Görsel Kaynağı: How to Train for Thru-Hiking
Aktüel

Thru-Hike Nedir?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 603

Cabeza de Vaca, çocukluğumda izlediğim, oldukça etkilendiğim filmlerden biridir. 1528 yılında Florida kıyılarında batan bir gemi ve gemi mürettebatından sağ salim kurtulan Cabeza de Vaca (Alvar Núñez Cabeza de Vaca)’nın Amerika kıtasını, Doğu-Batı istikametinde Texas’ın Pasifik kıyılarına kadar 8 yılda geçmesini konu alan film ayrıca ekspedisyon ile ilgili yazıya da örnek olarak gösterilebilir.

Thru-Hike (Through Hike) Nedir?

Filmin de temasını oluşturan eylem itibariyle, thru-hike (through hike veya long-distance hiking), bir yolun baştan sona kadar tek seferde yürünmesi anlamına gelmektedir, göçler, ticaret ve hac yolları üzerinden düşündüğümüzde insanlık tarihi kadar eski olduğunu söylemek doğru olacaktır. Günümüzde doğa yürüyüşleri çerçevesinde pek çok thru-hike rota ve yürüyüş mevcuttur. Örneğin, 20. yy. başlarında Lillian Alling Amerika’dan Rusya’ya dönem amacıyla New York’tan Bering Boğazı’na kadar 3 yıl süren (1927-1930) 15.000 km.’lik bir yürüyüş gerçekleştirmiştir.

Lillian Alling’in yürüyüşü gerçekleştirdiği dönemde ayrıca işaretlenen 3.500 km.’lik bir uzun rotanın da çalışmaları yürütülmektedir; Appalachian Trail (A.T.). Maine’den Georgia’ya Appalachian Trail rotası 14 eyaleti kapsamaktadır. Lillian Alling ile Appalachian Trail arasında ilginç bir ilişki vardır. 7 Ekim 1923 tarihinde ilk bölümü hizmete açılan rotanın tamamlanması 1937 yılını bulur. Bu zaman aralığı içerisinde Lillian Alling’in Appalachian Trail rotasından katlarca uzun bir yolu tek başına ve deneyimsiz bir şekilde yürümesi büyük bir etki yaratmış, bu etki sonrasında hem rota hem de Lillian Alling büyük bir ün kazanmıştır. Pek çok yürüyüşçü Appalachian Trail yoluna başlamış ancak ilk etabı George W. Outerbridge tarafından 1939 yılında, tamamı ise Earl Shaffer tarafından 1948 yılında ilk kez yürünebilmiştir. Bilinen bir diğer ünlü yürüyüş Emma “Grandma” Gatewood tarafından gerçekleştirilmiştir. 67 yaşındaki Grandma 1955 yılında Appalachian Trail rotasını battaniyesi ve günlük ayakkabılarıyla solo ve thru-hike olarak yürüyerek büyük bir etki yaratmıştır. Bu olaylar neticesinde yürüyüşçü sayısı her yıl katlanarak artmaya başlamıştır.

Doğa yürüyüşçülerinin artması beraberinde Pasific Crest Trail (PCTA, ~4.300 km.), Continantal Divide Trail (CDTC, ~5.200 km.) gibi yeni rota çalışmalarına zemin oluşturmuştur. Özellikle ABD ve Kanada’da thru-hike yürüyüşler önemli sosyal bir etki yaratmakta ve koca bir endüstri için kaynak oluşturmaktadır. Bu gelişmelerden sonra gerçekleştirilen en uzun yürüyüş ise Mike Daniel tarafından 17 Haziran 2007- 5 Kasım 2008 tarihleri arasında, 11.000 km yürünerek gerçekleştirilmiştir.

Peki, bir yürüyüşün thru-hike olarak nitelendirilebilmesi için hangi şartları karşılaması gerekir?

Bu konuda net bir tanım yapl(a)mamış olmasına karşın genel kanı yürüyüşün en az 15-20 günlük olması gerektiği yönündedir. Ancak, bazı deneyimli yürüyüşçüler bir yürüyüşün thru-hike olarak nitelendirilebilmesi için ~3.000 km. uzunluğunda olması gerektiğini de söylemektedirler.

Kaynakça nedir?
  1. Thru-hiking, Wikipedia
  2. Pacific Crest Trail
  3. Thru Hike Story Time, highoctane
  4. Thru-Hiker Flash History: The Evolution of Gear on the AT
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Biyosfer (Canlı Küre) Nedir?

Fauna ve flora ile ilgili yazıda tanımlamaları yaparken biyosferde yaşayan canlılar ifadesini kullanmıştım. Peki, bu ifade tam olarak ne...

Önerilen Yazılar