Yazının devamı var!
Kültür Rotaları (Cultural Routes)

Likya Yolu: Gey – Pydnai Etabı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 457

Faralya (Hisar) – Kabak – Alınca – Gey yürüyüşü ardından şahane bir şekilde dinlenerek 3. güne başlıyoruz. Önceki gece Tahir ve Hatice’nin bize gösterdikleri yerden sularımızı tazeleyip, saat 7:00 gibi Gey’den Bel, Belceğiz, Gavurağılı, enerjimiz ve vaktimiz yeterse Pydnai‘yi hedefleyerek yola çıkıyoruz.

Gece çantamdaki bir kaç kilogramlık ağırlıktan kurtulmuş olmam, şahane duş ve güzel bir uykunun motivasyonu ile tutturduğumuz tempo ile Bel ve Belceğiz’i kısa zamanda geçtik. Yol üzerinde karşılaştığımız çoban ve eşi ile sohbet ettiğimizde, yörede kurt ve domuz için canavar (örneğin, kurt: keçi canavarı) nitelendirmesini kullandıklarını öğreniyoruz. Yine yol üzerinde denk geldikçe içtiğimiz çayların da tadı damakta kalıyor.

Hareket Noktaları

Belceğiz-Gavurağılı

İrtifa: 323 metre
GPS: 36°20’49.4″ N / 29°11’16.4″ E

Pydnai

İrtifa: 6 metre
GPS: 36°19’45.347″ N / 29°13’31.886″ E

Bel’den Likya yolunun dışında, Bel’in güneyinden, tepe üzerinden denize doğru devam eden bir yol daha bulunuyor. Bu yolu takip ettiğinizde yolun sonunda bir koya ulaşıyorsunuz. Alternatif bir güzergah olarak elinizin altında bulunsun, ancak bu yolu tercih etmeniz durumunda denize paralel olarak devam eden patikanın zorlu tırmanış ve inişlerden sonra Gavurağılı düzlüğüne ulaştığını bilmenizde fayda var.

Likya Yolu: Gey – Bel – Belceğiz – Gavurağılı – Pydnai

İşaretlerle ilgili hiçbir sıkıntı söz konusu olmasada yine tabelalardaki mesafe değerlerinin hatalı olduğuna bir kaç defa tanık oluyoruz. Ayrıca, yine yol üzerinde denk geldiğimiz not defteri de ayrıca keyiflenmemizi sağlıyor. Notlarını, dileklerini esirgemeyen herkese sevgiler (:

Şimdiye kadarki etaplar içerisinde özellikle Gavurağılı en zorlandıklarımızdan biri oldu, eğer gece düzgün dinlenememiş olsak etap sonunda ne halde olurduk bilemiyoruz. Etapta karşılaştığımız bir kaç kişi ile keyifli sohbetlerimiz imkanımız oldu.

Likya Yolu: Gey – Bel – Belceğiz – Gavurağılı – Pydnai

Yürüyüş açılı ve taşlık yollarda yavaş ilerlemenizi zorunlu kılıyor. Özellikle öğlen sıcağında bu etabı mümkün olduğu kadar kısa molalar eşliğinde yürümenizi öneririm. Çünkü Gavurağılı inişi oldukça uzun ve su kaynağı yönünden sıkıntılı. Gavurağılı sonrasında Pdynee‘ye inerken orman yolu üzerinde su kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

Likya Yolu: Gey – Bel – Belceğiz – Gavurağılı – Pydnai

Zorlu yürüyüşün ve hedeflediğimiz temponun ardından Özlen Çayı’nı geçip Özlen Restaurant ve Pansiyon‘da çadırlarımızı kurarak günü noktalıyoruz. Hazır fırsatını bulmuşken sahile kadar seralar arasından yürüyerek, gece oldukça sakin ve keyifli olan tuzlu suya, ertesi sabah güne kendimizi buz gibi Özlen Çayı’nın sularına bırakıyoruz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Antalya

Likya Yolu: Pydnai'den Sarıbelen'e

Yürüyüşe başladığımız zamandan bu yana uyandığımız en serin gündü. Likya Yolu: Gey – Bel – Belceğiz – Gavurağılı – Pydnai...

Önerilen Yazılar