Markalar

Marka: Lafuma

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 687

Bir Fransız markası olan Lafuma Victor, Alfred ve Gabriel kardeşlerin sırt çantası üretmesiyle 1930 yılında faaliyete başlar. Günümüzde sırt çantasının yanı sıra uyku tulumu ve ayakkabı gibi açık hava ekipmanlarında ve teknik giysilerdeki uzmanlığıyla bilinen Lafuma odağına “sürdürülebilir gelişim ilkelerine uygun olarak, açık ve kentsel arazilerde yavaş seyahat etmeyi destekleyen basitlik ve erişilebilirlik ruhuyla giyim ürünleri ve aksesuarları” aldığını belirtmekte. Yolculuğun seyahatin bir parçası olduğunu düşünen şirketin faaliyetlerini Fransız Alpleri’nde yürütüyor olması bu açıdan oldukça mantıklı. Marka ürünlerini Fransa, Macaristan ve Çin’deki fabrikalarında üretmekte, ürün tasarımları ise doğa sporlarını benimsemiş küçük bir ekip tarafından yapılmakta.

Lafuma Markasının Doğuşu

Markanın gelişim sürecine biraz daha detaylıca bakmak gerekirse;

1930 yılında ilk adımları atılan şirket 1936 yılında metal çerçeveli (metal-frame braced) sırt çantası ile önemli bir eşiği geçer. Hatta bu dönemde ilk Lafuma sırt çantası (tyrolien) Himalaya ekspedisyonunda kullanılır. Marka, II. Dünya Savaşı öncesi Fransız Ordusu ve Fransa’nın Nazi Almanyası kontrolünde olduğu dönemde Wehrmacht için büyük hacimli sırt çantaları başta olmak üzere çeşitli ürünler üretir. Savaş sonrasında, üretim ve geliştirme süreçlerine kaldığı yerden devam eden Lafuma 1954 yılında ilk kamp mobilyalarını üretir. Bu üretimlerde içi boş metal boru ve branda kombinasyonu kullanılır.

Lafuma

Lafuma

1984 yılında iflas eden şirket Philippe Joffard tarafından devralınır. 1985 yılında uyku tulumlarını, okul çantaları ve çadırları da ürün çeşitliliğine dahil eden marka 1986 yılında üretiminin bir bölümünü Tunus’a aktarır. 1991 yılında yeni markalı giyim ürünleri üretmeye başlayan Lafuma ürün maliyetlerini rekabet alanı içerisinde tutabilmek amacıyla 1992 yılında Macaristan’da yeni bir üretim tesisi açar. Bu sayede 1995 yılında Millet ve Le Chameau markaları üretilmeye başlanır.

Lafuma

Lafuma

90’ların sonlarına doğru etkili bir büyüme gösteren şirket 2004 yılında kot pantolon markası olan Ober ve 2006 yılında Oxbow‘u satın alır. 2006 yılında Thierry Mugler ile kış giysileri üretmeye başlayan Lafuma zor geçen 2007 yılının ardından Eider markasının üretim sürecini denizaşırı tesislere taşımak durumunda kalır. 2012 yılında Le Chameau markası İngiltere merkezli özel bir sermaye şirketi olan Marwyn Management Partners tarafından satın alınır.

Lafuma

Lafuma

Güncel durumda ise LAFUMA Outdoor, LAFUMA Mobilier, Millet ve Eider‘in yönetimi Calida Group tarafından gerçekleştirilmektedir.

Lafuma Ürünlerin Gelişimi

Geçen süreçte marka büyümeye ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam etmektedir. Fransız pazarında baskın konumda olan marka ülkede pazarının yarısından fazlasına sahiptir. Grubun mevcut markaları arasında satış oranları nezdinde iletilen dağılım şu şekilde; Lafuma (44.1%), Oxbow Surfwear (28.2%), Millet (16.3%). Marka satışlarının büyük bir bölümünü ise giyim ürünleri oluşturmakta.

Markanın Türkiye’de ki resmi ithalatçısı Macera Cumhuriyeti‘dir.

Lafuma Ürünleri Hakkında

Ben Lafuma ürünleri içerisinde özellikle kıyafet ve sırt çantalarını tercih ediyorum. Günlük kullanım amacıyla şehir içerisinde ve hiking etkinliklerinde Lafuma‘nın geri dönüştürülmüş malzemelerden ürettiği Lafuma Goto 15 hafifliğiyle tavsiye edebileceğim ürünlerden biri. Bu çantanın yanı sıra 1-2 günlük gezi çantası olarak SHIFT 32 (880 gr), ALTIPLANO 45 (1.2 kg) ve Millet Prolighter 25 Lt. (870 gr) önerebileceğim diğer çantalar. Ayrıca Lafuma Wadi şapka yine kullandığım Lafuma ürünlerinden bir diğeri. All-season pantolonları da yine değerlendirilebilecek ürünlerden. Aynı şekilde Millet t-shirtler, polarlar deneyip memnun kaldığım ürünlerden bazıları.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!