Markalar

Marka: Karrimor

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 751

SportsDirect Alışverişleri ve Karrimor Ürünler yazısında İngiliz sport markasına ve markanın dahil olduğu SportsDirect’e dair yorumlarımı iletmiştim. Karrimor ürünlerle ilgili paylaştığım detaylar, faaliyetler içerisinde yine bu ürünlerle ilgili söz konusu olabilen aksilikler üzerinden, genel gözlemlerimi bu yazıda derlemek istedim. Yazı, farklı ürünler üzerinden gözlemleme ve doğrudan deneyimleme imkanına sahip olduğum Karrimor ürünleri tercih etmek isteyenlere umarım yardımcı olur.

Bu Yazıda Nelerden Bahsettim?

Karrimor’un Markalaşma Süreci

#
Karrimor Bag Company adı altında, 1946 yılında kurulan İngiliz çanta markası kısa süre içerisinde outdoor giyim ve spor ekipmanları üretimini de bünyesinde sunmaya başlıyor. Ancak, ilerleyen dönem içerisinde söz konusu olan finansal sorunlar neticesinde 2004 yılında yaygın mağaza ağına sahip Sports Direct tarafından satın alınıyor.

Satın alma süresinin ardından, marka sevenlerinin belirttiklerine göre, özellikle 2013 yılından sonra Karrimor ürünlerde hissedilir bir kalite düşüşü söz konusu oluyor. Markanın paylaştığı dökümanlara göz gezdirildiğinde 2013 yılına kadar üretimin çoğu İngiltere’den sağlanırken, bu yıl ve sonrasında çoğunluğun Çin’e kaydırıldığı görülüyor.

Karrimor Başlangıç ve İleri Düzey ürünlere odaklansa da, ürün kalitesini ve özelliklerini baz aldığımda, kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki özellikle başlangıç seviyesinde doğa sporlarıyla ilgilenenler tarafından tercih edilmesi uygun olacaktır. Özellikle kamp faaliyetlerinde sıklıkla markaya ait çantaları gördüğüm, sosyal medya akışlarında denk geldiğim için Karrimor ürünlerini sıklıkla tercih ettiğimiz bir gerçek. Ülkemizde alternatif markalar farklı ücret ve kalite/özellik çizgilerinde oldukları için uygun fiyat aralığında çok fazla seçenek söz konusu değil. Diğer yandan, SportsDirect.com üzerinde sağlanan indirimler de oldukça cazip görünüyor. Ancak, şu bir gerçek ki, indirimler neredeyse tüm sezonlarda söz konusu. Ürün kalitesi ve özellikleri üzerinden bakıldığında indirim sonrası tutar zaten ürünün kalitesine eşdeğer bir çizgide seyrediyor. Yani, çok ucuza çok kaliteli ürün alabilme sadece pazarlama çalışmasının bir neticesi oluyor.

Ürün Çeşitliliği ve Satış Kanalları

#
Koşu, Outdoor, K100, Kamp, Expedition, Rucksacks kategorileri altında yüzlerce ürün barındıran marka online satışın yanı sıra, yirmiden fazla ülkedeki iş birlikleri ile de offline satış imkanına sahip. Doğa faaliyetlerinde, gördüğüm kadarıyla öne çıkan ürünleriyse koşu ayakkabıları, trekking ayakkabıları ve çantalar. Çok fazla yüksek irtifa faaliyeti gerçekleştirmediğim için, bu tür faaliyetlerde kullanılabilecek Karrimor ürünleri konusunda bir fikrim yok maalesef. Ancak, ilerde söz konusu bir deneyimleme imkanım olursa elbette Karrimor ürün incelemeri içerisinde değinmiş olurum.

Karrimor İle İlgili Kişisel Yorumum

#
Yazı içerisinde de belirttiği gibi, özellikle doğa faaliyetlerine yeni başlıyorsanız ve uzun yıllar bu tür faaliyetler içerisinde olmak gibi bir planınız yoksa Karrimor ardığınız ürünler için gayet uygun olacaktır. Unutmadan, Resmi Gazete’de yayınlanan ve 15 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren kararla birlikte 75 Euro olan vergilendirme sınırı 30 Euro’ya çekildi. Alışverişlerinizde bu durumu da göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Kullandığım Karrimor Ürünler

#
Aşağıda sahip olduğum Karrimor marka ürünleri görebilirsiniz. Ürün detaylarında ürünlere ait gözlemlerimi ve deneyimlerimi sürekli güncel tutacak şekilde paylaşmaya gayret ediyorum. Bütçe ve faaliyetlerle ilgili planlamalar üzerinden ilerliyorsanız, markanın ilgili ürünlerini denemeniz avantaj olabilmekte. Örneğin, Türkiye içi yürüyüşlerde ve rota zorluk derecesi 4 üzeri değilse Karrimor çantayı almayı tercih ediyorum. Ancak, daha riskli ve yorucu faaliyetlerde kesinlikle tercihlerim arasında yer almıyor. Fiyat/performans olarak hasar ve yıpranma durumlarını göze alabileceğim Karrimor ürünleri bu şekilde değerlendirdiğinizde bütçenizi daha kritik ekipmanlarda daha kaliteli seçimler yapmak için değerlendirebilirsiniz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!