Markalar

Marka: Deuter

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1347

Trekking, hiking, bisiklet ya da günlük kullanım… Etkinlik her ne olursa olsun sırt çantası almak istediğinizde bir şekilde karşınıza çıkan markalardan biri olan Deuter Hans Deuter tarafından Augsburg-Oberhausen‘da 1898 yılında ilk adımlarını atıyor. Başlıklar halinde kuruluşundan günümüze marka için önemli olan gelişmeleri şöyle aktarabiliriz.

Deuter Markasının Kuruluşu

Markanın ilk döneminde üretilen çantalar posta teşkilatı tarafından tercih ediliyor ve 1900’lerin başında, genişleme dönemiyle birlikte dokuma konusunda uzmanlaşan markanın ilk büyük müşterisi ise sırt çantaları, kemerler, çadırlar gibi ihtiyaçlar sebebiyle ordu oluyor. Elbette bu büyüme sürecinin temelinde savaştan doğan ihtiyaçlar yatmakta. 1919 yılı itibariyle Hans Deuter’ın bavullar, sırt çantaları, çadırlar ve kamyon kanopilerine ağırlık vermesi ve şirketi hem alan hem de teknoloji olarak daha da geliştirmesinin ardından “Deuter-Zelthallen” sergisi ile ilk kez Oktoberfest‘te ürünler boy göstermeye başlar.

Deuter Markasının Kuruluşu

Deuter Markasının Kuruluşu

Hans Deuter adıyla bilinen şirket sırt çantaları, çadırlar ve brandaların yanı sıra bagaj ve deri eşyaları da ürün yelpazesine ekler. Kaşif Will Rickmer‘ın çıktığı keşifler, alpinistlerin ve dağcıların ürünler hakkındaki yorumları ile teknik geliştirmeleri ürünlerine yansıtan marka ilk zorlu deneyimini 1934 yılında Deuter TAUERN ile Nanga Parbat ekspedisyonunda verir. 1938 yılında Anderl Heckmair Deuter çantası ve ekibiyle Eiger’in kuzey yüzüne tırmanış gerçekleştirir. Oldukça heyecanlı ilerleyen bu süreç 1939 yılında ordunun tüm malzemelere el koymasıyla sekteye uğrar. Geçen yılların ve karanlık dönemin ardından 1945 yılında marka yeni ürünler geliştirmeye ve mevcut kapasiteyi en iyi şekilde değerlendirmeye karar vererek kaldığı yerden devam eder.

Deuter

Deuter

Hermann Buhl‘ın ilk Nanga Parbat tırmanışında kullandığı geliştirilmiş üretim tekniklerine sahip Deuter çantalar ve çadırların ardından daha pek çok keşif gezisinde kullanılmış, marka ürün geliştirme süreçlerinin büyük bir bölümünü tırmanışcıların yorumları üzerine kurmaya gayret etmiştir.

Markasının Büyümesi

1957 yılında Deuter Industriewerke AG-Augsburg adını alan şirketin Hallenbau (Deuter Hallenbau GmbH, Augsburg) şubesi 1962 yılında bağımsız bir şube haline gelmiş, Diamir Flank‘ın gerçekleştirdiği keşif gezisi ile de tüm ilgiyi üzerine çekmiştir.

Deuter

Deuter

1962 yılı itibariyle ilk naylon sırt çantası serisini üretmeye başlayan Deuter bunu yeni bir norm olarak benimser. 1971 yılında Deuter, Almanya’da sırt çantaları, valizler ve çantaların lider üreticisi konumuna gelmiştir. Olimpiyatlarda boy gösteren marka 1984 yılında Aircomfort‘un patentini alır. Taşıma sistemi devrim niteliğindedir ve sırt çantası pazarında yeni bir dönem başlatmıştır. Pek çok farklı spor dalından onlarca sporcu yeni ürünlerin geliştirilmesi sürecine dahil olur. 1988 yılında ünlü dağcı Peter Habeler markanın teknik danışmanı olur ve 1991 yılına kadar oldukça ekstrem koşullarda ürünleri test edip, Deuter ürünlerinin geliştirilmesine katkı sağlar.

Deuter Ürünler

Deuter Ürünler

1989 yılına gelindiğinde Deuter seyahat ve sırt çantaları olarak sektör bazında “Deuter AG” ana şirket “Deuter Sport & Leder GmbH“dan ayrılır. 1990 yılı dağ bisikleti oldukça popüler hale gelmiştir. Marka, Andi Hercmair ile birlikte bu spora uygun yeni sırt çantası modelleri geliştirilmeye başlar. 1994 yılında Deuter ürün fiyatlarını rekabetçi bir düzeye indirebilmek için üretimi Almanya’dan Kore’ye taşır ve Duke ile güçlerini birleştirir.

Yeni Ürünler ve Teknolojik Geliştirmeler

1995 yılında uyku tulumları da ürünler arasına katılır. 1999 yılında oldukça popüler hale gelen ve klasikleşen sırt çantası Aircomfort Futura doğar. 2001 yılında farklı ülkelerde de boy göstermeye başlayan marka “Deuter USA” iştirakini kurar. 2004 yılında uyku tulumları daha önemli bir pozisyonda değerlendirilir. Deuter, 2005 yılında SHIELD System ile yeni bir sırt çantası konsepti geliştirir. Entegre ve TÜV / GS onaylı arka koruyucu, bisikletçilere ve kış sporları severlere daha fazla güvenlik sunar. ATTACK bisiklet modeli inovatif yaklaşımı ile Eurobike Gold Award ödülünü kazanır.

Deuter Sırt Çantaları

Deuter Sırt Çantaları

2006 yılında marka kar amacı gütmeyen ve dünya çapında doğa koruma projelerini destekleyen EOCA (European Outdoor Conservation Association)‘nın kurucu üyesi olur. 2008 yılında Deuter, dünyanın en sıkı çevre koruma, iş güvenliği ve tüketici koruması standardı olan bir bluesign® partneri olur.

Deuter Sırt Çantaları

Deuter Sırt Çantaları

2009 yılında AIRCOMFORT FLEXLITE SYSTEM isimli Aircomfort sırt sistemi ile donatılan yeni bir hafif ürün serisini duyurur. Çantalardaki yenilikler uyku tulumlarıyla devam eder ve 2010 yılında Exosphere ve Neosphere uyku tulumları pazara tanıtılır. Esnek uyku tulumları yenilikçi yapıları ve yüksek konforu ile büyük bir etki yaratır. Sonraki yıllarda Fair Wear Foundation (FWF) ve Textilbündnis üyeliği, duyurulan okul çantaları, ürünlerdeki anatomik geliştirmeler ile birlikte hem kalite hem de marka duruşu anlamında genişleme devam eder. 2013 yılına gelindiğinde marka 1997 yılında Gersthofen’e taşınmasından bu yana %800 büyüdüğünü duyurur.

Deuter Sırt Çantaları

Deuter Sırt Çantaları

2016 yılından bu yana tırmanışçılar ve bisikletçiler için üretilen seriler, kaymayan PowerBox uyku tulumları, farklı arka uzunluklar için destek sistemi gören VariFit-Slide uygulamaları ve hafiflik ile Deuter ara vermeksizin ürünlerini sporcuların geri bildirimleri ışığında geliştirmeye devam etmektedir.

Türkiye’de Deuter

Hiking, trekking, tırmanış ve bisiklet gibi özel amaçlar doğrultusunda geliştirlen sırt çantalarının yanı sıra okul, günlük kullanım ve seyahat amacıyla kullanılabilecek sırt çantalarına, uyku tulumu, spor ve seyahat çantalarından aksesuarlara pek çok ürüne sahip olan marka 6 bölgede 40 distribütöre sahip. Asya bölümünde Meydan Av Malzemeleri, Avrupa bölümünde ise Nunatak Teknik Tekstil tarafından distribütör olarak belirtilmekte.

Deuter Kadın ve Çocuk Sırt Çantaları

Deuter Kadın ve Çocuk Sırt Çantaları

Öne Çıkan Deuter Ürünler

Deuter markasının AIRCONTACT, ACT LITE, AIRLITE, CLIMBER, QUANTUM, FUTURA serisi çantaları ve uyku tulumlarını kampçılık, hiking, şehir içi geziler, otostop gibi etkinlikler dışında özellikle thru-hike yürüyüşler, ekspedisyonlar için önerebilirim.

Deuter Sırt Sistemleri

Deuter Sırt sistemleri

Elbette markanın günlük kullanım ve TRAVELLER, SPECTRO gibi seyahat serileri de tercih edilebilir. Bisiklet kullanımı için ATTACK tercih edilebilir. Uzun süreli etkinlikler için tercih edilebilecek çantaların fiyatları 800 TL civarından başlayıp model ve kapasiteye göre yükselmekte. Yine bu çantaların ağırlıkları ise 1.5 kg ile başlayıp 4 kg’ye kadar değişmekte. Örneğin, trekking faaliyetleri için önerebileceğim DEUTER ACT LITE 60+10 SL 800-900 TL civarında bir fiyata sahip olup 1.9 kg ağırlığındadır. DEUTER AIRCONTACT PRO 55+15 SL ise 1.300-1.500 TL arasında fiyata ve 3 kg civarında ağırlığa sahiptir. Kısa süreli yürüyüşlerde tercih edilebilecek DEUTER FUTURA PRO 34 SL 700-800 TL arasında fiyata sahiptir ve ağırlığı 1.6 kg’dır. 1.7 kg ağırlığındaki DEUTER ACT LITE 45+10 SL ise 900-1.000 TL arasında fiyatlandırmaya sahiptir. Elbette fiyat ve çanta ağırlığının yanı sıra çantanın özellikleri de seriler arasında oldukça farklılık oluşturmaktadır. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı uzun vadeli olarak belirleyip buna uygun karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Çantaların dışında DEUTER LIGHT DRYPACK gibi ürünler de çantaların yanı sıra tercih edilebilir.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!