Çiftlik Gezileri

Permakamp, Beykoz, İstanbul

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1226

Toplum Destekli Permakültür Uygulama ve Ortak Yaşam Çiftliği Projesi olan Permakamp‘tan ilk kez Yeryüzü Derneği tarafından 2016 yılının Kasım ayında düzenlenen Gıda Toplulukları Çalıştayı‘nda haberdar oldum. 27 ailenin ortak gayretleri ile Beykoz’un Öğümce Köyü’nde 17 dönüm arazi üzerine kurululan permakamp, kendi bünyesinde atalık tohumlardan gıda üretimi yapmasının yanı sıra temas halinde olduğu gıda topluluklarından da faydalanmakta. Üreticiler ve türeticilerin dayanışma içerisinde permakamp alanını değerlendirdikleri, yatay katılımcılık içerisinde sorumluluk aldıkları alanda ebeveynler kadar çocuklar da oldukça etkin bir yere sahip.

Permakamp, Beykoz, İstanbul

Şehirlerde yaşamını sürdüren ama bundan memnun olmayan bir grup insanın topraktan, ağaçlardan ve hayvanlardan daha fazla uzak kalmak istememesi, doğal diye pazarlanan alanlarda yoğun bir kimyasal ilaçlama ve çim denen ürünsüz yeşilliklerden başka seçeneğin olmaması nedeniyle 2015 yılında harekete geçmesiyle başlayan süreçe dair paylaştıkları 2. yıl notu şöyle:

Çocuklarımızın kan, ter, saman içinde; soğukta, sıcakta, yağmurda, her zaman açık havada; en zevkli oyunlarını oynadıkları yerdeyiz. Bir tane havucu beşe böldükleri ama bir tane ok için birbirlerine girdikleri… O gün kampta annesi yoksa, ona annelik yapacak birinin mutlaka olduğunu bildikleri.. Tohumları topladıkları, ayırdıkları, tek tek minik elleriyle seraya attıkları; fidelerin büyümelerini gördükleri, sonra fideleri alıp güzel bahar günlerinde tarlada şaşırttıkları; yanından geçerken şeker ıspanaklardan aşırdıkları; ektikleri domates biberlerin çevresinde top oynadıkları, önce ekinleri sonra kendilerini suladıkları; sabah kamp kahvaltılarında büyüttükleri domatesleri, salatalıkları toplayıp yedikleri yerdeyiz.. El aletlerini korkmadan kullandıkları, projelerini hayata geçirdikleri, teşvik edildikleri, çocuk forumlarında kabul gördükleri; çadır kurmak, çamurda yüzmek nedir, bildikleri yerdeyiz. Kuşlara yuva olsun diye yaptıkları eve bir eşek arısı kolonisinin yerleştiğini gördükleri ve kampın en işlek yerinde onlarla beraber yaşamayı öğrendikleri; kuru kompostumuzu kendilerine sıcak ev yapıp yine kompost atıklardan beslenen farelerimizin burdaki düzenin bir parçası olduklarını kabul ettikleri yerdeyiz. Özetle, çocukluklarımızın belki de en güzel anılarını biriktirdikleri yerdeyiz…2 Yıl Sonra Neredeyiz?

Permakamp Nerede?

İstanbul, Beykoz‘a bağlı Öğümce Köyü’nde, Cam Ocağı Vakfı’nın hemen yanında, Köyiçi Caddesi üzerinde yer almakta. Çiftliğe 137 No’lu Cumhuriyet Köyü / Riva – Beykoz / Kavacık hattıyla ulaşmak mümkün. Ancak, hattın oldukça seyrek hareket ettiğini bilmenizde fayda var. Sefer saatleri ve duraklar için İETT İstanbul web sitesini inceleyebilirsiniz.

Permakamp, Beykoz, İstanbul

Eğer kendi aracınızla ulaşım sağlamak istiyorsanız, Beykoz’dan gireceğiniz Riva-Beykoz Yolu ya da Sırmakeş ve Riva Caddesi üzerinden Alibahadır’a ulaşıp TFF Meral Celal Aras Spor Lisesi‘nin bulunduğu yol ağızından sağa, Paşamandıra istikametini tercih edebilirsiniz. Riva dolmuşları da yine bu güzergah üzerinden hareket etmekteler. Dolmuştan TFF Meral Celal Aras Spor Lisesi’nde inerek otostopla da permakampa ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde Cam Ocağı Vakfı’nı ve sonrasında bir at çiftliğini göreceksiniz. Vakıf binasını geçer geçmez çiftliğe varmadan hemen arada kalan patikadan at sesleri ve köpekler eşliğinde permakamp alanına ulaşabilirsiniz.

Beykoz’dan taksiyle ulaşmak isterseniz ortalama 60 TL (2017) gibi bir ücrete ulaşım sağlayabilirsiniz.

Permakamp, Beykoz, İstanbul

Permakamp’ta Neler Var?

Topluluk, çocuk, tarım, yapı, su, toprak, üretim, takas ve eğitim ana başlıkları altında bir çok çalışmanın sürdüğü ve planlandığı permakampta faaliyet alanı (M0) etrafında sebze ve şifalı ot bahçesi, gıdalardan elde edilen organik atıkların değerlendirildiği kompost ve çocuk oyun alanı (M1) yer almakta. Merkezin etrafında üretilen sebzeler ve tahıllarla birlikte (M2) gölet ve hemen sağ tarafında, girişin çaprazın kamp alanı bulunuyor. Bahçe alanı içerisinden ilerleyerek faaliyet alanının diğer çaprazında kompost tuvalet ve duşların olduğu alana ulaşılıyor. gönüllülük ve çadırda konaklama için önceden haber vermeniz gerekiyor.

Permakamp’ta Gönüllülük

Bahçe bölümünün 5 dönümlük bir kısmına buğday ekimi yapılmış, geri kalan kısımlarında da farklı ürünler yetiştirilmekte. Sera alanı faaliyet merkezinin hemen yanında. Bir çok çalışma kurucular sayesinde tamamlansa da var olan sürecin iyileştirilmesi de ayrıca vakit almakta. Bu nedenle yeni fikirler için ekstra fikir ve kas gücüne ihtiyaç duyuluyor. Permakamp’ta 2 tür Gönüllü Profili oluşturulmuş.

Süreli Çalışan Gönüllü

Gönüllü günlük olarak 5 saat gibi bir çalışma karşılığı Permakamp içinde yer, içer, günü geçirir ve çadırında konaklar.

Emek Takas Eden Gönüllü

Gönüllü Muhtar tarafından yapılacak işler karşılığında EKO (permakamp emek takas birimi) kazanır. EKO’ları daha sonra permakamp aktivitelerinde ya da kilerden ürün ediniminde kullanır.

Permakamp, Beykoz, İstanbul

Permakamp Etkinlikleri

Permakamp alanında gerçekleştiren etkinlikleri (atölye ve eğitimler vb.) websitesi, takvim ve facebook üzerinden takip edebilir ve katılımda bulunabilirsiniz.

Tüm bu bilgilerin ardından kendi ziyaretime değineyim.

Permakamp, Beykoz, İstanbul

20-21 Mayıs tarihinde düzenlenen Iraz Candaş’la Permakültüre Giriş Kursu sayesinde hem Permakültüre Giriş Eğitimi‘ne katılmış hem de permakamp ziyaretini nihayet gerçekleştirmiş oldum. Cumartesi günü 137 No’lu aracın hareket saatiyle ilgili yaşadığım problem nedeniyle önce Riva’ya gitmek durumunda kaldım. Buradan beni alan ve permakamp’ın kurucularından olan Zafer ile birlikte alana ulaştım. Zafer ile daha öncesinde Gıda Toplulukları Çalıştayı’nda karşılaşmış, permakamp’ı kendisinden dinlemiştim.

Permakamp, Beykoz, İstanbul

Alana vardıktan sonra doğruca oturumun gerçekleştiği alana geçtim. İlk gün yeşiller arasında gerçekleşen eğitim, ikinci gün yağan yağmur nedeniyle bir süre dome içerisinde devam etti. Yağmurun yerini güneşli havaya bırakmasıyla birlikte kamp alanına doğru hareket edip günü burada sonlandırdık.

Alanda yemek sonrasında faaliyet merkezinde kullandığınız mutfak gereçlerini kendiniz yıkıyor, gri suyu değerlendiriyor, tuvalet kompostta saman ile kompostlaştırma sürecini sağlıyorsunuz. Kamp duşu da tuvaletin olduğu bölgede yer alıyor. İçme suyu alan dışından temin ediliyor ve faaliyet alanının giriş kısmında yer alıyor.

Permakamp’a Dair Son Yorumlar

İstanbul sınırları içerisinde, Anadolu yakasında yer alan permakampa Üsküdar, Kadıköy ve Kavacık üzerinden ortalama 1 saatlık sürede ulaşabilirsiniz. Hafta sonu kafa dinlemek, çocuğunuzla birlikte doğa içerisinde eğlenip ve doğaya dair pratikleri deneyimlemek ve kamp kurmak için şahane bir tercih olacaktır. Elbette ziyaret öncesinde haberleşmeyi ihmal etmeyin.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!