Sırt Çantası

Karrimor Panther 65+5 Rucksack – Trekking Sırt Çantası

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 1153

Yürüyüş için olmazsa olmazlardan biridir sırt çantası. Yürüyüşün uzunluğuna, zorluğuna bağlı olarak kapasitesi değişkenlik göstersede her durumda öncelikli olan çantanın ağırlığı nasıl dağıttığı, vücudu nasıl sardığı, askılarının ve fermuarlarının kalitesidir. En azından, kişisel tecrübelerime dayanarak söyleyebileceğim şu ki, sizi içerisinde barındırdıklarıyla yolda bırakma ihtimali olan bir çanta, hiç çanta taşımamanızdan çok daha kötü bir durumdur. Çok uzun yıllar şehir içi ve şehir dışı kullanımlarda The North Face tercih etmiş, sayısız yürüyüş yapmış biri olarak bir de Jack Wolfskin‘e şans vermek istedim. 2013 yılından beri sırtımdan eksik etmediğim çantam ufak tefek hasarlara rağmen hala favorilerimden biri. Ancak, trekking için biraz farklı bir yol izleyip özellikle yıpratıcı doğa yürüyüşleri için orta kararda, çok para harcamadan ve çok da gözümden sakınmadan kullanabileceğim bir çanta tercih etmek istedim. Kararım bu nedenle Karrimor Panther 65 oldu.

Karrimor Panther 65+5 Rucksack – Trekking Sırt Çantası

Karrimor ile ilgili düşüncelerimi SportsDirect Alışverişleri ve Karrimor Ürünler başlıklı yazıda kelimelere döktüm, okumanızı öneririm. Bu anlamda, Panther modeli Karrimor çantaları arasında en eli yüzü düzgün olanlardan biri. Likya Yolu‘nda bu çantayı kullandım ve genel olarak zorlayıcı derecede ağırlık barındırmasına rağmen önemli bir sorun yaşamadığımı söylemeliyim. Ancak, detaylara bakıldığında iş biraz değişiyor elbette.

Başlangıç düzey kullanıcılar için ekonomik ve fiyat/kalite performansı olarak oldukça makul seçenekler arasında yer alan bir çanta; Karrimor Panther 65. Fakat, kalite ve detaylar konusunda kesinlikle Deuter, Lowe Alpine, Arc’teryx, Osprey, The North Face, Jack Wolfskin, Black Diamond gibi markaların orta performanstaki çantaları ile bile boy ölçüşemez.

Sabre, Bobcat, Airspace gibi modellerde farklı özellikler barındıran Karrimor sırt çantası modelleri arasında, ağırlık, kapasite ve fiyat kriterleri dolayısıyla en makul görünen seçimin Karrimor Panther 65+5 Rucksack olduğunu düşünüyorum. Bu düşünceyle SportsDirect indirimi ile çantamı edindim. Çanta 65+5 lt kapasitesine karşın 2100 gr. ağırlığa sahip. Oldukça geniş ve fermuarlı yan gözler, içten fermuarla ayrılabilen alt bölme, yine hızlıca erişmek isteyebileceğiniz gereçleri bulundurabileceğiniz fermuarlı üst göz gibi uzun yürüyüşler için ihtiyaç duyabileceğiniz özellikler çantada bulunmakta. Yukarıda da belirttiğim gibi, temel anlamda ihtiyacınız olabilecek bir çok özellik bu çantada yer almakta, ancak detaylarda iş biraz farklılaşıyor. O halde, üretiminde kullanılan malzemelerden fermuarlara, dikişlerden askılara çanta ile ilgili detaylara geçebiliriz.

Çantayla ilgili sanırım en büyük eleştirim fermuarlar, kazma ve baton bağlama perlonları, ayarlanabilir sırt sistemi gibi alanlarda kullanılan malzemelerin kalitesizliği olacaktır. Hatta, durum öyle bir hal alıyorki, ayarlanabilir sırt sistemini sağlayan kadırma mekanizmasının alt kısımları çantanın zemin ile temas ettiği alanada yakın olduğu için çantanızı yere koyduğunuzda çok hızlı bir aşınma oluşmasına neden olmakta. Ancak, bunun yanı sıra ağırlığı ve fiyatı ile ilgili olumlu durumlar da söz konusu. Aşağıda kendi deneyimlerim neticesinde yaptığım olumlu ve olumsuz yorumları görebilirsiniz.

Neden Önermem?

 1. Fermuarların inceliği ve kalitesizliği fermuar açıp kapatmanızı engelleyebilecek düzeyde.
 2. Lastikli alanlar zamanlar esneklik özelliğini kaybetmekte.
 3. Çantanın tulum gözünde bulunan kemerler oldukça kısa. Falcon 2 ile yürüyüşe çıkacağım ve bu çantayı kullanacağım zaman çadırı çantanın içerisinde taşıyorum.
 4. Su askılığının yapışkanlığı oldukça zayıf. Kendi ürünleri olan 2 litrelik Karrimor Hydration Bladder Camel Bag‘i bile taşıyamamakta.
 5. Yan gözler bu bölgedeki kemerler dolayısıyla pratik bir şekilde kullanılamıyor. Fermuarlara ulaşmak için kemerleri çözmeniz gerekebiliyor.
 6. Omuz askıları ince. Bu nedenle çanta içi ağırlığın 20 kg. ve üzeri olduğu durumlarda oldukça canınız sıkılabilir. Bu çanta için tavsiye edeceğim maksimum ağırlık 16-17 kg.
 7. Sırttaki ayarlanabilir sistem üst bölümündeki bir sabitleyici ile kullanılıyor, ancak oldukça dayanıksız ve yürüyüş boyunca oluşan hareketle birlikte zamanla kemer kayabiliyor.

Neden Öneririm?

 1. Çantanın fiyatı oldukça uygun. Bu nedenle fazla bütçesi olmayan, çok uzun yürüyüşler yapmayacak, zorlu rotalarda yürümeyecek, sıradan kamp etkinliklerinde kullanmak için çanta arıyorsanız, değerlendirilebilir. Ancak, diğer durumlarda daha kaliteli çantalar almanız gerektiğini bilmelisiniz.
 2. Çok ağır bir çanta değil. Yine fiyat ile ilişkili olacak belki, fakat benzer hacim aralığındaki çantalarda ağırlık düştükçe fiyat daha da artabiliyor. Muadillerine göre, Karrimor Panther 65+5 Rucksack‘ın bu hacimdeki bir çanta için ağırlığı makul seviyede ve yine ağırlığına göre fiyatı oldukça uygun.
 3. Doğa yürüyüşlerinden ziyade seyahat sırt çantası olarak kullanılması daha uygun olacaktır.

Sahip olduğunuz ekipmanları uzun süre kullanmak konusunda ayrıca bir titizliğiniz varsa ve fiyat/performans konusunda da bir o kadar ince eleyip sık dokuyorsanız Likya Yolu gibi yerleşim yerlerinin sık olduğu ya da İğneada, Hacıllı gibi yakın bölgelerdeki kamp faaliyetleri için bu tür bir çanta tercih edebilirsiniz. Yüksek kalite ve fiyatın söz konusu olduğu çantaları bu tür etkinliklerde kullanıp yıpratmak pek mantıklı olmayacaktır. Ancak, uzun süreli ve zorlu yürüyüşlerde ergonomi ve üretim kalitesi anlamında Karrimor Panther sizi yarı yolda bırakabilir, yukarıda saydığım konular bazında değerlendirdiğimizde fazladan efor sarfetmenize neden olabilir.

Karrimor Panther 65+5 lt. Sırt Çantası Teknik Detaylar

 1. Hacim : 65+5 lt.
 2. Yüksekliği ayarlanabilen SA sırt sistemi sayesinde sırta göre ayarlama yapılabilir.
 3. Bir adet ana kompartman, bir adet alt kısımdan kolay erişimli uyku tulumu gözü, İki adet yan göz ve bir adet de şapka cebi bulunmaktadır.
 4. Körüklü yan cepler oldukça hacimli ve kolay erişilebilir.
 5. Dahili yağmurluğu çantanın alt kısmındaki fermuarlı özel cepte yer alıyor.
 6. Kazma ve baton bağlama perlonları var.
 7. Bel kolonları kalın yastıklı, ancak kolonlarda herhangi bir cep bulunmuyor.
 8. Hidrasyon sistemi için askılı suluk yeri ve hortum çıkışı mevcut.
 9. Ağırlık : 2100 gr.
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Mug & Matara

Goat Story Coffee Mug

Keşfi Kahve sayesinde edindiğim GOAT STORY Coffee Mug, standart mug formlarının dışındaki boynuzu andıran tasarımıyla insana kendini bir...

Önerilen Yazılar