Görsel Kaynağı: Build a Wilderness Survival First Aid Kit
Aktüel

İlk Yardım Çantası Nedir? İçinde Neler Bulunmalıdır?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 975

Sıklıkla yürüyüş ve bisiklet rotalarına dair sorular alıyor, mümkün olduğu kadar detaylıca cevaplandırmaya çalışıyorum. Özellikle trekking ve bisiklet rotaları nazarında bu yazıda sıklıkla karşılaştığım bir konuya değinmek istiyorum; ilk yardım çantası nedir ve içerisinde neler bulunmalıdır? Genel gözlemim bu malzemelerin ya idareten derlendiği ya da tamamen liste dışında tutulduğu yönünde. Şahsi görüşüm ise ihtiyaç halinde sağladığı yarar nedeniyle ilk yardım çantasının kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konu olduğu. O halde kısaca ve en temel şekilde ilk yardım çantasının ne ifade ettiğine bakalım.

İlk Yardım Çantası Nedir?

İlk yardım çantasının içeriğini değerlendirirken gerçekleştirilen faaliyete uygun bir düzenleme gerekmekte. Temel ilk yardımın ne olduğu ve temel ilk yardımın neden gerekli olduğuna değindiğim yazımda, Hayat Kurtarma Zinciri başlığı altında bahsi geçen 1. Halka ve 2. Halka’nın gerçekleştirebilmesi amacıyla acil ilk müdahale sürecinde kanı durdurmaya ve yaranın mikrop kapmasını önlemeye yeterli olmalı, hastaya uzman müdahalesine kadar yeterli yardımı sağlayabilmelidir.

  • 1. Halka – Sağlık kuruluşuna haber verilmesi
  • 2. Halka – Olay yerinde Temel Yaşam Desteği yapılması
  • 3. Halka – Ambulans ekiplerince müdahaleler yapılması
  • 4. Halka – Hastane acil servislerinde müdahale yapılmasıdır.

Özetle doğa yürüyüşü yapıyorsanız ayak burkulması daha ağırlıklı bir sorun olabilecekken, bisiklet turu yapıyorsanız düşme sonucu çizik ve kesikler ağırlık gösterebilir. Temelde aşağıdaki içerik bir ilk yardım çantası oluşturmak için yeterlidir.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler

Aşağıdaki malzemelerin üzerinde İlk Yardım ifadesi olan korunaklı bir su geçirmez çanta içerisinde tutulması hem erişimi kolaylaştıracak hem de malzemelerin yıpranmasını/kaybını engelleyecektir.

Aşağıda bahsi geçen malzemeler kişisel deneyimler göz önünde bulundurularak ilgili yönetmelikte yer alan malzemelerüzerinden belirtilmiştir. Etkinliğin türü ve kişisel ihtiyaçlara uygun olarak düzenlenmesi ve malzemeler konusunda bir doktor ve/ya sağlık uzmanından bilgi alınması tavsiye edilir.

Malzemenin Adı Miktar
Bilgi kartı 1 Adet
Büyük sargı bezi (10cm x 3-5cm) 2 Adet
Steril hidrofil gaz bezi (10 x 10cm 50’lik) 1 Kutu
Üçgen sargı bezi 3 Adet
Hidrofil pamuk (70 gr) 1 Adet
Flaster 1 Adet
Çengelli iğne 10 Adet
Makas 1 Adet
Elastik bandaj (6–8cm enli) 1 Adet
Yara bandı 10 Adet
Cımbız 1 Adet
Alüminyum yanık örtüsü 1 Adet

En öncelikli konu listenin başında yer alan bilgi kartı olmalıdır. Bu kartta görünür bir yerde tutulmalıdır ve kan grubunuz, adınız, soyadınız, varsa rahatsızlıklarınız, kullandığınız ilaçların listesi, kaçınılması gereken ilaçlar, bir yakınınızın telefon numarası gibi bilgileri barındırmalıdır.

Diğer malzemeler ise çoğunlukla karşılaşılan durumlar olan kesikler, çizikler, yanıklar, böcek ısırıkları gibi konularda hızlı bir şekilde müdahalede bulunabilmenizi mümkün kılacaktır. Ancak gerçekleştirilen etkinliğe göre ek malzemeler de unutulmadan bu listeye dahil edilmelidir. Yukarıda bahsettiğim gibi, bir ayak burkulması sonucunda destek amacıyla bir dal parçasına ihtiyacınız olabilir. Bu gibi bir durumda bulunduğunuz çevreyi inceleyerek çözüm üretebilirsiniz. Ayrıca taşıdığınız yük miktarına bağlı olarak aşağıdaki malzemeleri de bulundurmanızı tavsiye ederim.

Malzemenin Adı Miktar
Not defteri 1 Adet
Kurşun kalem 1 Adet
İlk yardım el kitabı 1 Adet
El feneri 1 Adet
Düdük 1 Adet

Listede yer alan not defteri ve kalem başka amaçlarla kullanılabileceği için diğer malzeme listelerinizle de ilişkili olacaktır. Özellikle ilk yardım müdahalesinde bulunduğunuz zaman kayıt altına almanız ve ilgili birimlere iletilmeniz gereken konular muhakkak olacaktır. Bu gibi süreçlerde hemen ulaşabileceğiniz bir not defteri ve kalem hayat kurtatıcı olabilir.

Son olarak, özellikle bisiklet turu gibi etkinliklerde mekanik aksam sonucunda ve/ya taşıt kazalarında oluşabilecek müdahaleleler için aşağıdaki malzemeler işinize çok yarayacaktır.

Malzemenin Adı Miktar
Tıbbi eldiven 2 Çift
Açık renk plastik örtü 1 Adet

İlk Yardım Çantası Nerede Bulundurulmalıdır?

İlk yardım çantası motorlu araçlar için bir yönetmelik zarureti. Bisiklet kullanımında bu tür bir zaruret olmamasına karşın görünür bir alanda bu çantanın bulunuyor olması hem kendiniz için -özellikle İstanbul’daki trafik keşmekeşi düşünüldüğünde- hem de yol üzerinde denk gelebileceğiniz bir durumda faydalı olacaktır. Bu nedenle ilk yardım çantasının pratik bir şekilde erişilebilir bir noktada anlaşılabilir bir şekilde konumlandırılması önemli.

İlk Yardım Çantası Nereden Alınır?

Outdoor spor mağazalarında ve eczanelerde farklı boyutlarda ve içeriklerde İlk Yardım Setleri bulmak mümkün. Ayrıca malzemeleri etkinliğinizin gereksinimlerine uygun olarak ayrı ayrı satın alabilir ve su geçirmez bir çanta içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Kaynakça nedir?
  1. İlk yardım, Vikipedi, tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lk_yard%C4%B1m, Son Erişim: 19 Haziran 2018
  2. Üçüncü Bölüm, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete: 26.09.2006 – 26301, www.ttb.org.tr/mevzuat/?option=com_content&view=article&id=436:saday.., Son Erişim: 19 Haziran 2018
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!