Yazının devamı var!
Doğa Turizm Rotaları

Keramet – Sugören Etabı

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 738

Tevfikiye – Keramet rotasının ardından kaldığım yerden devam ederek Keramet‘teki etabın bitiş noktasından, köy meydanından Sugören’e doğru harekete geçtim. Bir kaç aksilik dışında planladığım zamanda Sugören’e vardım ve etabı sonlandırdım. Aşağıda yürüyüşle ilgili detayları iletiyorum.

Etaba Başlangıç

05.45 Yenikapı – Yalova ile Yalova’ya doğru hareket edip, İDO’dan indiğinizde solunuzda kalacak olan dolmuş hareket alanına geçtim. 07.35’te hareket edecek olan İznik aracıyla Keramet’e doğru yola çıktım. İznik araçları bu alanda hemen karakol arkasında yer almakta. Etrafta detaylı bilgi alabileceğiniz bir çizelge, hareket planı vs. olmadığı için lazım olduğunda hızlıca sonuca ulaşmak oldukça zor. Çoğunlukla kendi ve civar köylere olan hatlar dışında bölgede geniş çaplı bilgiye sahip olan pek yok. Bir ihtimal yeme-içme alanlarından biraz daha güncel bilgi edinebilirsiniz. Bu nedenle önceden planlama yapmanız önemli. Çünkü bazı araçlar hareket saatleri oldukça seyrek şekilde, günde sadece bir kaç defa hareket ediyorlar.

08.15’te İznik-Orhangazi Yolu’nda, Keramet Köyü İç Yolu’nda inip köy meydanına doğru ilerledim. İnebolu – Kastamonu‘ya yürürken batonumun üzerinden araba geçtiği için uç kısmında belirgin bir yamukluk vardı, bir türlü onarttıramamıştım. Şansım yaver gitti ki köy kahvesinde çay içerken köyün ustası batonumu tamir etti. Kendisiyle yarım saatlik bir süre sohbet etme imkanım da oldu. Bölgede rota güncelleme ve genişletme çalışmalarının olduğunu öğrendim.

Keramet - Sugören Etabı

Keramet – Sugören Etabı

Keramet – Sugören etabı köy meydanından itibaren 900 metreye kadar çıkışla başlıyor. 14. kilometreye kadar yoğunlukla çıkış, sonrasında ise ara ara inişler ve çıkışlarla devam eten etap bu noktadan sonra çoğunlukla inişlerden oluşuyor. Yol araç yolu, eski yol, patika yolları barındırmakta, çoğunlukla açık alanda yürümenizi gerektiriyor. Rotanın ilk 10 kilometresi içerisinde 2 kilometre kadar uzunlukta bir yamak yolu mevcut. Buradan geçerken dikkatli olmanızı öneririm. Yine aynı şekilde Sugören’e doğru inerken bir orman içi yoldan ilerliyorsunuz. Burada yolu kaybetmeniz çok olası. Bu nedenle yanınızda yola ait güncel bir GPS kaydı olması önemli.

Su yönünden neredeyse hiç sıkıntı çekmiyorsunuz. Bir kaç kilometrede bir karşılaşacağınız çeşmelerin yanı sıra ara ara yerleşim alanları ve işletmeler de bölgede mevcut. Bu etap Yeniköy etabının da bir parçası. Yeniköy yol ayrımına sapmadan devam ettiğinizde Sugören yoluna girmiş oluyorsunuz. Keramet’ten Yeniköy’e olan yön tabelaları size bu ayrıma kadar ara ara eşlik edecek. Ancak, tabelalar dışında herhangi bir işaretleme bulunmamakta.

Keramet - Sugören Etabı

Sabah 08.15’te Keramet’ten başlayan yürüyüşü molalarla birlikte 14.30’da Sugören’e vararak tamamladım. Normalde planım Sugören’den de Güneyköy ve oradan da Kurtköy’e doğru yürümekti. Ancak, geçtiğimiz haftalarda akıllı telefonumun arızalanması ve General Mobile‘ın kendi belgelerinde belirtilmesine rağmen oldukça düşük özelliklerdeki bir telefonu idareten vermesi nedeniyle GPS uygulamasıyla ilgili kritik sorunlar yaşadım. Bu arada bu deneyimle ilgili ayrıca bir söyleyeceklerim olacak. Şimdilik, süreci özetlemek gerekirse doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız ve akıllı telefon işimi çözer diyorsanız, General Mobile’dan uzak durmanız faydanıza olacaktır.

Instagram’da beni takip ediyor musun?

Etkinliklerle ilgili detaylar için beni instagram hesabımdan takip edebilirsin.

Chevrel Traher Çiftliği Ziyareti

Yürüyüş öncesinde haberleşmiş ve çiftlik ziyaretini planlamıştık. Ancak, havanın kapanması, GPS sorunları vs. derken tavsiyeler üzerine Sugören’den Kurtköy’e yürümek yerine Yalova’ya geri dönüp Kurtköy aracıyla geçiş yapmanın daha uygun olacağına karar verdim. Yanlış bir karardı. Yalova’da Kurtköy araçlarının belirlenen nokta haricinde başka yerde durmaları, genel olarak garaj alanında hat ile ilgili bilgi sahibi olunmaması ve bir sonraki aracın gelmemesi nedeniyle düşen modum sonucunda İstanbul’a geri dönüş kararı verdim. Önümüzdeki hafta Karia Yolu‘nu yürüyor olacağım. Bu nedenle Chevrel Traher Çiftliği ziyaretini daha sonraki haftalarda tekrar planlayacağız.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Dehidrasyon (Dehydration) Nedir?

Şehir koşturmacası içerisinde dönem dönem oldukça ihmal ettiğim bir konu; su içmek. Sürekli suluk taşımama rağmen nasıl oluyor da su...

Önerilen Yazılar