönüş yapacağım için alt bölgelerdeki etapları tamamlamak. Aşağıda 240.7 kilometrelik rotaya dair detayları iletiyorum.

Eski Datça-Akyaka

 1. Eski Datça – Domuz Çukuru: 14.6 km
 2. Domuz Çukuru – Palamutbükü: 17.5 km
 3. Palamutbükü – Knidos: 18.4 km
 4. Knidos – Mersincik: 18.6 km
 5. Mersincik – Karaköy: 19.2 km
 6. Karaköy – Emecik: 25.9 km
 7. Emecik – Çakal: 16.1 km
 8. Çakal – Bördübet: 21.5 km
 9. Bördübet – Löngöz: 26.8 km
 10. Löngöz – Söğüt: 19 km
 11. Söğüt – Çamlık: 15.4 km
 12. Çamlık – Akyaka: 27.7 km

Planlama

27 Ağustos-7 Eylül arasında yürüyeceğim Karia Yolu etaplarında yanıma çok fazla ekipman almayı planlamıyorum. Sakin koylarda birden fazla gün kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak bolca video çekmem olası. Bitmek bilmeyen bir tez yazım sürecimi de hesaba katarsak, sanırım deniz-güneş ve literatür taraması şeklinde keyifli bir süreç geçireceğim.

Wikiloc üzerinden paylaştığı GPS kaydı için Altuğ Şenel‘e tekrar teşekkürler.

Güncellemeler

26 Ağustos 18.00

Anlık gelişmeleri Instagram Stories ve Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz. Anlık notlarımı da yürüyüş süresince aşağıda iletiyorum.

06 Eylül 15.00

Yürüyüşü tamamladım. Detayları yakında ayrı yazılar halinde paylaşacağım.

Karia Yolu

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Haliç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Haliç, İstanbul’un Avrupa yakasında, tarihi yarımada ve Beyoğlu platolarını birbirinden ayıran deniz girintisine verilen isim...

Önerilen Yazılar