Görsel Kaynağı: bikerumor.com
Aktüel

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 519

İç lastiklerdeki supaplar konusuna değindikten sonra PSI tanımından da bahsetmekte fayda var. Otomobil, motorsiklet ve bisiklet gibi tekerlekli araç sürücülerinin özellikle kontrol etmesi gereken konulardan biridir. PSI ve bar tekerlekteki basınç değerini belirten ölçü sistemleridir. Modern basınç göstergeleri bar ve psi cinsinden basınç değerlerini beraber gösterebilmektedir.

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

PSI Nedir?

PSI (Pounds per square inch) İngiliz ölçü sisteminde kullanılan inç kareye pound cinsinden uygulanan kuvveti tanımlar. Değerler şu şekilde alınır:

1 inç = 2.54 cm
1 pound = 454 gr
1 atm = 1,01325 bar = 14,6959 psi

PSI ve bar ölçüleri şu değerler üzerinden birbirlerine dönüştürülebilirler.

1 psi = 0.069 bar
1 bar = 14.504 psi

Bazı kaynaklarda ve göstergelerde 1 bar ~ 15 psi şeklinde de ifade edildiği görülebilir. Elbette basınç değerinin yüksek olduğu durumlarda yuvarlama yapmak değerin yanlış belirlenmesine neden olacaktır.

Lastik basıncı oldukça bağımlıSıcaklık, bu nedenle, aynı gaz hacmi pompalanmış olsa bile, basınç göstergesi okuma, sıcak ve soğuk mevsiminde farklılık gösterecektir. Lastik, sürüş sırasında, sürtünmeden yol yüzeyine kadar ısınır.

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

Ölçüm İşlemi

Ölçüm işlemi hava ve lastik sıcaklığına göre değişim gösterebilir. Bu nedenle ölçüm işlemi teker soğukken ve lastik kullanılmamışken yapılır. İç lastik içerisindeki basıncın kış ve yaz aylarındaki ölçümlerde her 5 santigrat derece için ortalama 1 psi azalacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan araç kullanımı sonucunda yüzeye temas eden lastik de ısınacak ve bu nedenle iç lastikteki basınç değerinde değişkenlik yaratacaktır. Bu nedenle tavsiye edilen aracın 2-3 km’den az hareket etmiş olması ve 2-3 saat hareketsiz kalması sonucunda ölçümün yapılmasıdır. Aksi durumda okunan değerden 0,3 bar ~ 4,5 psi çıkarılması uygun olacaktır. Normal koşullarda da zamanla lastikteki hava basıncında düşme gözlemlenir. Ay bazında değerlendirme yapmak gerekirse otomobil ve motosikletler için 1 psi kayıp olabileceği söylenebilir. Bisikletlerde ise bu değer 10-15 psi kadar olabilir.

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

Basınç Birimleri: PSI Nedir?

Brompton İçin Tavsiye Edilen Lastik Basınçları

Brompton 16 inch tekerler için tavsiye edilen değerler şu şekildedir:

Brompton yüksek basınç değerleri:
Ön (Front): 75-90 PSI, 100 PSI max.
Arka (Rear): 85-100 PSI, 100 PSI max.

Schwalbe Marathon (35mm wide) lastikler için:
Ön (Front):: 60 to 75 PSI, 115 PSI max.
Arka (Rear):: 70 to 85 PSI, 115 PSI max.

Schwalbe Kojak (32mm wide) lastikler için:
Ön (Front):: 90 to 105 PSI, 115 PSI max.
Arka (Rear):: 100 to 115 PSI, 115 PSI max.

Son olarak, lastik basıncı yol tutuş ve performansı önemli derecede etkilediği için üzerinde özenle durulması gereken bir konudur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında ayrıca dikkat edilmesi ve daha sık kontrol edilmesi gerekir. Kontroller için dijital göstergeler kullanması daha doğru okuma yapmayı sağlayacaktır. Basınç ölçer fiyatları ortalama 50-100 TL aralığındadır.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Alpin ve Subalpin Kuşak Nedir?

Subalpin fundalıklar, alpin sarp kayalıklar özellikle yürüyüşçülerin keyifle ilerledikleri bölgelerdendir. Bu tür bölgelerin sahip...

Önerilen Yazılar