Çadır

Çadır Türleri, Doğru Çadır Seçimi ve Çadır Kurulumu

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 2982

Şehir hayatından uzaklaşmanın, trafik, gürültü, nedensiz bir “yetişmeye çalışma” hali derken her geçen an biraz daha uzaklaşıyoruz doğadan. Sokaklar, caddeler, mekanlar ile birlikte gün içerisinde gördüğümüz yeşil alanlar ile birlikte yeşile karşı farkındalığımız da gittikçe azalıyor. Günlerimiz toplu taşıma araçlarında, birden fazla durak noktası arasında geçip gidiyor. Tüm bunları haftanın belirli günleri içerisinde bıraktığımızda geriye kalan bir kaç günün aslında ne kadar dolu dolu geçirebileceğinin de farkında olamıyoruz. Doğada var olmanın en güzel yanlarından biri zamanın çok daha yavaş geçiyor oluşu ve buna ek olarak toprağın bedenimize ilişmiş tüm stresi karşılıksız alıp soğurması. Haliyle elimizde dolu dolu geçirebileceğimiz ve belki de haftanın sahip olamadığımız diğer günlerine kıyasla çok daha fazla birikimi taşıyabilecek kocaman zaman dilimleri olmuş oluyor. Bir karar verdiğinizi, yaşamınızda doğaya daha yakın olmak istediğinizi düşünerek (bu yazıyı okuyorsanız en azından bu varsayıma yakın bir neden olduğunu tahmin etmek güç değil) ediyorum. Hayatta kalmak için gerekli olan toprak, su, hava ve besini de bir şekilde çözdüğümüze göre ısınma ve barınmaya dair paylaşımlara devam edebiliriz.

Kamp Kurmak, Çadır Atmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazıda çadıra ve temel olarak dikkat edilmesi gereken noktalara dair bilgiler paylaşmaya çalıştım. Bu yazıda ise çadır türleri, çadır kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi noktalara değineceğim. Umut ediyorum ki bu yazıların neticesinde uzun süre yanınızdan ayırmayacağınız şahane bir çadırı kolaylıkla satın alabilecek, hızlıca uygun bir kamp noktası seçebilecek ve pratik bir şekilde çadırınızı kurabileceksiniz.

Çadır Türleri Nelerdir?

Çadırlar üretiminde kullanılan malzemenin cinsine, kullanacakları sezonlara ve şekillerine göre farklılık gösterebilmektedirler. Aşağıda üretildikleri malzeme, şekil ve sezon kırılımlarına göre en çok karşılaşılan çadırlara dair kısa listelemeler yapacağım. Daha detaylı bir liste için wikipedia @tent sayfasını inceleyebilirsiniz. Ayrıca, diğer yazılar ve öneriler içerisinde çoğunlukla değineceğim çadırlar bir outdoor mağazaya gidip kolaylıkla temin edebileceğiniz çadırlar ile ilgili olacaktır. Çünkü, kullanılan malzeme ve çadırın şekli ne olursa olsun çadır seçimindeki en önemli nokta çadırın su geçirmemesi, yapısının sağlam olması ve en azından fermuarlı bir girişe sahip olmasıdır. Bunun dışında kalan konu tamamen çadırı nasıl kullandığınız ile ilişkili olarak değişkenlik gösterecektir. Genel olarak bir çadırın standart kullanım süresi 100 kurum ve söküm olduğunu düşünürsek kullanmadığınız ya da ihtiyacınız olan özelliklere sahip olmayan bir çadır bir kamptan alacağınız keyfin önüne geçebilir, sizi uzun vadede tekrar tekrar masrafa sokabilir.

Yapıldığı Malzeme Cinslerine Göre Çadırlar

Kıl Çadırlar

Anadolu ve Orta Asya’da yörük çadırı, topakev, türkmen çadırı, aleyçik, kara çadır gibi isimlerle anılan, keçi kıllarından imal edilen çullar ve keçe gibi malzemelerle üretilen, çoğunlukla göçebe insanların barınmak amacı ile kullandıkları çadırlardır. Günümüzde bu çadırları hala göçebe olan topluluklarda görebiliriz.

Ersele Köyü

Bez Çadırlar

Çeşitli özellikteki kumaşlar üretilen, oldukça yaygın kullanımı olan çadırlardır. Uzun süreli barınma ihtiyacından ziyade belirli, kısa ihtiyaçlar için tercih edilmektedirler.

Plastik Çadırlar

Plastik ve türevi malzemelerden üretilmektedirler ve çok çeşitli türevleri bulunmaktadır.

Şekillerine Göre Çadırlar

 • Tünel Çadırlar, rüzgar yönüne dikkat edilerek kurulduğunda rüzgara oldukça dayanıklı olan, üçgen çadırlara göre daha geniş alana sahip çadırlardır. Şekil olarak tünel şeklinde olan bu çadırların her iki ucunda U şeklinde iki pol vardır. İç hacimlerinin genişliği pollerin şekillerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, üç pole sahip tünel çadırlar da mevcuttur ve bu çadırlar rüzgara karşı daha dayanıklı oldukları için kış kullanımına daha uygundurlar. Özellikle zorlu koşullarda barınma ihtiyacı için profesyonel dağcılar tarafından tercih edilen bir çadır türüdür.
 • Kubbe (Dome) Çadırlar, rüzgara dayanıklılıkları, kar biriktirmeme özellikleri ve kurulum kolaylıkları sebepleriyle tercih edilen bu çadırların iç alanları oldukça geniştir. Basit modellerinde çadırın tepesinde kesişen iki esnek pol bulunur. Giriş/çıkış kolaylığı sağlayan geniş girişleri, rüzgar altında esneyen ancak kırılmayan polleri ile oldukça popüler çadırlardandır. Geodesic dome olarak ifade edilen bir diğer tip kubbe çadırlarda ikiden fazla sayıda pol kullanılmaktadır. Pollerin tek bir nokta yerine birden fazla noktada kesişmektedir. Dome çadırlar yapı özellikleri nedeniyle rüzgara en dayanıklı çadırlardandır.
 • Üçgen Çadırlar, adından da anlaşıldığı gibi üçgen profile sahiptirler ve diğer çadır şekillerine göre rüzgara daha az direnç göstermektedirler. Kurulumları diğerlerine göre daha zordur. A tipi çubuklara sahip ve kış faaliyetlerinde de kullanılabilecek özelliklerde olanları da mevcuttur.

Sezon Özelliklerine Göre Çadırlar

 • Üç Sezon Çadırlar, 3 mevsim çadır olarak da ifade edilirler ve en popüler çadırlardır. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında tercih edebileceğiniz, hafif yağmura ve orta kuvvette rüzgara dayanabilen bu çadırlar tek ve çift (iç+dış) tenteli özelliklerde tercih edilebilirler. Çift tenteli (katmanlı) çadırlar sıcaklığın yüksek olduğu durumlarda dış tentesi çıkarılarak kullanılabilir. Böylece hem serin bir gece geçirebilir hem de gök yüzünü doyasıya izleyebilirsiniz
 • İleri Düzey Üç Sezon Çadırlar, 4 mevsim çadır olarak da bilinirler. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları 3 mevsim çadırlardan çok daha yüksektir ve sert hava koşullarında kullanılabilirler.
 • Dört Sezon Çadırlar, özellikle dağcılık faaliyetlerinde tercih edilen, ülkemizde 5 mevsim çadır olarak da bilinen bu çadırlar her mevsimde ve her koşulda rahatlıkla kullanılabilirler. En sert rüzgarlara karşı oldukça dirençli, kar yüküne dayanabilecek ve sağanak yağmurlarda su geçirmeden güvenle kullanılabilen 4 sezon çadırlar dayanıklı poller, kalın kumaş ve kar koruma alanları nedeniyle diğer çadırlara göre daha ağır olabilmektedirler. Üzerlerinde birikebilecek karları minimumda tutabilmek amacı ile genelde kubbe şeklinde tasarlanmışlardır.

Hangi malzemeden üretilmişse üretilsin ve şekli nasıl olursa olsun çadırın kurulumu ve rüzgara karşı göstereceği direnç için en önemli konu kazıkların çakılacağı toprağın yapısıdır. Kazığın çakılacağı toprak ne kadar sert olursa kazık o derece sıkı yerleşecektir. Nemli ve gevşek toprak kazığı tutamayacağı için her durumda çadır ile ilgili problemler yaşamanıza neden olacaktır. Ancak, unutmamak gereken bir diğer konu da çadır kazıklarının hafif olmaları amacıyla alüminyum ve alaşımlarından yapıldıkları için çok sağlam malzemeler olmadıklarıdır. Bu nedenle kayalık zeminler gibi fazlaca sert alanlarda çabucak eğrilip, kırılabilirler. Böyle durumlarda çadır kazıklarını toprağa çakmak yerine, çadır uçlarını ağır kayalara bağlayarak sabitlemeyi tercih edebilirsiniz.

Ne Tür Bir Çadır Tercih Etmeliyim?

Çadır seçiminde çadırın özelliklerinden önce kişisel alışkanlıklarınızı doğru analiz etmelisiniz. Dar/kapalı alan korkunuz (klostrofobi) olup olmamasından, nefes darlığına, fazla sıcak veya soğuğa karşı hassasiyetinizden bedensel rahatsızlıklara kadar bu aşamada değerlendirmeniz gereken pek çok konu bulunmakta. Değerlendirmenizin ardından bir diğer konu size ve gerçekleştireceğiniz etkinliğin yer ve zamanına göre ihityaç duyacağınız alan, ağırlık ve fiyat üçlüsü arasında doğru dengeyi bulmak kalıyor.

Bir çok özellikte ve ihtiyaca uygun çeşit barındıran Ferrino, Husky, The North Face, Vango gibi kaliteli markalar arasından tercihte bulunabileceğiniz gibi herhangi bir outdoor mağazasına gidip ihtiyaçlarınızı belirtmeniz durumunda kısa dönemli kullanımlar için de ucuz ve pratik seçimler yapabilirsiniz. Alan belirtirken yanınızda taşıyacağınız eşyaları da çadır içerisinde bulundurmak isteyebileceğinizi düşünerek +1 kişi olarak sayım yapabilirsiniz. Genel olarak çadırların teknik detaylarında oturma ve yatma pozisyonlarına göre çadırların alanları belirtilmektedir. Tercihinizi bu bilgilere göre yapmanız daha konforlu bir konaklama sağlayacaktır. Bu bilgilerin yanında çadırınız ile birlikte portatif taşıma çantası, ufak yırtılmalar için yamalar ve tamir kiti, sağlam çadır kazıkları, antre ve çadır için muhafaza ceplerinin olması da ayrıca değerlendirmeniz gereken özelliklerdendir.

Çadır Yeri Seçimi

 1. Ulaşım yoluna kısa zamanda ulaşılabilecek bir mesafede, ancak kalabalık ve gürültülü yerleşim alanlarına uzak bir noktada olmalıdır.
 2. Uçurum ve kayalık yükseltilere yakın olmamalıdır.
 3. Yarık, açık kuyu gibi alanlardan mümkün olduğu kadar uzak bir nokta seçilmelidir.
 4. Kirli su birikintisi, bataklık, kuru dere yatağı, çukurluk alanlardan uzak durulmalıdır.
 5. Trafo, yüksek gerilim hattı, askeri atış alanı gibi tehlikeli yerlerden, bulunulan alana göre yükselte olan noktalardan uzak durulmalıdır.
 6. Su temini kolay olmalıdır. Ancak, gece yabani hayvanların su içmek için tercih ettiği yollara yakın olmamalıdır.
 7. Çok gölge, rutubetli veya çok güneş ışığı alacak bir nokta seçilmemelidir.
 8. Sert rüzgar ve fırtınaya karşı korunaklı olmalıdır.
 9. Yırtıcı hayvan ayak izlerine dikkat edilmeli, yoğun izlerin olduğu alanlardan uzak durulmalıdır.
 10. Acil durumlarda en yakın tedavi merkezine ulaşımın kolay olduğu bir noktada olmalıdır. Acil durumlarda genellikle yardımın helikopter ile sağlandığını, jandarmadan yardım istendiğinde jandarmanın bir siren sesi yayacağını ve bu sesi duyup duymadığınızı soracağını bilmelisiniz.
 11. İhtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte alış veriş yapabileceğiniz noktalara yakın olmalıdır.
 12. Mümkünse daha öncesinde kamp kurulmuş bir nokta tercih edilmelidir.

Arazinin Uygunluğu

Çadırın kurulduğu arazi çadırın performansını, güvenliğinizi ve uyku kalitenizi etkileyen ön önemli unsurlardan biridir. Kayalık bir alanda polleri düzgün yerleştirme imkanınız yoksa çadırı gergin bir şekilde kurabilmeniz pek mümkün olmayabilir. Çadırı kurabilmek ve dış tenteyi gergin bir şekilde yerleştirebilmek için bu kazıkların doğru mesafelerde konumlandırılması gerekmektedir. Bazı durumlarda yerin eğimi, yerin genişliği ve benzeri nedenlerden dolayı çadırı rüzgâra karşı en dirençli olacağı noktaya kurabilmeniz mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda çadırı kazıklarla sabitleyebilmek çok zor olabileceğinden çadırımızın kendi başına ayakta durabilmesi gerekir. Bu nedenle çadırınızın mümkün olduğu kadar kaliteli olduğundan emin olmalı, kazık kullanamadığınız durumlarda civardaki büyük kaya parçaları ve ağaç gövdelerinden destek almalısınız. Karın yoğun olduğu noktalarda çadırın etrafına kardan bir bariyer oluşturabilir, yoğun yağmur durumunda ise çadırınızın etrafına 5-10 cm derinliğinde su kanalları açabilirsiniz.

Çadır İçine Yerleşim Düzeni

 • Yatmadan önce uyku tulumlarının havalanması için önceden yerleştirilmelidirler. Aynı şekilde, uyku tulumları toplanmadan önce bir süre havalandırılmalıdır.
 • Giysiler mümkünse ağız kısmı kilitlenen torbalarda çadırın bir köşesine yerleştirilmelidir. Giysiler çadırın kenarlarında, tenteye temas edecek şekilde tutulurlarsa ıslanacaklardır. Bu nedenle torba içerisinde tutulmalıdırlar.
 • Çadırın kolayca tutuşmasına neden olabilecek mum ve gaz lambası pek tercih edilmemelidir.
 • Çadırı kurma işlemi bittikten sonra önce matlar serilmeli, ardından çantalar boşaltılmalıdır.
 • Kazma, baton gibi aletler yatay ve çok ayak altı olmayan bir noktada tutulmalı, eğer dikey yerleştirilmeleri gerekli ise yıldırım tehlikesi oluşturmayacak bir yükselti meydana getirmemesine dikkat edilmelidir.
 • Ayakkabılar dışarıda bırakılacaksa, bir torba içine konulmalıdır. Eğer içeriye alınacaksa, üzerindeki kar, çamur, su vs.yi temizlendikten sonra içeriye alınmalıdır.
 • Çadır giriş ve çıkışında ayakkabılar çadır dışında çıkarılmalı, çadır sürekli kapalı tutulmalıdır.
 • Çadırın kapı kısmında giriş çıkışı aksatacak herhangi bir şey bulundurulmamalıdır. Böylece herhangi bir tehlike anında çadırın dışına çıkmak daha kolay olacaktır.
 • Mümkün olduğu kadar çadır içerisinde yemek pişirilmemeli, yemek tutulmalıdır. Eğer yiyecekler ve yemek malzemeleri çadır içerisinde tutulmak durumunda ise bir arada, belli bir noktada ve hava almayacak, etrafa koku yaymayacak şekilde tutulmalıdırlar. Aynı şekilde yemek pişirilirken giyilen kıyafetler de ağız kısmı kilitlenen torbalar içerisinde tutulmalıdır.
 • Çadır içerisinde yemek yapılması durumunda ocağın altına alüminyum folyo serilmelidir. Çadır dışında ise etrafı folyo ile kaplanmalıdır.
 • Çadırınızı ilk defa kuracaksanız, kamp öncesinde yukarıdaki yerleşim düzenini evinizde veya uygun olan bir başka açık alanda denemeniz hem size pratiklik kazandıracaktır hem de çadır içerisinde ne kadar hareket alanı kalacağını görmenizi sağlayacaktır.

Çadır Bakımı ve Onarımı

 • Tamir setinizi yanınızdan ayırmayın, eksik bir parçaları ilk fırsatta temin edin.
 • Çadırı kuracağınız noktanın temiz, taşlık ve nemli olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Mümkünse çadır altlığı serilip çadır üzerine kurulmalıdır.
 • Kurulumlarda doğru araçları doğru alanlardan geçirin. Uymayan, zorlanan bir alan var ise tekrar kontrol edin.
 • Çadırı kaldırmadan önce çadırın tamamen kuru olduğundan emin olunmalıdır. Unutmayın, ıslak çadır her zaman daha ağır olacaktır ve kumaşının küflenip çürümemesi çadırın ömrünü azaltacaktır.
 • Çadırda sigara içmeyin. İçilmesi durumunda sigarayı tenteden uzak tutun.
 • Çadırınızın kar altında kaldığı durumlarda kürekle temizleme işlemi yapılırken dikkatli olmalısınız. Küreleme işlemini çok sert yapmanız durumda çadıra zarar verebileceğinizi unutmayın.
 • Çadırınızı keçi, öküz gibi hayvanlardan uzak tutun.
 • Kamptan uzun süre ayrılmak durumundaysanız çadırınızı son bir kez kontrol edin.
 • Çadırınıza zarar verebilecek kesici malzemeleri çadırdan uzak tutun.
 • Çadır uzun süre yoğun güneş ışığı altında bırakılmamalıdır ve bu tür durumda soğuması beklendikten sonra toplanmamalıdır.
 • Çadırın parçaları düzenli olarak kontrol edilmeli, gerektiği zaman kaybetmeden tamir edilmelidir.
 • Çadır toplanırken çubuklar tente üzerindeki kanallardan karşı tarafa iterek çıkarılmalıdır. Aksi durumda çubuklar birbirinden ayrılarak işinizi zorlaştıracaktır.
 • Çubuklar orta noktadan 2 uca doğru katlanmalıdır. Böylelikle çubukların içerisinde kullanılan elastik malzemenin deformasyonunu en aza indirgenmiş olacaktır.
 • Çadırı kaldırmadan önce temiz, nemli bir bezle ya da ıslak mendille temizlemeli, kuruduktan sonra çantasına yerleştirmelisiniz.
 • Çadırı ıslak olarak uzun süre saklamak kumaşın su geçirmez özelliğini, dikiş noktalarını olumsuz bir şekilde etkileyecek, deforme olmasına ve küflenmesine neden olacaktır.
 • Çadırınızı her aktivite öncesinde gözden geçirmelisiniz.
 • Kırık direkleri mutlaka değiştirin.
 • Çadırı kısa bir süre için bile terk etseniz mutlaka iç ve dış kapıları kapayın.
 • Çadırınızı kesinlikle ütülemeyin.
 • Çadırınızı yağmurda fazla germeyin. Çadırın kururken kumaştaki iplerdeki gerilim artacaktır, bu artış iç veya dış tenteye zarar verebilir.
 • Çadırınızı kullanma kılavuzunda belirtilen şekilde kurup, kaldırmalı ve saklamalısınız.
 • Çadırı kaldırırken kazık ve iplerin deforme olmamasına, kaybolmamasına özen gösterilmelidir.
 • Kazıkların sökülmesi işleminde kendinize ve çadıra zarar verecek ani hareketlerden sakınmalısınız.
Kaynakça nedir?
 1. Kamp Çadırı Seçiminde 10 Önemli Nokta
 2. Pürsiklopedi @Çadır
 3. Gezenbilir @Çadır Seçimi
 4. Doğaya Kaçış @Çadır Seçmede Temel Esaslar
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Cycling (Bisiklet)

İğneada, Longoz Ormanları Gezisi

Saat 06.08, T1 Kabataş – Bağcılar tramvayı ile Aksaray‘a, oradan aktarma yaparak M1 ile Esenler Otogarı‘na ulaşıyorum. 164...

Önerilen Yazılar