Sea Kayaking (Deniz Kayağı)

Beykoz – Keçilik Koyu Sea Kayak Turu

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 496

Eğitim ve kıtalar arasındaki geçişin ardından bugün deniz kayaklarını indirip Anadolu Kavağı‘na doğru harekete geçtik. Benim için bu rotanın 2 önemli özelliği var; daha uzun mesafe ve boğaz akıntısının daha belirgin olması. Normal şartlarda bisiklet ile Beşiktaş-Üsküdar-Beykoz güzergahını takip ederken bugün değişiklik yapıp Beşiktaş-Sarıyer (Yeniköy)-Beykoz güzergahını takip ettim. Bu yolu daha önceden kayıt etmiştim.

Bu güzergah hem daha sakin hem de daha kısa. Tek dezavantajı ulaşım alternatifinin daha kısıtlı olması. Sabah erken bir saatte bisiklet yerine otobüsle hareket etmek isterseniz 42T – Bahçeköy-Taksim kullanmanız gerekir. 42T otobüs hattı hafta içi ve Cumartesi en erken 06.20, Pazar ise 06.40’da sefere başlamakta. Beşiktaş’tan Yeniköy’e (30 durak) yaklaşık 30 dakikada ulaşmakta.

Beykoz’dan Keçilik Koyu’na

Bugün gerçekleştirilen deniz kayağı gezisinde ağırlıklı olarak eski üyeler vardı ve aralarındaki en acemi benim olmam vesilesiyle de mümkün olduğu kadar arkadaşların tecrübelerinden faydalanmaya gayret ettim, ekipman ve ilgili pek çok konuda fikir ve önerilerini aldım. İlerleyen günlerde ekipmanların bölümüne de bu vesileyle güncelleyeceğim.

Beykoz - Keçilik Koyu Sea Kayak Turu

Gelelim izlediğimiz rotayla ilgili detaylara. Rotanın toplam uzunluğu 8.64 nautical miles (16 km) ve Beykoz’dan başlayıp doğruca Keçilik Koyu‘nda bitiyor. Burada denize girip, dinlenip ardından öğle yemeği için Anadolu Kavağı‘na geçmeyi amaçlayarak başlıyoruz.

Deniz Kayağı - İstanbul - Beykoz, Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı’na yaklaştıkta akıntı da karakter kazanıyor, hatta kimi geçişlerde (2-3 nm arası) dalgalar sörf yapılabilir bir noktaya dahi ulaşıyor denebilir. Rotanın en keyifli bölümlerini de bu geçişler oluşturuyor. Keçilik Koyu’na beklediğimizden oldukça erken varıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir molanın ardından Anadolu Kavağı iskelesine doğru geçiyoruz. İstanbul’da doğmuş ve büyümüş biri olarak, Anadolu Kavağı’nı ilk kez bu kadar detaylıca gezme imkanım oluyor. Kayakları bir iskeleye çıkardıktan sonra, denizden topladığımız çöpleri atıp İskele Caddesi sonundaki mekanlara doğru ilerliyoruz.

Anadolu Kavağı - Keçilik Koyu Deniz Kayağı

Günlerden Pazar olmasına karşın bölge oldukça sakin, elbette saat ilerledikçe hareketlilik de artıyor. Bir ara iskeleye yanaşan vapurdan inenler arasında Doğaya Kaçış blogunun yazarı Mete Dinç‘i gördüğümü sanıyorum. Geçtiğimiz günlerde çok zamandır yeni gezi/yazı eklemiyor oluşu sebebiyle meraklanmıştık. Kendisini görmek olmak keyif vericiydi.

Yemek molasının ardından tekrar kayaklara geçip Beykoz’a doğru dönüyoruz. Akıntı yönünde hareket ediyor oluşumuz sebebiyle çok daha kısa sürede varış noktamıza varıp, rotayı sonlandırıyoruz.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!