Aktüel

Gezi Parkımız!

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 376

Taksim’den Japon Bahçesi‘ne başlıklı yazımda da bahsettiğim üzere Gezi Parkı İstanbul’un Cumhuriyet döneminde yapılan ilk parkı olma özelliğine sahip. Diğer yandan, çevresi betonla sarılmış ve sürekli rant projeleriyle taciz edilen bu yeşil alan hepimizin bildiği ve deneyimlediği üzere 2013 yılındaki Gezi Parkı Protestoları ile toplumsal bir değişimin de merkezinde yer aldı.

Bu süreçte parkta yaşamını devam ettiren pek çok ağaç yerinden sökülmeye ve park sınırları daraltılmaya başlanmıştı. Uğruna pek çok canlının can verdiği, sakatlandığı olaylar sonucunda parka halk tarafından sahip çıkılmış, kent merkezinde kalan bir kaç parktan biri olarak korunmaya alınmıştır. Gezi Parkı, sınırları içerisindeki yüzlerce ağaç başta olmak üzere daha pek çok canlı türünün evi durumundadır ve İstanbul’un önemli kentsel mirasları arasında yer almaktadır.

Gezi Parkımız Projesi Nedir?

geziparkimiz.net web adresi üzerinden online olarak erişilebilen, Gezi Parkı olarak anılan sınırlar dahilindeki ağaçlara dair bir farkındalık projesidir. Gezi Parkı Protestoları’nın 5. yıldönümünde duyurulan proje, bir yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilen envanter çalışması sonucunda fotoğraflanan 1361 ağaç ve çalı çeşidine dair detaylarla birlikte ziyaretçilere sunulmaktadır.

Ek olarak, sitede yer alan etkinlikler bölümünde park içerisinde gerçekleştirilecek etkinlikler de takip edilebilmekte ve katılım başvuruları yapılabilmekte.

Projenin fikir ve uygulanma sürecine dair Faruk Dığış (Peyzaj Mimarı)’ın konuk olduğu Açık Gazete yayını da dinlenebilir.

Cennet ağacı, Kırmızı yapraklı Erik, Çitlembik Ağacı, Gümüşi Ihlamur, Sedir, Saplı meşe, Londra Çınarı gibi pek çok ağaca dair detayları web sitesi üzerinden inceleyebilir, parkı ziyaret ederek bu ağaçları yakından görebilirsiniz. Benzer projeleri vatandaş bilimi çerçevesinde değerlendirerek çok daha genişletme farklı parklar (örneğin Maçka Parkı), korular için de uygulamak ve İstanbul’un bitki örtüsü envanterini daha da genişletmek mümkün.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

İlk Yardım Çantası Nedir? İçinde Neler Bulunmalıdır?

Sıklıkla yürüyüş ve bisiklet rotalarına dair sorular alıyor, mümkün olduğu kadar detaylıca cevaplandırmaya çalışıyorum. Özellikle...

Önerilen Yazılar