Görsel Kaynağı: Sugoren Hoyuk Hill, Yalova
Yazının devamı var!
Doğa Turizm Rotaları

Planlama: Sugören – Keramet Parkuru

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 463

2016 yılının Ekim sonunda Yalova Doğa Yürüyüşü Parkurları‘nın ilki olan Tevfikiye – Keramet parkurunu yürümüş ve rotanın kaderine terk edildiğinden bahsetmiştim. Yalova ve Bursa sınırları içerisindeki parkurları hem İstanbul’a yakın olmaları ve istisnalar dışında yoğun bir hazırlık gerektirmedikleri için boş zamanlarımı değerlendirmek amacıyla parça parça yürümekteyim. Şimdilerde ikinci parkura yönelik hazırlıklara başladım. İlk parkurun tamamlandığı Keramet’ten Sugören‘e doğru Yalova-Bursa sınırı üzerinden ilerleyip ikinci rotayı da listemden sileceğim.

Sugören – Keramet Parkuru

Yaklaşık 21 kilometrelik rota deniz seviyesinden başlıyor ve çoğunlukla çıkıştan oluşuyor. Başlangıçtan itibaren 900 metreye kadar çıkıp sonlara doğru inişle 400 metre yükseklikte sonlanacan olan rota yine büyük oranda araç yolu üzerinden ilerlemeyi gerektirmekte. Sugören, Yalova’nın güneyinde, Merkez ilçesine bağlı bir köy. Orhangazi’nin kuzeyinde, Orhangazi-Yalova karayolunun 2 kilometre doğusunda, Yalova’ya 17 kilometre ve Orhangazi’ye 12 kilometre uzaklıkta. Bursa-Yalova il sınırının kesiştiği bölgede yer alan köyün tarihi 17. yüzyıla kadar uzanmakta. İlk adı Çengiler olan köy 1948 yılında Sugören ismini almış.

Önerilen Yazı

Parkur üzerinde genel olarak bir yerleşim yeri bulunmuyor. Gezi planını Sugören‘de rotayı tamamlayıp kurulacak kamp ve ertesi gün tekrar İstanbul’a dönüş yapacak şekilde oluşturuyorum.

Planlama

İDO ile Yenikapı‘dan Yalova‘ya ve Yalova Star AVM karşısındaki dolmuş hareket alanınından Keramet’e ulaşarak Tevfikiye – Keramet etabında kaldığım yerden devam edeceğim. Çıkışı da hesaba katarak, ortalama 5 saatlik bir yürüyüş sonunda Sugören’e ulaşmak mümkün görünüyor. Bölgede TaTuTa ev sahiplerinden Yoga Evi Çiftliği ve Sugören’e 11 kilometre uzaklıkta, Kurtköy’de Chevrel Traher Çiftliği bulunuyor.

Chevrel Traher Çiftliği ile haberleşip yürüyüş sonunda kendilerini ziyaret etmek üzere yeni bir rota oluşturuyorum. Kurtköy Sugören’de etap bitişinden itibaret yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Deniz seviyesinden ortalama 400 metre yükseklikte seyreden ara yol keyifli bir ormanlık geçişe de sahip görünüyor.

Kurtköy Şahinyurdu – Darıdere – Sarıkaya – Kurtköy Parkuru ve Güneyköy Hamzalı – Beşpınar – Güneyköy Parkuru parkurları içerisindeki diğer noktalar oldukları için önceden görmüş olmak da ayrıca sonraki planlamalarıma katkı sağlayacaktır.

Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Geziler

Karia Yolu: Bozburun Yarımadası ve Sonrası

Karia Yolu Bozburun Yarımadası, Datça Yarımadası, Gökova Körfezi ve İç karia olarak 4 ana bölümden oluşuyor. Muğla Çevresi ve Dalyan...

Önerilen Yazılar