İstanbul

Prens Adaları: Burgazada (Antigoni)

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 610

Antigoni‘nin yanı sıra Pyrgos, Panormun, Castrum, Panarmos, Pirges, Erenbintusi Burgazlu gibi isimlerle de anılan Burgazada günümüzde Sait Faik Abasıyanık ile de özdeşlemiştir. Türk Edebiyatı’ndaki en önemli temsilcilerinden Sait Faik Abasıyanık’ın oturduğu ev günümüzde müze olarak hizmete vermektedir.

Ada Kaşık Adası ve Heybeliada’ya yakın konumdadır. Panormos ismi ise adanın doğal ve korunaklı yapısından gelir. Eski bir Rum balıkçı köyü olan Burgazada’nın bu özelliği nedeniyle Emin Liman anlamına gelen Panormos ile ifade edilmiştir. Pyrgos adının ise Bayrak Tepe’de Büyük İskender’in ölümünün ardından Antigonos Hanedanına mensup I. Demetrios Poliorketes’in babasının onuruna yaptıdığı bir kale (bazı kaynaklarda kule) dolayısıyla kullanıldığı belirtilmektedir.

Hristos manastırı, Avusturya Saint Georges Hastanesi, Ayios Loanis ayazması adada bilinen tarihi yapılardan bazılarıdır. Tarihsel süreçte Patrik Metedios’in sürgün yaşamı büyük önem taşır.

1950’lerde Musevi zenginlerin adaya rağbet etmesiyle birlikte eski köşkler restore edilmiş, yeni villalar inşa edilmiştir. Köşklerin çoğu Gezinti Caddesi üzerinde yer alır. Adanın tek tepesi Bayrak Tepe (veya İsa Tepesi / Hristos Tepesi)’dir. Denize girmek için adanın arkasında yer alan ve Kalpazankaya olarak bilinen kayalık bölge tercih edilmektedir.

Hıristos Manastırı kalıntıları arasında şimdilerde Hagios Ioannes (Aya Yani ya da Vaftizci Yahya) ve Hagios Georgios‘a (Aya Yorgi) adanmış iki kilise (Yoannes Prodromos Kilisesi ve Hagios Georgios Karyptis Rum Ortodoks Manastırı) ve bir de Ohel Yaakov Sinagogu (Burgazada Sinagogu) bulunuyor.

Sait Faik Müzesi

Spanudis Köşkü olarak da bilinir. Sait Faik Abasıyanık’ın 1939-1954 yılları arasında yaşadığı köşk günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Yoannes (İoannes) Prodromos Kilisesi

Metodyos’un 842 yılında kilisesinin yerine 1896’da inşa edilmiştir. Metodyos ikonaklazma akımına karşı çıktığı için imparator tarafından Burgazada’ya sürülmüştür. 7 yıl kadar bir yer altı zindanında tutulmuştur. İmparator’un ölümüyle birlikte serbest bırakılmıştır. İmpatorun yerine geçen ikona taraftarı karısı Teodora Metodyos’a patriklik ünvanı vermiş ve tutulduğu zindanın üzerine büyük bir kilise yaptırmıştır. Günümüzdeki Yoannes Prodromos Kilisesi, Metodyos için yaptırılmış bu kilisenin yerine inşa edilmiştir.

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Karyptis Rum Ortodoks Manastırı

Adına ilk kez 17. yüzyılın ikinci yarısına ait kaynaklarda rastlanan manastırın Bizans döneminde kurulduğuna inanılmaktadır. Bugünkü kilise Simeon Sinyosoğlu’nun bağışlarıyla 1897 yılında ortaçağ Bizans mimarisinin Yunan-haç (Greek-cross) planına göre inşa edilmiştir.

Kalpazankaya

Adanın arkasında yer alan kayalık bölge Kalpazankaya olaran adlandırılmaktadır. Her yıl ada halkı 21 Mayıs’ta Sait Faik Abasıyanık’ı anmak için burada toplanmaktadır.

Yürüyüş & Bisiklet Rotası

Rotanın toplam uzunluğu 5.7 km. Yoğunlukla iç kesimlerden ilerleyen rota merkez yerleşim içerisinden tepelere bağlanmakta.

Önerilen Yazı

Kaynakça nedir?
  1. Prens Adaları, Adalar Turizm
  2. Adalar Mimari Miras Veri Tabanı, Adalar Müzesi
  3. Studios Manastırı Hagios İoannes Prodromos(Vaftizci Yahya)Kilisesi-İmrahor Sarayı-İmrahor Camii-İmrahor İlyas Bey Camii
  4. Adalar (İstanbul Adaları, Prens Adaları), Özhan Öztürk
  5. İstanbul’un Semtleri, Burgazada
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

E-paths (Avrupa Yürüyüş Rotası)

Avrupa'nın Uzun Yürüyüş Rotaları (E-paths)

Avrupa’nın ilk uzun mesafe yürüyüş rotası Ulusal Mavi Yol (National Blue Trail, kendi dillerinde Országos Kéktúra, Kéktúra (kısaca...

Önerilen Yazılar