Aktüel

Yurt Dışı Alışverişlerde Bilinmesi Gerekenler

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1913

Yurt dışından alışveriş yapmak özellikle belirli bir konuda detaylı bir değerlendirme süreci içerisindeyseniz olmazsa olmazlardan biri haline geliyor. Bunun nedeni Türkiye’de fiyatların görece yüksek olması, ürünlerin bulunamaması, var olan ürünlerin çabuk tükenmesi ya da yurt dışında bir satış kanalındaki indirimlerin oranı olabiliyor. Bu aşamada elbette bir çok soru da beraberinde ortaya çıkıyor. Alınan ürünün iade/değişim politikalarından, kargo ücretlendirmesine, teslimatın ulaşacağı tarihten, kargo kalitesine, vergilendirmeden, ürünün orijinal olup olmama ihtimaline kadar bir çok başlık ayrı ayrı değerlendirildikten sonra son karar artık alışverişi gerçekleştirmek ya da vaz geçmek olarak son haline kavuşuyor.

Özellikle kamp malzemeleri ile ilgili alışveriş sitelerindeki indirimleri yakından takip eden biri olarak mümkün olduğu kadar alışverişlerimi yurt dışı kaynaklı satış kanalları üzerinden gerçekleştiriyorum. Şimdiye kadar ufak tefek sorunlar dışında özellikle üzerinde durulacak bir aksilik ne mutlu ki yaşamadım. Özellikle kıyafet, ayakkabı gibi kalıp ve model farklılığı yaşanabilecek durumlarda web sitelerinde yer alan ebat/ölçü bilgilerine dikkat edildiği sürece bu tür konularda da aksilikler yaşamak çok söz konusu olmamakta.

Peki, İthalat Prosedürü ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz?

Gümrükleme İşlemleri / Oğuz Gümrük

Yurt Dışı Alışverişlerde İthalat (Gümrük) Prosedürü

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara uygun olarak yurtdışından ülkemize gönderilen her ürün gümrükten geçmek durumundadır. Bu konuya ek olarak, seyahatler esnasında yanınızda taşıdığınız ürünler ile ilgili ayrıca durumlar söz konusu olabilir (büyüklük, özellik, adet vb.) Sipariş edilen ürün ile ilgili gümrük vergileri ve işlemleri ürünün türüne, miktarına, fiyatına ve siparişin verildiği ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bu yazı içerisinde posta yoluyla gönderimi yapılan ve ticari niteliği olmayan gönderilerin gümrük işlemlerine ve vergilerine değineceğim elbette.

Konuyu biraz daha detaylandırmak gerekirse, eğer gönderi;

  1. Kişisel kullanım kapsamında, şahsi veya kişinin ailesinin kullanımına mahsus ise,
  2. Gönderi paket içeriği aynı üründen en fazla iki adet içeriyor ise,
  3. Gönderinin toplam değeri 1.500 eurodan fazla değil ise,
  4. Gönderinin toplam ağırlığı 30kg’yi geçmiyor ise,

kişisel olarak değerlendirilebilir. Bu durumda da değerlendirme ürün bedeline göre yapılmaktadır. Eğer gönderinin toplam bedeli 75 Euro 30 Euro‘dan (Resmi Gazete’de yayınlanan ve 15 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren kararla birlikte 75 Euro olan vergilendirme sınırı 30 Euro’ya çekildi.) az ise gönderi gümrük vergilerinden muaf tutulacak ve gümrüksüz olarak adresinize kadar teslim edilecektir. Burada ekleme yapmak gereken bir nokta var ki, bazı durumlarsa sorun teşkil edebilmekte. Bazı posta/kargo şirketleri ürünün kargo ücretlendirmesini de tutar olarak gösterebilmektedir. Böyle bir durumda, aldığınız ürünün fiyatı belirlenen limitin altında olsa dahi kargo ücreti ile limit üzerinde bir rakama ulaşıyor ise gümrük vergisine tabi tutulabilmektedir. Bu nedenle alışverişlerinizde ayrıca bu konuda dikkatli olmanızda, ürünün ödeme işlemi sonunda size iletilen bilgilendirme e-postalarında bu ücretlendirmelerin ayrı ayrı belirtildiğine dikkat edip, gerekiyor ise düzeltme talep etmenizde fayda olacaktır. Diğer durumda, örneğin 16 Euro değerinde bir ürünü satın alıp 15 Euro kargo öderseniz, ürünü edinmek için ödediğiniz tutar 30 Euro üzerinde olmadığı için hiçbir gümrük vergisi ödemeden ürünü temin edebilirsiniz. Ancak, burada unutmamanız gerekiyor ki kargo ücreti fatura üzerinde ayrıca belirtilmelidir. Eğer gönderim ücreti kargo dahil olarak belirtilmişse, yani örnek üzerinden ilerlemek gerekirse, ürün bedeli 31 (16+15) olarak belirtilmişse gümrük işlemi uygulanacaktır.

Yukarıdaki bilgilendirmeye ek olarak, ürününüzün gümrük vergilerinden muaf olması demek hiçbir şekilde gümrüğe tabi olmayacağı anlamına gelmemeli. Gümrük memurlarının gelen paketin içeriğini ve gönderinin gerçek kıymetini kontrol etmek istemesi durumunda da ayrıca bir denetim söz konusu olabilmektedir. Bu durumda bulunduğunuz ildeki PTT müdürlüğüne giderek 3 TL civarında bir ödeme yaparak ürünü alabilirsiniz. Bazı illerde ayrıca kapıda ödeme imkanını da sunulmakta.

Peki, hepsi bu kadar mı?

Elbette, hayır. Sıklıkla alışveriş yapıyorsanız ya da farklı farklı satış kanalları üzerinden farklı siparişler verdiyseniz dikkat etmeniz gereken ayrıca bir konu daha var. Son 2 ay içerisinde teslim alacağınız ilk veya yıl içerisinde alacağınız toplamda beşinci ürün ticari ürün olarak değerlendirilmez. Bu şartlar dışında bir durum söz konusu ise artık gönderi ticari olarak değerlendirilecektir. Kısacası, gönderinin ticari ürün olarak değerlendirilmemesi için 2 ayda en fazla 1, yıl içerisinde de en fazla 5 sipariş vermelisiniz.

Gümrükleme İşlemleri / Oğuz Gümrük

Sabit Gümrük Vergisine Tabi Ürünler Nedir?

Fiyatı 75 Euro ile 1.500 Euro arasında olan ürünler için tek ve sabit oranda gümrük vergisi ödenmektedir. Bu vergi oranı gönderimin yapıldığı Avrupa Birliği‘ne üye ülkeler için %18, diğer ülkeler için %20‘dir. Bu vergilendirme oranına kargo ücreti dahil değildir. Örneğin Amerika’dan aldığınız 1.400 Euro’luk bir ürün için 200 Euro kargo ücreti ödendiğini varsayalım. Bu durumda %20’lik vergiyi sadece 1.400 Euro için ödersiniz.

Bu bilgilere ek olarak, ithalatı yasak ya da izne tabi olan ürünler için farklı prosedürler söz konusudur.

Süreç Nasıl İşliyor?

Siparişimizi verdik, beklemedeyiz. Peki gönderiler nasıl işleme alınıyor?

Şöyle ki, yurt dışından gönderilen paketler ülkemize İstanbul’da teslim edilmekte. Paket Avrupa’dan gönderilmişse Avrupa Posta İşleme Merkezi (AVPİM), diğer ülkelerden gönderilmişse Uluslararası Posta İşleme Merkezi (UPİM)‘ne teslim edilir. Eğer, ürünün gümrüksüz olduğu düşünülürse doğrudan adresinize gönderilmek üzere postalanır ve muhtemelen 3-4 günde paketinize kavuşursunuz. Şayet, ürünün gümrük işlemleri varsa veya ürünün gümrüklü olduğu düşünülüyorsa bulunduğunuz ildeki Gümrük Müdürlüğü‘ne sevk edilir. Ürün teslimat adresinde belirtilen il sınırları içerisindeki ilgili PTT’nin kargo bölümünde bekletilir ve gümrük muayene memuru tarafından incelenir. Eğer, gümrük muayene müdürü gönderinin gümrüksüz olduğunu düşünürse ürünleri dağıtıcıya teslim ederek ilgili adrese ulaştırılmasını sağlar. Diğer durumda, gönderinin gümrüklü olduğuna karar verdiyse paketlerin alıcılarına yazı göndererek ürünlerin gümrükte beklediğini ve gerekli işlemlerin yapması bildirilir. Kargo işlemleri ile ilgili sürecin uzaması ve bildirim almamanız durumunda özellikle kargo takip kodu üzerinden gönderinin anlık durumunu incelemenizi öneririm. Aksi durumda gönderinin durumu ile ilgili sorun yaşamanız söz konusu olabilir.

Gümrük İşlemleri ve Yapılması Gerekenler

Yurt dışından gelen her gönderinin gümrükten geçtiğini ve bir değerlendirme sürecinin söz konusu olduğundan bahsettik. Bu değerlendirme sonucunda gönderinin ücreti ya da gümrük memurunun kişisel kararına bağlı olarak paketin gümrükte takılabileceğini ihtimalini de ekledik. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Örneğin kargo bilgilerini incelemenizde fayda olacaktır. Bazı durumlarda sipariş kargolanacağı zaman paketin ağırlık, hacim, boyut gibi detayları da paylaşılabilmekte. Böyle bir bilgiye ulaşabiliyorsanız kabaca fiyatı 20 Euro olan büyükçe bir kolinin gümrükte takılması muhtemel olabilir. Çünkü böyle bir durumda gümrük memuru bu fiyata inanmayıp paket içeriğini incelemek ve paket içerisindeki ürünü görmek isteyebilir. Bu durumda paket sizin gözetiminizde açılacağı için gümrüğe gitmeniz gerekecektir. Beraberinizde ürün için ödediğiniz tutarı belgeleyen banka dekontu, alışveriş sonunda size iletilen elektronik fatura, ilgili alışverişe dair kredi kartı ekstresi veya paypal ile yaptığınız ödemenin ekran görüntüsünün çıktısını beraberinizde götürmeniz faydalı olacaktır. Fiyat dolayısı ile ürün gümrükte takılmışsa gümrük muayene memuru tarafından gümrük vergisi hesaplanır ve bu tutarı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra da ürününüzü alabilirsiniz.

Özel Kargo Şirketleri

Yurt dışından aldığınız ve DHL, UPS, Fedex, TNT gibi özel kargo şirketleriyle gönderimi yapılan paketlerin çoğunlukla gümrüğe takıldığını bilmelisiniz. Böyle bir durumda ürünleri almanızın maliyeti de yüksek olabilmektedir. Bunun nedeni, şirketin yaklaşımına bağlı olarak ürünlerin ticari ürün olarak değerlendirmesi sonucu buna göre işleme alındıklarıdır. Sonrasında, bu ürünleri alabilmeniz için gümrük komisyoncusu, yüksek gümrük vergileri ve ardiye ücreti talep etmektedirler. Gümrükte bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız ürünlerinizi bu firmalar aracılığıyla getirtmemenizi tavsiye ederim. Kimi zaman 75 Euro ve altında fiyata sahip ürünler için bu durum söz konusu olmasa da yine de genel bir durumdan bahsetmek ne yazık ki oldukça güç. Bu nedenle işinizi şansa ve bu firmaların prosedürlerine bırakmamakta fayda olacaktır. Buna ek olarak, fiyatı 75 Euro ve 1.500 Euro arasındaki paketlerde ilk 3 gün için ardiye ücreti alınamayacağını, diğer yandan 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun 127. Madde‘sinde yapılan değişiklik gereğince hızlı kargo şirketlerinin müşavirlik hizmetleri, ordino, terminal, vb. isimler altında ücret talep etmesinin de mümkün olmayacağını da bilmelisiniz. Eğer, vergilendirme tutarının çok üzerinde bir rakam ödemeniz isteniyorsa yukarıdaki bilgileri kendileri ile paylaşmanızda fayda olacaktır.

Şahıslar Adına Gelen Gönderilerin Çekim İşlemleri

Şahıs adına gelen, 30 kg ve 1500 Euro değeri geçmeyen, kişisel kullanıma mahsus (yasaklı olmayan) gönderilerin gümrük işlemleri Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile özel şirket tarafından yapılabilmektedir. Bu kapsamda işlemleri yapılan gönderiler için masraf olarak Devlete ödenen vergi, resim ve harçlar tahsil edilmektedir. Terminal Hizmet Bedeli ve Ardiye ücreti oluşmamaktadır.

Kaynakça nedir?
  1. Posta Yoluyla Gelen Eşya
  2. Gümrükler Genel Müdürlüğü, Genelge
  3. Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri
  4. Gümrükler Genel Müdürlüğü, İthalat
  5. Gümrükler Genel Müdürlüğü, İthalat Prosedürü
  6. Gümrük Forum,İnternetten Alınıp Posta Yoluyla Getirilen Eşya Hakkında
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Trekking Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünya genelinde sahip olduğu yükseliş trendine karşın ülkemizde gündeme bağlı olarak değişiklik gösteren doğa yürüyüşü (trekking)...

Önerilen Yazılar