Doğa Turizm Rotaları

Yalova’dan Orhangazi’ye Mavi-Yeşil Yol

Yayın tarihi: Kelime sayısı: 837

Haftada bisikletle ortalama 200 km civarında yol mesafe katediyorum. Tek seferde aralıksız en uzun sürüşüm İstanbul içi ve 100 km uzunluğundaydı. Bir süredir daha uzun bir sürüşü kamp malzemelerimle yapmak istiyordum ve uygun şartların da sağlanmasıyla birlikte (hava durumu, vakit, enerji…) planlama sürecini tamamlayıp İDO ile Yalova’ya doğru yola koyuldum. Doğa yürüyüşü etkinliğinden farklı olarak, yine elbette bolca yürüyüş de söz konusu- bu defa bisiklete dair de detaylar ileteceğim. Hatta sahip olduğum Brompton M6R üzerinden de ayrıca deneyimlerimi aktaracağım. O halde yolculukla ilgili detayları aktarmaya başlayayım.

Yalova’dan Orhangazi’ye

Yalova Mavi-Yeşil Yol projesi ile ilgili ilk yazımı Yalova Ekoturizminde Trekking Parkurları başlığı altında Ekim, 2016 tarihinde yayınlamıştım. O zamandan bu zamana bölgede doğa turizmine dair aktif bir çalışma yürütüldüğünü görmedim ve duymadım. Tevfikiye – Keramet ve Keramet – Sugören etaplarına köy dolmuşlarıyla ulaşıp etaplar boyunca ilerlemiş ve tekrar araçlarla dönüş sağlamıştık. Dolayısıyla hareket planımızı bu araçlara göre yapmak durumunda kalıyorduk. Hatta Kurtköy’e hareket eden köy dolmuşlarının keyfi bir şekilde hareket etmeleri nedeniyle Chevrel Traher Çiftliği‘ni bu nedenle ziyaret edememiştim. Öncelikle, Yalova Mavi-Yeşil Yol tatmin edici bir doğa turizmi projesi değil. Belirlenen rotaların çoğunun güncel durumda araç yolları üzerinden geçtiğini ve işaretlendirmelerin kontrol edilmediğini bilmelisiniz. Bu nedenle Yalova’nın güzelliklerini kendinize göre planlamalısınız. Kişisel etkinliklerinizde bilgi almak, bilgi aktarmak için karşınızda bir muhattap olmayacağını da unutmamalısınız. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sitesindeki Trekking Parkurları sayfası dahi çalışmamakta 1.

İlk etap Soğucak Kalıcı Konutları – Soğucak Tepesi Parkuru ve yaklaşık 12 km uzunluğunda. Etabın tamamı Bursa Yolu üzerinden gerçekleşmekte. Etap araç trafiği ve gölgelik/dinlenmelik alanların olmaması nedeniyle kesinlikle yürümek için uygun ve güvenli değil. Bisiklet kullanırken de oldukça dikkat edilmesi gerekmekte. Etabın sonunda Soğucak’a ulaştığınızda bir süre dinlenip bir diğer etap olan Soğucak – Güneyköy’e geçiş yapabilirsiniz. Kısmen yine araç yolu üzerinden oluşan etap Esadiye itibariyle anayoldan ayrılıp köy yoluyla devam etmekte. Yaklaşık 8 km uzunluğundaki etap Güneyköy merkezinde son bulmakta. Ben Chevrel Traher Çiftliği‘ni ziyaret etmek için Güneyköy – Kurtköy arasını ayrıca kayıt altına aldım ve çiftlik ile ilgili yazı altında paylaştım.

Eğer yürüyerek etaplarda ilerlemek isterseniz Şahinyurdu – Darıdere – Sarıkaya – Kurtköy Parkuru gayet keyifli olacaktır. Bu alan kısmi olarak araç yoluna sahip, mesire yeri ve balık restoranlarına ulaşmak için kullanılmakta.

Çiftlik ziyaretinin ardından tekrar Kurtköy’den Güneyköy’e dönüyorum. Güneyköy-Kurtköy arasında, mıcır üzerine yeni dökülen zift ve hava sıcaklığı nedeniyle bisiklet ve ayakkabı oldukça harap oldu ve ilerleyişi oldukça zorlaştırdı. Bisiklet tekerine yağışan taşlar ve cam parçaları, bölgenin bol çıkışa sahip olmadı gibi nedenlerle sıklıkla mola vermek durumunda kaldım. İnişlerde zift nedeniyle tekerin yol tutuş kabiliyetini kaybetmesi, çamurlukla olan mesafenin tıkanması da ayrıca süreci zorlaştırdı.

Güneyköy’e varışın ardından Fındıklı’ya doğru tekrar çıkışa geçiyorsunuz. Fındıklı sonrasında Orhangazi inişi oldukça virajlı ve bölgedeki iş araçlarının kontrolsüz seyri söz konusu. Diğer yandan, yol kenarlarındaki ince taşlar nedeniyle de dikkatli olunması gerekli.

Yalova-Orhangazi Bisiklet Rotası

Aşağıda ilgili etapların tamamını barındıran 32 km uzunluğundaki rota kaydını görebilirsiniz. Rotanın diğer bölümünü ayrı bir yazıyla aktaracağım.

Bu bölgede kalan Şahinyurdu – Darıdere – Sarıkaya – Kurtköy Parkuru, Elmalık – Sugören – Elmalık Parkuru, Hamzalı – Beşpınar – Güneyköy Parkuru rotalarını Sufi Yolu sürecinde tamamlamayı planlıyorum. Ferhat Yolu – Yedipınarlar – Ferhat Yolu Başlangıç Parkuru, Selimiye – Onno Tunç Anıtı – Aladere – Karlık – Delmece Parkuru, Teşvikiye – Erikli – Delmece Parkuru, Hayriye Köyü – Berkece Mezrası – Taz Dağı – Mecidiye Köyü Parkuru ise çok daha keyifli etaplar ve yürüyerek değerlendirilebilirler.

Kaynakça nedir?
  1. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trekking Parkurları Son Erişim: 12 Haziran 2018
Hey! Bir dakika!

Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin?


Kayıt Ol!

Etiketler

Yorumlar

Yazıyla ilgili düzenleme gönder!

Sonraki Yazı

Aktüel

Gezi Parkımız!

Taksim’den Japon Bahçesi‘ne başlıklı yazımda da bahsettiğim üzere Gezi Parkı İstanbul’un Cumhuriyet döneminde yapılan...

Önerilen Yazılar